Menü

Zeneszóval a demencia ellen

A leggyakoribb időskori kórkép a kóros mértékű szellemi hanyatlás, összefoglaló nevén demencia. Ami nem egyenlő azzal, hogy az életkor előrehaladásával számos agyi működés teljesítménye (például feledékenyekké válunk) csökken.

Laikusként azt a jelenséget is nehéz megérteni, amikor az idős emberek hihetetlen pontossággal idéznek fel régi emlékeket, míg a mindennapi dolgok elvégzése feledékenység miatt nehezükre esik. Ez nem más, mint az emlékezet részműködésének zavara. Bár nehéz meghatározni a mértéket, de az enyhe feledékenység még nem jelent demenciát, a kóros szellemi állapotnak olyan elemei lehetnek, mint például: tébolytünetek, hangulatzavar, alvászavar, személytévesztési zavar.

A tudósok azonban nemrégiben egy rendkívül kézzel fogható és egyszerű módszer hatásosságát igazolták demens betegek esetén. Ez nem más, mint a zeneszó, pontosabban ismert slágerek, dalok hallgatása, éneklése, mely kimutathatóan jótékony hatással volt demens betegek esetében. Amikor gondozó intézményekben vizsgálták, hogy milyen hatással van a zene a demenciában szenvedőkre azt találták, hogy boldogabb és pozitívabb lelki állapotot teremt a közös éneklés, ráadásul a betegek ezt követően jobban teljesítettek a különböző kognitív teszteken is. Az ismert dalok éneklése a régi emlékek újraélésén, felidézésén keresztül fejti ki pozitív hatását, serkenti az agyműködést.

Fotó:
pixabay.com

A ballagás pillanatai

Májusban valami véget ér. Elballagnak a végzős középiskolás gyerekek. Nem is annyira gyerekek már talán. A padokat csend öleli körbe, és a falak között még visszhangzik a múlt. Ballagunk. Bár több, mint húsz éve tanárként tekintek rá, mint a ballagási műsor megszervezője és lebonyolítója, ám idén a végzősök búcsúja után a saját nagyfiam is elballag az általános iskolából. A ballagás több mint egy iskolai szertartás,1870 óta tartjuk számon a magyar diákélet egyik legfontosabb rítusaként.

Az örökké negatív testkép kamaszkorban

A serdülőkor egyik legfontosabb feladata az identitás alakítása, amelynek része nemcsak a jövőképpel való foglalkozás, de az önmagáról kialakított kép változása is. Intenzíven foglalkoztatja a kamaszokat, hogy kik ők, merre tartanak, milyen személyiségük van, és hogy, hogy néznek ki, azaz elég szépek-e, elég hasonlóak vagy éppen különbözőek a kortársaikhoz képest.

Tavaszi szünet gyerekekkel

Mindig kihívást jelent a szülőknek a szünidőben lekötni a gyermekeket, tartalmas programmal kitölteni a szünetet. Ha egy gyerek unatkozik, rosszalkodni kezd, „nyűglődni”, testvéreivel veszekedni vagy a szüleit nyúzni, ezt elkerülendő a következő tippekkel készültem!

Milyen veszélyekkel jár a digitális tér a gyerekekre nézve?

A digitális tér veszélyeiről beszélgettünk a helyi rádiónk egyik adásában, ez pedig különösen aktuális és fontos téma, hiszen a gyerekek számára számos különböző aspektust érintenek.

Digitális autizmus avagy amikor az okostelefon ott van a babakocsiban

Autizmushoz hasonló viselkedést okozhat a gyerekeknél a túl sok képernyőidő – hívták fel a figyelmet szakértők a problémára! Ha belegondolunk, hogy egy-két évtizeddel ezelőtt még a képernyők előtt töltött idő hossza mennyi volt és mennyi ma, sajnos könnyen beláthatjuk, hogy a digitális világnak negatív hatásai is vannak, különösen a gyerekekre nézve.