Menü

Miért rosszak a szabad gyökök?

Az utóbbi időszakban sokat emlegetik, általában negatívan, pedig nem csak rossz, hanem kifejezetten jó hatása is van. De mik azok a szabad gyökök?

A szabad gyökök olyan molekulák, amelyek rövid életűek és nagy reakcióképességgel bírnak. Szervezetünkre károsak, mert felbontják az ép szövetek kémiai kötéseit, és helyettük olyan kötéseket hoznak létre, amelyek nem jók.

Mint oly sok mindennel, a szabad gyökökkel is az a helyzet, hogy akkor igazán károsak, ha elszaporodnak. Ugyanis bizonyos részük nemhogy káros, hanem kifejezetten hasznos tevékenységet fejt ki. Szerepet játszik a kórokozók eltávolításában, vagy akár szabályozza a vérnyomást és véralvadást. Amennyiben viszont túl sok szabad gyök kerül szervezetünkbe, az kifejezetten negatív.

De hogy történet ez meg? Legfőképpen az egészségtelen életmód és a környezetszennyezés miatt. A dohányzás, a drog, valamint a nagy mennyiségű gyógyszer- és alkoholfogyasztás ugyanúgy ludas lehet, mint a szmog, a vegyszerek, vagy az UV-sugárzás. De nem csak „nagy dolgok” miatt kerülhetnek szabad gyökök a szervezetünkbe, hanem a környezetünkkel való érintkezés közben szinte bárhonnan hozzájuk juthatunk, persze egyáltalán nem mindegy milyen mennyiségben.

Ami a táplálkozást illeti, például a vörös húsok jelentenek komoly szabad gyök forrást.

A problémára számos betegség kialakulása vezethető vissza, elsősorban a szív és érrendszeri megbetegedéseké, de többek között a daganatos, szem, ízületi, és idegrendszeri betegségek esetén is említik.

A védekezés különböző antioxidánsokkal lehetséges, a legismertebbek a C- és az E-vitamin. Az antioxidánsok többféleképpen képesek semlegesíteni a szabad gyököket.

Fotó:
pixabay.com

Ezeket próbáld ki a szúnyogcsípésekre

Mind minden évben, idén is eljött a szúnyogok ideje a hirtelen meleggel, kellemetlen csípésükre van pár házipraktikánk.

Tavaszi megújulás – kívül és belül

A tél után a tavasz olyan, mint egy mély lélegzetvétel: friss, üde, és tele van lehetőséggel. A természet új ruhát ölt, zöldbe borulnak a fák, virágba borul a világ, és ezzel együtt mi is új energiákat érzünk magunkban. De vajon tudatosan is megéljük ezt a megújulást?

A passzív dohányzás veszélyei

A passzív dohányzás, vagyis amikor valaki nem dohányzik, de mások füstjét belélegzi, komoly egészségügyi kockázatokat rejt magában. Ez a fajta dohányfüst belégzése ugyanúgy tartalmaz káros anyagokat, mint az aktív dohányzás.

A bőrviszketés okai

A viszketés különféle okokból jelentkezhet, és fontos megérteni, hogy egyes esetekben komolyabb egészségügyi problémákra is utalhat. Az alábbiakban összefoglaljuk a leggyakoribb kiváltó okokat és azok lehetséges következményeit.

Mit tudsz a vérszegénységről?

Sokat halljuk, hogy a vérszegénység jele a sápadtság, de nem csak erről ismerhetjük fel, pedig fontos a korai felismerés.