Menü

Olajos magvak – a nassolás csúcstartói, a mogyoró és a pisztácia

Az olajos magvakról többnyire a nassolás jut eszünkbe, de magas zsírtartalmuk manapság kizárjuk őket az étrendünkből, s leginkább csak kikapcsolódás vagy baráti családi összejövetelek közben csipegetünk belőlük. Igaz ezt viszont elég nehéz abbahagyni… Azt viszont nem árt, ha tudjuk, hogy az olajos magvak gazdag vitamin-és ásványi anyag-források, nem árt a nassoláson kívül is fogyasztani belőlük.

A legtöbb olajos mag kiemelkedő mennyiségű B-vitamin és magnézium tartalmának köszönhetően, rendkívül jótékony hatással van feszült, stresszes életvitelünkre, oldja az idegi fáradtságot, s energiát ad a szervezetnek a napi fáradtság után. Legtöbben önmagukban fogyasztják az olajos magvakat, pucolás után, de alkalmas növényi olajok készítésére, vagy növényi tejek készítésére, melyek allergia vagy tejcukor érzékenység esetén tejpótlóként szolgálnak az azokat fogyasztóknak. Diétázók, sportolók, fogyókúrázók, mellett a vegetáriánusoknak ajánlottak ezek a termékek.

Az egyik, ha nem a leginkább közkedvelt nassolnivaló a mogyoró, melyet lehet fogyasztani nyersen, sótlan és sózott változatban, vagy akár pirítva is. A kalóriatartalma ugyan elég nagy, ám nem lehet belőle olyan rettenetes mennyiséget fogyasztani, ugyanis kimondottan magas a rosttartalma, így a gyomorban megduzzadva teltségérzetet okoz. Kiemelkedően magas az ásványi anyag tartalma is, mely főként káliumot, cinket, magnéziumot, és mangánt jelent. Főképpen jelentős kálium tartalmának köszönhetően kiváló vértisztító hatással bír.

Az összes fellelhető élelmiszer közül az egyik legnagyobb mértékben tartalmaz rezet, amely a növekedésben és a fejlődésben játszik szerepet, de nagyban hozzájárul a vörös – és fehérvérsejtek fejlődéséhez, a vasszállításhoz a vérben, valamint a szívizom és a vázizmok összehúzódásához, és a csontok szilárdságához is. A mogyoró fogyasztása jótékony hatást fejt ki a vérnyomásra, s csökkenti a koleszterinszintet is. A többi olajos maghoz hasonlóan a mogyoró is olajat és rostokat tartalmaz, ennek következtében az emésztésre és a bélműködésre is kedvezően hat, székrekedés esetén különösen ajánlott. A mogyoró rendkívül gazdag vitaminokban is, főként B1, B2, H és E vitamin található benne nagy mennyiségben.

Aminek a fogyasztását viszont nagyon nehéz felfüggeszteni, ha már rákaptunk az ízére, az a pisztácia. Talán az egyedüli visszatartó erő az lehet, hogy elég drága, de ettől még nagyon ízletes. Egy rendkívül egészséges olajos mag, amely jelentős szív-és érvédő tulajdonságokkal rendelkezik. Emellett gazdag esszenciális - Omega 3 és Omega 6 - zsírsavakban. Hasonlóan a tökmaghoz kedvezően befolyásolja a prosztata működését, ezért férfiaknak ajánlott a fogyasztása. Csökkenti a koleszterinszintet, kálium, mangán, réz, magnézium, kalcium, vas, cink és szelén tartalma pedig jótékonyan hat az egész szervezet működésére. A vitaminok közül B vitamint, folsavat és E vitamint is jelentős mértékben tartalmaz. A pisztácia nemcsak megpucolva fogyasztható, hanem közkedvelt alapanyag sütemények készítésekor is.

Fotó:
pixabay.com

A ballagás pillanatai

Májusban valami véget ér. Elballagnak a végzős középiskolás gyerekek. Nem is annyira gyerekek már talán. A padokat csend öleli körbe, és a falak között még visszhangzik a múlt. Ballagunk. Bár több, mint húsz éve tanárként tekintek rá, mint a ballagási műsor megszervezője és lebonyolítója, ám idén a végzősök búcsúja után a saját nagyfiam is elballag az általános iskolából. A ballagás több mint egy iskolai szertartás,1870 óta tartjuk számon a magyar diákélet egyik legfontosabb rítusaként.

Szükségünk van sportórára?

Aki szeretné nyomon követni a fizikai aktivitás legfontosabb paramétereit, hogy javíthassa teljesítményét és elérhesse sport- és testépítési céljait, annak egy sportóra megfelelő segítséget nyújt. Mire használjuk a sportórákat?

Hogyan legyünk energikusak húsvét után?

Talán nem lövök nagyon mellé, ha azt állítom, hogy a „rohanó hétköznapról” alkotott fogalmaink manapság már az év minden időszakában azonosak. Nincs igazi változás a téli és a tavaszi évszakok között. Sokunkat kimondottan jól érint a jobb idővel jövő frissesség, viszont mégsem érezzük magunkat boldogabban tőle. A kérdés, hogy mi ennek az oka.

Tavaszi szünet gyerekekkel

Mindig kihívást jelent a szülőknek a szünidőben lekötni a gyermekeket, tartalmas programmal kitölteni a szünetet. Ha egy gyerek unatkozik, rosszalkodni kezd, „nyűglődni”, testvéreivel veszekedni vagy a szüleit nyúzni, ezt elkerülendő a következő tippekkel készültem!

Hagyományos húsvét a modern világban

Mindenkinek kellemes húsvétolást kívánunk, családdal és barátokkal eltöltött programokat, élményeke, finom falatokat és jó időt a szabadtéri élményekhez! A húsvéti ünnep a megújulás és a hagyomány ünnepe.