Menü

Extrém sportok: A grappling

A grappling egyre népszerűbb küzdősport hazánkban. Az első magyar bajnokságot ugyan mindössze három évvel ezelőtt bonyolították le, azonban azóta töretlen a sportág fejlődése.

A grappling elnevezése - talán ezt már sokan kitalálták - az angolból ered. Az angol to grapple ige annyit tesz dulakodik. A grappling azonban nem egyszerű dulakodás, a birkózásból, a cselgáncsból, a jujitsuból és a szambóból alakult ki, ezek technikáit, szabályait ötvözi, kizárva az ütést és rúgást. Ebben a sportban döntetlen nincs. A lényeg, hogy a versenyzők az ellenfél eldobását, vagy egyéb módon való földre vitelét követően földharcban, a szőnyegen, speciális fogásokkal, elsősorban kar- és lábkulcsok segítségével a harc feladására kényszeríti riválisát. Ezt elérheti fojtással, kar-, vagy lábfeszítéssel is. A feladás jelezhető kézzel, lábbal, vagy hangadással is.

A szakág önmagát a Mixed Martial Arts (MMA, vagyis kevert, illetve vegyes harcművészetek) önvédelmi ágazati között határozza meg.

A grapplingnek létezik egy biztonságos és amatőrök által is gyakorolható formája, az úgynevezett combat grappling. Itt kötelező védőfelszereléssel és korlátozott támadási lehetőséggel életszerű küzdelmi helyzetekre készülhet fel a sportoló.

A profik számára többféle kategóriát is kínál a sportág, ahol a ruházat és az alkalmazható technikai repertoár is más és más.

Érdekesség, hogy míg az első grappling világbajnokságot 2008-ban rendezték meg és ott a magyar csapat a nemzetek rangsorában az előkelő 14. helyen végzett, addig 2010-ig kell várni arra, hogy az első magyar grappling bajnokságot hazánkban megrendezzék. Most, 2013-ban nagyjából harminc olyan klubról tudunk, ahol grapplingezni lehet. Fontos, hogy 2009-től már hivatalosan is képeznek itthon grappling edzőket, versenybírókat is.

Fotó:
hajráveszprém.hu

Szükségünk van sportórára?

Aki szeretné nyomon követni a fizikai aktivitás legfontosabb paramétereit, hogy javíthassa teljesítményét és elérhesse sport- és testépítési céljait, annak egy sportóra megfelelő segítséget nyújt. Mire használjuk a sportórákat?

Tavaszi megújulás – kívül és belül

A tél után a tavasz olyan, mint egy mély lélegzetvétel: friss, üde, és tele van lehetőséggel. A természet új ruhát ölt, zöldbe borulnak a fák, virágba borul a világ, és ezzel együtt mi is új energiákat érzünk magunkban. De vajon tudatosan is megéljük ezt a megújulást?

A rejtvényfejtés pozitív hatásai

A rejtvényfejtésnek rengeteg pozitív hatása van – nem csak szórakoztató, de az agyadnak is igazi edzés! Nézzük melyek az előnyei!

Miért annyira népszerűek a virtuális futások?

A virtuális futóversenyek szuper lehetőséget jelentenek azoknak, akik szeretnének részt venni versenyeken, de nem feltétlenül tudnak vagy akarnak elutazni egy adott helyszínre.

Utazás a főváros eldugott múzeumjaiba

Múzeumokat manapság mindenki ismer. Vannak a világhírűek, mint például a Louvre és vannak a hazai szinten ismertek is, mint például a Magyar Nemzeti Múzeum. Azonban mi a helyzet azon helyekkel, amelyek csak kevesebb embert vonzanak, kevésbé népszerűek és olcsóbb, rövidebb elfoglaltságot kínálnak? Az alábbi cikkben néhány kevésbé népszerű fővárosi kiállítóhelyet ismerhetünk meg.