Menü

Új oltásrend jön

Az idén június 30-a után született gyermekek kötelezően megkapják a pneumococcus oltást és az új szabály szerint jön a térítésmentes HPV-oltás is.

Kötelező lesz a csecsemők pneumococcus elleni védőoltása. Az oltás eddig is térítésmentes volt, de választható, és nem kötelező. A vakcinát sorozatban adják be, a június 30-a után született gyermekek 2, 4, és 12 hónapos korban kapják majd. A baktériumok, illetve az általa okozott fertőzések különböző gyermekkori gyulladásos betegségek kialakulásában játszanak központi szerepet, így felelősek lehetnek a torok, a mandula, a középfül, a tüdő és súlyosabb esetben az agyhártyagyulladásban egyaránt.

A pneumococcus baktérimok leginkább az öt év alattiakat és a legyengült immunrendszerűeket, például az idősebbeket veszélyeztetik. Cseppfertőzéssel terjednek.

Szeptember elsejétől lesz térítésmentes az úgynevezett HPV-oltás, amelyet a 12. életévüket betöltő, de még a 13. előtt álló lányok vehetnek igénybe. Más korúak, és fiúk is, csak ők térítés ellenében. A HPV-oltás a méhnyakrák kialakulása ellen hivatott védeni, de a különböző szájüregi rákok kialakulásának kockázatát is csökkenti.

Az oltást a legjobb a szexuális élet megkezdése előtt megkapni, úgy a leghatásosabb, és természetesen ez nem jelenti azt, hogy később ki lehet hagyni a szűrővizsgálatokat. A kettő ugyanis együtt hatásos a leginkább a méhnyakrák ellni védekezésben.

Az 5 leghatásosabb méregtelenítő étel

A helytelen táplálkozás miatt a testünkben sok salakanyag, a kötőszövetekben pedig sok felesleges víz halmozódhat fel. Ám akadnak ételek, amelyekkel könnyedén elkerülheted ezeket a problémákat!

A feldolgozott élelmiszerek káros hatásai

Az egészséges életmóddal foglalkozó szakemberek szerint a cukor, a finomított szénhidrátok után a feldolgozott élelmiszerek fogyasztása miatt van komoly ok az aggodalomra. Egyre több dietetikus, életmódtanácsadó javasolja a feldolgozott élelmiszerek fogyasztásának visszaszorítását. Vajon tisztában vagyunk azzal, melyek ezek az ételek, italok?

Mindent a diszprexiáról

A programozott mozgásokban, melyek a csecsemő idegrendszeri érésétől függnek (pl.: kúszás, mászás), általában még nincsenek feltűnő eltérések. Később a kisdedkorban fejlődik a szenzoros érzékelés és integráció (szenzomotorika: az észlelés és a cselekvés egysége). A fejlődési diszpraxia a szenzoros integráció zavarainak egyfajta megnyilvánulása.

Fényvédők, smink, napsütés

A tudatos bőrápolás alapja, hogy már kora tavasszal, az első napsugarak megjelenésekor elkezdjük a fényvédő krémek használatát, azonban mit tegyünk, ha a fényvédelem mellett a sminkről sem szeretnénk lemondani nyáron?

Létezik krónikus napfényhiány

A D-vitamin a bőrön keresztül termelődik, a természetes napsütés hatására. Zsírban oldódik. Márciustól szeptemberig elegendő a napfény ahhoz, hogy elegendő vitaminhoz jussunk, ám a télen a vitaminkészleteink megcsappannak. Mit okoz a napfény hiánya és mit tehetünk ellene egészségünk megőrzéséért?