Menü

Nemcsak hálótársunk problémája (amikor horkolunk)

Sokféle okból és számtalan formában jelentkezhet alvásgond, negatív hatásai pedig összetett módon kihatnak fizikai, szellemi teljesítményünkre, és nem kímélik érzelmi állapotunkat sem. Mi ezúttal a horkolással összefüggő alvászavarral foglalkozunk, amely a magyar felnőtt lakosság közel felét érinti.

A horkolás tulajdonképpen a legtöbb esetben légzés kimaradás, amely akár egy percig is eltarthat. Hosszú távon növeli a szív-, és érrendszeri megbetegedések kockázatát. A horkolással kapcsolatos alvászavar fiatalabb korban is jelentkezhet, a férfiak körében jóval gyakoribb jelenség. Mivel a klimaxot követő életkorban a horkolás tekintetében kiegyenlítődik a nemi különbség (vagyis a nőket is hasonló arányban érinti), ezért a szakértők hormonműködéssel hozzák kapcsolatba a problémát.

A horkolással összefüggő alvászavar jellemző tünete a reggeli fejfájás, és munkavégzést nagyban nehezítő fáradtság és álmosság. A horkolás jelzi az alvás közben fellépő légzészavart. Éppen ezért a szakemberek azt javasolják, ha valaki horkol, érdemes legalább egyszer elmennie egy műszeres alvás vizsgálatra. De legsürgetőbb tünet, ha valakinek az alvászavara minőségi romlást eredményez életvitelében (például családi élet, vagy munkavégzés tekintetében).

Mint már említettük sokféle alvászavar van, leggyakoribb okok között a nem megfelelő életvitelt (például folyamatos stressz hatás, kevés alvás), és az alvási szokások hiányát találhatjuk. Utóbbi azt jelenti, hogy bár az alvási szokások (például nagy alvásigény) örökletesek, mégis szükség van arra, hogy személyiségünknek megfelelő alvási szokásokat alakítsunk ki, melyeket aztán meg kell óvni életvitelünk esetleges káros hatásaitól is. Az altatók használata bizonyos helyetekben adekvát, de nem pótolja a szükséges életmódbeli változtatásokat, és alvási igényeinknek megfelelő szokások kialakítását.

Fotó:
pixabay.com

Vízkúra, a japánok ezt is mesterfokon űzik

Rengeteg egészséges módszert leshetünk el a japánoktól, mindezt az életmódjuk, étkezésük, nézeteik és kultúrájuk teszi lehetővé. A víz fogyasztása alapfeltétele létünknek, a japánok viszont ezt is tökélyre fejlesztették.

Koszos hatású farmer és cipő egy vagyonért?

A minap olvastam, hogy Jennifer Lopez egy piszkos, de elképesztően drága farmerban járta New York utcáit. A művésznőről tudjuk, hogy szereti kipróbálni és megmutatni az újabbnál újabb stílusirányzatokat, ám ezúttal lehet, hogy kicsit túllőtt a célon? Egy koszos farmerban járta New York utcáit, amelynek ára megdöbbentő.

A majális története, jelentése

A tavasz egyik legkedveltebb ünnepe a majális, de sokan nincsenek tisztában azzal, hogy honnan is ered ez a szokás, illetve hogy mit jelent a szó. Ebben a cikkben bemutatom az ünnepet, így megtudhatjátok, hogy mit ünneplünk ezen a napon, illetve azt, hogy mikor van, valamint, hogy hogyan forrt egybe a munka ünnepével.

Az olvasás jótékony hatásai, mentalizáció

Kutatások egész sora támasztja alá, hogy fizikailag és lelkileg is egészségesebbek leszünk az olvasástól. Köztudottan bölcsebbé válhatunk, okosabbá, empatikusabbá, de fontos megjegyezni, hogy ezek a pozitív hatások akkor figyelhetők meg, ha klasszikusan könyvet tartunk a kezünkben és úgy olvasunk, nem pedig a neten görgetünk, chatet olvasunk, közösségi oldalakat csekkolunk.

Miért fontos a csapatépítés?

A helyi rádióban valamelyik nap a csapat építő tréningek fontossága, haszna volt a téma, így már akkor megfogalmazódott bennem, hogy erről a témáról érdemes írni. Mi a csapatépítés lényege, hogy zajlik, miért van rá szükség és kiknek ajánlott, ezekről szól mai cikkünk.