Menü

Dohányzás: úgy csökken, hogy nő

Talán a megszorításoknak, talán a trendnek, de valószínűleg inkább mindkettőnek köszönhetően arányaiban csökkent a dohányzók száma. A fogyasztás, legalábbis a világstatisztikák szerint, mégsem esett vissza.

Környezetünkben, saját bőrünkön is tapasztalhatjuk, hogy egyre kevesebb a dohányos. Nem lehet cigizni az éttermekben, a tömegközlekedési eszközökön, sőt már a buszmegállókban, a strandokon, különböző intézmények közelében, és az épületbejáratok közelében sem. Az adóterhek növelésével szintén lehet hatni a fogyasztás csökkentése érdekében. A lehetőségek beszűkülése és az ár növekedése csak az egyik dolog, a másik a dohányellenes lobbi, amely az utóbbi időszakban az egészséges életmód divatossá válásával párhuzamosan nagyon megerősödött.

A statisztikák szerint a dohánytermékek forgalma nem esett, hanem emelkedett, ami nyilvánvalóan a népességnövekedésnek köszönhető. Egyes országokban (például Kínában, Oroszországban, Fülöp-szigeteken, Olasz- és Görögországban) sokan és egyre többen cigarettáznak, míg másutt a leszokás a divat. A leszokás azonban az esetek több mint egyharmadában nem végleges.

Az arányok mindenesetre javultak, míg harminc évvel ezelőtt a férfiak több mint negyven százaléka dohányzott, ma ez az adat harminc százalék körül van. A nőknél világszinten ezen időszak alatt csaknem megfeleződött az arány.

Az irány és a módszerek tehát megfelelőek, de a szakemberek szerint a mostani „leszoktató” rendszernél még hatékonyabbra van szükség annak érdekében, hogy a dohányzók és az azzal összefüggő betegségek száma igazából csökkenjen.

Fotó:
pixabay.com

Mit tegyünk éjszakai köhögés ellen?

Az éjszakai köhögés több okból is kialakulhat, lehet szezonális megfázás, arcüreg- vagy mandulagyulladás, esetleg a fűtési szezonra jellemző száraz levegő vagy akár asztma, allergia miatt. Ha a tünetek tartósan fennállnak, orvosi segítséghez kell fordulni.

Az elliptikus tréner több fantasztikus hatása

Sokak számára a mindennapi futás fájdalmakhoz, sérülésekhez vezethet. Ennek megakadályozása érdekében az aktív helyreállítási edzéseket érdemes beépíteni a futóprogramba, ez ugyanis ad egy kis szünetet, kicsit változtat a rutinon, ez pedig segít fenntartani a motivációt.

A szem védelmét szolgáló vitaminok

A mindennapok során számos tényező veszélyeztetheti szemeink egészségét, így a száraz, meleg levegő, a dohányfüst, a huzat és a képernyő előtti munkavégzés, sőt a stressz is. Az ártalmas külső hatásokkal szemben sokat tehetünk, ha odafigyelünk a kiegyensúlyozott táplálkozásra. Melyek azok a vitaminok, nyomelemek, amelyek szemünk egészsége szempontjából nélkülözhetetlenek?

Jelek, melyek vitaminhiányra utalnak

A vitaminhiánynak számtalan jele lehet: hajunk, körmünk, bőrünk mind árulkodhatnak hiánybetegségről. Szerencsére azonban van megoldás. Összeszedtük a leggyakoribb hiányállapotokat, valamint, hogy mit érdemes fogyasztani ilyen esetben.

Tünetek, amik a túl magas vasszintre hívja fel a figyelmet

A szervezetben a ferritin tárolja a vasat, így az alacsony szintje vashiányra, a magas pedig a vasraktárak fokozott telítettségére utalhat.