Menü

Kislányokat oltanának

Tévhitek miatt a HPV kampányok fókuszába a 12- 13 éves lányok kerültek. A HVG portálján megjelent hír szerint Magyarországon is bevezetnék a HPV elleni oltást az említett korosztályban.

A HPV (human papilloma vírus) elsődlegesen közönséges szemölcsök okozója, bizonyos fajtái ma már egyre több daganatos betegség hátterében is kimutathatóak (például: méhnyakrák esetében).

Úgy tűnik, a téma felkapottsága radikális intézkedésre ösztönzi a döntéshozókat, pedig a betegségben és vakcina használatban jártas szakemberek elsősorban megfontolt lépéseket javasolnak.

HPV piacosodása megnehezíti a témában való tisztánlátást, de maguk a kutatók is számos tévhitre hívják fel a figyelmünket ezzel kapcsolatban.

Diana M. Harper a téma nemzetközileg elismert szakembere kiemeli, hogy a HPV elleni vakcina hatékonysága összetett, több tényezős kérdés. Harper bár maga is részt vett egy HPV elleni vakcina kidolgozásában, állítja, hogy ez nem rákvakcina, hanem egy olyan készítmény, mely segítségével visszaszorítható egy olyan vírus, ami rákot is okozhat.

Már korábban is jelezték a szakemberek, hogy a HPV elleni oltás korántsem jelenti azt, hogy ezzel teljesen kivédhető a méhnyakrák kialakulása. Egyrészt mert nem minden méhnyakrákot okozó vírus esetén hatásos a vakcina, másrészt pedig teljesen felesleges az oltás, ha már valakiben lappang a HPV.

Ezeket a tényeket részben félreértelmezve megszületett az újabb kampányelgondolás, mely szerint a HPV elleni oltást minél előbb be kell adni a fiatal lányoknak, még mielőtt szexuálisan aktívvá válnának. Ám Harper szerint mivel a vakcina hatékonyságát 9 éves kislányokon még nem tesztelték, az oltások bevezetése egyet jelentene egy nagy egészségügyi kísérlettel.

Ezért bár a vakcinának nagy szerepe lehet a méhnyakrákot okozó vírusok legtöbb fajtájának visszaszorításában, több mindent kell mérlegelni, mielőtt radikális intézkedéseket vezetünk be.

Az az információ is legtöbbször háttérbe szorul, hogy a HPV nemcsak nemi érintkezés útján terjed, ráadásul az oltás célját sokan félreértik, hamis biztonságérzet tudatában hanyagolni kezdik a szűrővizsgálatokat, ami pedig hosszú távon nagyon kockázatos lehet. 

Fotó:
pixabay.com

Ezeket próbáld ki a szúnyogcsípésekre

Mind minden évben, idén is eljött a szúnyogok ideje a hirtelen meleggel, kellemetlen csípésükre van pár házipraktikánk.

Tavaszi megújulás – kívül és belül

A tél után a tavasz olyan, mint egy mély lélegzetvétel: friss, üde, és tele van lehetőséggel. A természet új ruhát ölt, zöldbe borulnak a fák, virágba borul a világ, és ezzel együtt mi is új energiákat érzünk magunkban. De vajon tudatosan is megéljük ezt a megújulást?

A passzív dohányzás veszélyei

A passzív dohányzás, vagyis amikor valaki nem dohányzik, de mások füstjét belélegzi, komoly egészségügyi kockázatokat rejt magában. Ez a fajta dohányfüst belégzése ugyanúgy tartalmaz káros anyagokat, mint az aktív dohányzás.

A bőrviszketés okai

A viszketés különféle okokból jelentkezhet, és fontos megérteni, hogy egyes esetekben komolyabb egészségügyi problémákra is utalhat. Az alábbiakban összefoglaljuk a leggyakoribb kiváltó okokat és azok lehetséges következményeit.

Mit tudsz a vérszegénységről?

Sokat halljuk, hogy a vérszegénység jele a sápadtság, de nem csak erről ismerhetjük fel, pedig fontos a korai felismerés.