Menü

Alvás, mint természetes terápia

Az alvás és az álmok hangulatjavító szerepe régóta ismert. Erre utal a következő, gyakran hangoztatott köznapi kifejezés is: „reggelre kisimulnak a ráncok”. Az alvás nemcsak a fizikai regenerációhoz elengedhetetlen, hanem érzelmeink feldolgozásában is.

Bár az álmok hatása és szerepe régóta izgatja az emberi érdeklődést, sokáig az álomfejtés, és az álmok, mint jóslatok szerepeltek a vizsgálódás középpontjában.

Mára már számos tudományos vizsgálat bizonyítja az álmok hangulatra gyakorolt hatását. A szakemberek szerint a gyors szemmozgásos szakasz (REM fázis) úgymond az álmok területe, ilyenkor a legélénkebb, leggazdagabb az álmodás folyamata. A hangulatjavító hatás mellett az alvásnak és az álmoknak fontos szerepe van abban is, hogy képesek legyünk hosszú távon megküzdeni a különböző negatív érzésekkel.

Másik vizsgálati oldal, az alvásmegvonás hatásai és következményei. Alváshiány, alvásmegvonás következtében az embereknek jelentősen csökken a figyelmük és a koncentráció képességük, ugyanakkor érzelmileg fokozottan ingerlékenyek lesznek. Az alvás és az álmok hatással vannak az érzelmi reakciók szabályozására. Ezért fontos, hogy lehetőség szerint megfelelő időt szenteljünk az alvásra. A nem kellő mélységű és töredezett alvás káros hatással lehet érzelmi agyunk működésére.

A REM fázis jótékony hatását tükrözi a következő folyamat is. Alvás közben agyunk olyan érzelmi szabályozásra képes, mely során egy igen kellemetlen élmény megszabadul eredeti érzelmi intenzitásától, így feldolgozhatóvá válik.

Fotó:
pixabay.com

Ezeket próbáld ki a szúnyogcsípésekre

Mind minden évben, idén is eljött a szúnyogok ideje a hirtelen meleggel, kellemetlen csípésükre van pár házipraktikánk.

Tavaszi megújulás – kívül és belül

A tél után a tavasz olyan, mint egy mély lélegzetvétel: friss, üde, és tele van lehetőséggel. A természet új ruhát ölt, zöldbe borulnak a fák, virágba borul a világ, és ezzel együtt mi is új energiákat érzünk magunkban. De vajon tudatosan is megéljük ezt a megújulást?

A passzív dohányzás veszélyei

A passzív dohányzás, vagyis amikor valaki nem dohányzik, de mások füstjét belélegzi, komoly egészségügyi kockázatokat rejt magában. Ez a fajta dohányfüst belégzése ugyanúgy tartalmaz káros anyagokat, mint az aktív dohányzás.

A bőrviszketés okai

A viszketés különféle okokból jelentkezhet, és fontos megérteni, hogy egyes esetekben komolyabb egészségügyi problémákra is utalhat. Az alábbiakban összefoglaljuk a leggyakoribb kiváltó okokat és azok lehetséges következményeit.

Mit tudsz a vérszegénységről?

Sokat halljuk, hogy a vérszegénység jele a sápadtság, de nem csak erről ismerhetjük fel, pedig fontos a korai felismerés.