Menü

Hogy kezeljük az Alzheimer-kórt: felismerés és türelem

Az Alzheimer-kór a demencia egyik leggyakoribb formája, mely fokozatosan, lépésről lépésre veszi uralma alá a személyiséget. A kór következtében kialakuló magatartásváltozás a kívülállók, hozzátartozók számára nehezen kezelhető.

Az Alzheimer-kór legnagyobb rizikó tényezője az életkor, 65 éve felett évről évre nő a betegség kialakulásának kockázata. Érdekes hogy a nők között kétszer olyan gyakran fordul elő, mint a férfiaknál.

Alattomos betegségről van szó, mivel a leépülés lassú folyamat során következik be, akár 10-15 évig is eltarthat. Finom hangulatváltozásokkal kezdődik, amely memóriazavarral összefüggő tünet, de sokáig nem realizálódik, mivel ezeket a változásokat általában az emberek az öregedés természetes velejárójának értékelik.

Ahogy súlyosbodik a betegség, úgy indul hanyatlásnak az emlékezeti működés, és ezzel párhuzamosan erőteljes szociális visszahúzódás is tapasztalható. Mivel a memóriazavar egyre jobban elhatalmasodik a betegen, ez határozottan negatív hatással van a kommunikációra is, fokozatosan csökken a beszédaktivitás, ami szintén a magány tudatállapotát mélyíti.

Sajnos a betegség nem gyógyítható, a jelenleg alkalmazott kezelések csupán a folyamat lassítását célozzák. Azonban a tüneti jellegű kezelések is fontosak lehetnek, hiszen esetleg éveken át minőségileg jobb állapot tartható fenn segítségükkel.

A környezet számára nehezen kezelhető a betegség következtében tapasztalható fokozatos szellemi hanyatlás, illetve magatartásváltozás. Általában a hozzátartozók igyekszenek „racionalizálni” a tüneteket, és sokszor úgy értékelik a romló állapotot, hogy a beteg elhagyja magát. Sajnos mivel a betegség nem gyógyítható, kívülállóként nem sokat tehetünk, de nagyon fontos, hogy felismerjük a betegség tüneteit, és a lehető legnagyobb türelemmel forduljunk a beteg felé.

Fotó:
Pixabay.com

Ezeket próbáld ki a szúnyogcsípésekre

Mind minden évben, idén is eljött a szúnyogok ideje a hirtelen meleggel, kellemetlen csípésükre van pár házipraktikánk.

Tavaszi megújulás – kívül és belül

A tél után a tavasz olyan, mint egy mély lélegzetvétel: friss, üde, és tele van lehetőséggel. A természet új ruhát ölt, zöldbe borulnak a fák, virágba borul a világ, és ezzel együtt mi is új energiákat érzünk magunkban. De vajon tudatosan is megéljük ezt a megújulást?

A passzív dohányzás veszélyei

A passzív dohányzás, vagyis amikor valaki nem dohányzik, de mások füstjét belélegzi, komoly egészségügyi kockázatokat rejt magában. Ez a fajta dohányfüst belégzése ugyanúgy tartalmaz káros anyagokat, mint az aktív dohányzás.

A bőrviszketés okai

A viszketés különféle okokból jelentkezhet, és fontos megérteni, hogy egyes esetekben komolyabb egészségügyi problémákra is utalhat. Az alábbiakban összefoglaljuk a leggyakoribb kiváltó okokat és azok lehetséges következményeit.

Mit tudsz a vérszegénységről?

Sokat halljuk, hogy a vérszegénység jele a sápadtság, de nem csak erről ismerhetjük fel, pedig fontos a korai felismerés.