Menü

Nemcsak hálótársunk problémája (amikor horkolunk)

Sokféle okból és számtalan formában jelentkezhet alvásgond, negatív hatásai pedig összetett módon kihatnak fizikai, szellemi teljesítményünkre, és nem kímélik érzelmi állapotunkat sem. Mi ezúttal a horkolással összefüggő alvászavarral foglalkozunk, amely a magyar felnőtt lakosság közel felét érinti.

A horkolás tulajdonképpen a legtöbb esetben légzés kimaradás, amely akár egy percig is eltarthat. Hosszú távon növeli a szív-, és érrendszeri megbetegedések kockázatát. A horkolással kapcsolatos alvászavar fiatalabb korban is jelentkezhet, a férfiak körében jóval gyakoribb jelenség. Mivel a klimaxot követő életkorban a horkolás tekintetében kiegyenlítődik a nemi különbség (vagyis a nőket is hasonló arányban érinti), ezért a szakértők hormonműködéssel hozzák kapcsolatba a problémát.

A horkolással összefüggő alvászavar jellemző tünete a reggeli fejfájás, és munkavégzést nagyban nehezítő fáradtság és álmosság. A horkolás jelzi az alvás közben fellépő légzészavart. Éppen ezért a szakemberek azt javasolják, ha valaki horkol, érdemes legalább egyszer elmennie egy műszeres alvás vizsgálatra. De legsürgetőbb tünet, ha valakinek az alvászavara minőségi romlást eredményez életvitelében (például családi élet, vagy munkavégzés tekintetében).

Mint már említettük sokféle alvászavar van, leggyakoribb okok között a nem megfelelő életvitelt (például folyamatos stressz hatás, kevés alvás), és az alvási szokások hiányát találhatjuk. Utóbbi azt jelenti, hogy bár az alvási szokások (például nagy alvásigény) örökletesek, mégis szükség van arra, hogy személyiségünknek megfelelő alvási szokásokat alakítsunk ki, melyeket aztán meg kell óvni életvitelünk esetleges káros hatásaitól is. Az altatók használata bizonyos helyetekben adekvát, de nem pótolja a szükséges életmódbeli változtatásokat, és alvási igényeinknek megfelelő szokások kialakítását.

Fotó:
pixabay.com

A ballagás pillanatai

Májusban valami véget ér. Elballagnak a végzős középiskolás gyerekek. Nem is annyira gyerekek már talán. A padokat csend öleli körbe, és a falak között még visszhangzik a múlt. Ballagunk. Bár több, mint húsz éve tanárként tekintek rá, mint a ballagási műsor megszervezője és lebonyolítója, ám idén a végzősök búcsúja után a saját nagyfiam is elballag az általános iskolából. A ballagás több mint egy iskolai szertartás,1870 óta tartjuk számon a magyar diákélet egyik legfontosabb rítusaként.

Szükségünk van sportórára?

Aki szeretné nyomon követni a fizikai aktivitás legfontosabb paramétereit, hogy javíthassa teljesítményét és elérhesse sport- és testépítési céljait, annak egy sportóra megfelelő segítséget nyújt. Mire használjuk a sportórákat?

Hogyan legyünk energikusak húsvét után?

Talán nem lövök nagyon mellé, ha azt állítom, hogy a „rohanó hétköznapról” alkotott fogalmaink manapság már az év minden időszakában azonosak. Nincs igazi változás a téli és a tavaszi évszakok között. Sokunkat kimondottan jól érint a jobb idővel jövő frissesség, viszont mégsem érezzük magunkat boldogabban tőle. A kérdés, hogy mi ennek az oka.

Tavaszi szünet gyerekekkel

Mindig kihívást jelent a szülőknek a szünidőben lekötni a gyermekeket, tartalmas programmal kitölteni a szünetet. Ha egy gyerek unatkozik, rosszalkodni kezd, „nyűglődni”, testvéreivel veszekedni vagy a szüleit nyúzni, ezt elkerülendő a következő tippekkel készültem!

Hagyományos húsvét a modern világban

Mindenkinek kellemes húsvétolást kívánunk, családdal és barátokkal eltöltött programokat, élményeke, finom falatokat és jó időt a szabadtéri élményekhez! A húsvéti ünnep a megújulás és a hagyomány ünnepe.