Zene megelőzésre
- Dátum: 2014.02.03., 15:34
- halláskárosodás, időskor, intelligenciahányados, zene, zenehallgatás, zenetanulás
A zene jótékony hatása nagyon sokrétű, a zenei oktatás nemcsak a lélekre, hanem a testre is kifejezetten jó hatással van.
Számos vizsgálat bizonyította már, hogyan fejlesztheti a zenehallgatás a különböző kognitív képességeket, ezen felül a zenetanulás növelheti az intelligenciahányadost, megkönnyítheti az idegen nyelvek elsajátítását, és erősítheti az empátia érzését is.
Újabb kutatások pedig azt is feltárták, hogy a gyerekkori zeneórák segíthetnek megelőzni az idősebb korral járó halláskárosodást. Első pillanatra ez talán kevésbé tűnik logikusnak, de a süketség valójában nem a fülben kezdődik, a tisztán hallásban az agyunknak van elsődleges szerepe.
Ha agyunk lassabban dolgozza fel a hangokat, akkor nehezünkre eshet odafigyelni a beszélgetésre, és ez idősebb korban úgy tűnhet, mintha hallásunkkal lenne a probléma. Az említett kutatási eredmények azt mutatják, hogy aki korábban sok időt töltött zenetanulással, annak agya a későbbiek folyamán is gyorsabban reagál a hangokra.
Azok a nyugdíjasok tehát, akik korábban játszottak valamilyen hangszeren, kevésbé hajlamosak az idősebb korra jellemző hallási (értési) nehézségekre, mivel zene az agyi frissesség megőrzését is elősegíti.
Ezért aztán a gyerekkori zeneórák többszörösen is megtérülnek, a lélekre való pozitív hatásáról nem is beszélve.
Fotó:
pixabay.com
A ballagás pillanatai

Májusban valami véget ér. Elballagnak a végzős középiskolás gyerekek. Nem is annyira gyerekek már talán. A padokat csend öleli körbe, és a falak között még visszhangzik a múlt. Ballagunk. Bár több, mint húsz éve tanárként tekintek rá, mint a ballagási műsor megszervezője és lebonyolítója, ám idén a végzősök búcsúja után a saját nagyfiam is elballag az általános iskolából. A ballagás több mint egy iskolai szertartás,1870 óta tartjuk számon a magyar diákélet egyik legfontosabb rítusaként.
Szükségünk van sportórára?

Aki szeretné nyomon követni a fizikai aktivitás legfontosabb paramétereit, hogy javíthassa teljesítményét és elérhesse sport- és testépítési céljait, annak egy sportóra megfelelő segítséget nyújt. Mire használjuk a sportórákat?
Hogyan legyünk energikusak húsvét után?

Talán nem lövök nagyon mellé, ha azt állítom, hogy a „rohanó hétköznapról” alkotott fogalmaink manapság már az év minden időszakában azonosak. Nincs igazi változás a téli és a tavaszi évszakok között. Sokunkat kimondottan jól érint a jobb idővel jövő frissesség, viszont mégsem érezzük magunkat boldogabban tőle. A kérdés, hogy mi ennek az oka.
Tavaszi szünet gyerekekkel

Mindig kihívást jelent a szülőknek a szünidőben lekötni a gyermekeket, tartalmas programmal kitölteni a szünetet. Ha egy gyerek unatkozik, rosszalkodni kezd, „nyűglődni”, testvéreivel veszekedni vagy a szüleit nyúzni, ezt elkerülendő a következő tippekkel készültem!
Hagyományos húsvét a modern világban

Mindenkinek kellemes húsvétolást kívánunk, családdal és barátokkal eltöltött programokat, élményeke, finom falatokat és jó időt a szabadtéri élményekhez! A húsvéti ünnep a megújulás és a hagyomány ünnepe.