Menü

Házi praktikák: Mit tehetünk a penész ellen?

A penész a háziasszonyok egyik legnagyobb réme. Megjelenhet bármikor, ráadásul a feketés-zöldes spóra halmaz eltüntetése sokszor nagyon nehéz az állandóan magas páratartalom és a tökéletesen záró nyílászárók miatt.

A penész legtöbbször azokban a helyiségekben üti fel a fejét, ahol rendszeresen magas a páratartalom. A penészgombák szinte a lakás bármely pontján megtalálhatóak láthatatlanul, azonban a kellemesen meleg, párás közegben előbukkannak a feketés, barnás, zöldes foltok, és ettől kezdve örökös harcra késztetik a lakásban élőket.

A penész szívesen megtelepszik a fürdőszobákban, például a csempén, vagy a zuhanyfüggönyön, de  a jól záró ablakok közelében, a kereten is felbukkanhat, ahogy a bútorok mögött a falon, vagy egy-egy ruhadarabon is.

Nem kell méregdrága vegyszerekre költenünk, ha szeretnénk egyszer s mindenkorra felszámolni a penészes foltokkal. Az ecet meglehetősen olcsó tisztítószer, ráadásul vegyszermentes is. Elég, ha egy szivacsra öntünk egy adagot, ezzel alaposan bedörzsöljük a foltot, s állni hagyjuk legalább három-négy órát. Ezután alaposan mossuk le a foltot, majd gondoskodjunk róla, hogy az adott felület megfelelően fertőtlenítve legyen és ki tudjon száradni, nehogy újra megjelenjenek a nem kívánatos foltok.

Ráadásul a penész sokszor egészségügyi problémákat is okozhat, allergiás, asztmás reakciókat is kiválthat.

Ha ódzkodunk az ecet erős szagától, akkor használjunk teafa olajat, vagy grapfruitmag olajat vízzel hígítva. Ez az oldat ugyancsak megoldja a penész gondjainkat, sőt fertőtleníti is a felületet.

Bóraxot és szódabikarbónát is bevethetünk. Ugyancsak vízzel kell ezeket a szereket összekeverni, s oldatukkal kell bedörzsölni, majd átmosni a penészfoltokat.

Akad olyan is, aki a sütőporra esküszik, bár ennek a penészölő hatását saját magam még nem tapasztaltam, így beszámolni sem tudnék róla hitelesen.

Fotó:
pixabay.com

A torokfájás okai

A torokfájásnak számos, rendkívül szerteágazó oka lehet, és nem árt tudni, hogy a torokfájás nem önálló betegség, hanem egy tünet. A panaszt okozó betegségtől függően változhat a fájdalom jellege szerint: gombócérzés, viszketés jelentkezhet és lehet fájdalmas a nyelés is. Az intenzitását tekintve is változatos lehet, az egyszerű kellemetlenségtől a súlyos, alig elviselhetőig változhat.

Az ínhüvelygyulladásról

Az ínhüvelygyulladás (tenosynovitis) világszerte emberek millióit érintő fájdalmas és hátráltató mozgásszervi betegség, ami a test különböző részein jelentkezhet. Leggyakrabban a csuklók, az ujjak inai, valamint az Achilles-ín érintett.

A balkezességről

A balkezesség kialakulásának pontos okát még nem sikerült teljesen feltárni. Sokan az agyféltekék dominanciájával magyarázzák: a jobbkezeseknél a racionális gondolkodásért felelős bal agyfélteke, míg a balkezeseknél a „művészi” jobb agyfélteke domináns. Van, aki szerint ennek köszönhető, hogy a balkezesek között nagyobb a művészi tehetséggel megáldottak aránya.

Az UV-sugárzás veszélyei

Az UV-sugárzás veszélyeire figyelmeztettek meteorológiai, bőrgyógyász, egészségvédelmi és klímapolitikai szakértők. Sokszor hallottuk már, hogy délelőtt 11 óra és délután 3 óra között mindenki kerülje a napon tartózkodást, mert ilyenkor nagyobb a leégés veszélye.

A nevetés jótékony hatásai

Kitörő kacaj, elfojtott nevetés, röhögőgörcs, csendes rötyögés, vihorászás, szolid mosolygás. Hívhatjuk bárhogy, nevetni mindannyian szeretünk, hiszen ezzel a reakcióval az örömünket, a vidámságunkat fejezzük ki, azt, hogy valamin jól szórakozunk, bizonyos esetekben pont, hogy más embereken. Ez nem csupán egy öncélú jelenség, hanem egyfajta közös nyelvi eszköz is, amelyről az alábbi cikkben tudhatunk meg többet.