Menü

Miért sír a csecsemő?

A csecsemők sírása erőteljes hatással van azokra, akik hallják. Vizsgálatok is bizonyítják, hogy a csecsemősírásra a szülőkön a szorongás élettani jelei mutatkoznak, és megfogalmazódik a nyugtalanító kérdés: miért sír a csecsemő.

Sokszor érhető okból sírnak a csecsemők. Azért, mert fáj a hasuk, vagy éhesek, az is lehet, hogy fáradtak, de a teli pelenka is nyűgössé teheti őket. Ennek ellenére sok nő számol be (sokszor szégyenkezve) arról, hogy úgy érzi néha minden ok nélkül sír kisbabájuk.

Szögezzük is le mindjárt, hogy minden kisbaba sír néha azonosítható indok nélkül, főként az élet első két hónapjában. A legtöbb anya pánikszerűen igyekszik rájönni a sírás okára, majd ha már minden szükségesnek vélt dolgot megtett (például szoptatás, pelenkacsere), akkor következnek a különböző megnyugtató technikák. Például ringatás, paskolás, ölelgetés. Szakemberek szerint a vállra támasztott helyzet legtöbb esetben hatékony a sírás megállításában. Érdekesség, hogy sokszor a pelenkacserénél, nem feltétlenül a tiszta pelus a megnyugvás fő oka, hanem a kézbevétel hat pozitívan a síró csecsemőre.

A sikeres nyugtató technikák közös jellemzője, hogy mindegyik megzavarja a csecsemő sírásának ritmusát.  Összességében persze minden anya rájön előbb vagy utóbb, hogy saját gyermekénél, melyik módszer működik igazán.

A jó hír az, hogy kettő és négy hónapos kor között már csökken az ahhoz szükséges idő, hogy a síró csecsemőt édesanyja megnyugtassa. Ebben a változásban nemcsak annak van szerepe, hogy az anya egyre jobban ráhangolódik gyermekére, vagy egyre kifinomultabb, rutinosabb technikákkal él. A szakemberek szerint ez az átmenet az érzelmek önszabályozásának kezdetét jelzi.

Fotó:
pixabay.com

A ballagás pillanatai

Májusban valami véget ér. Elballagnak a végzős középiskolás gyerekek. Nem is annyira gyerekek már talán. A padokat csend öleli körbe, és a falak között még visszhangzik a múlt. Ballagunk. Bár több, mint húsz éve tanárként tekintek rá, mint a ballagási műsor megszervezője és lebonyolítója, ám idén a végzősök búcsúja után a saját nagyfiam is elballag az általános iskolából. A ballagás több mint egy iskolai szertartás,1870 óta tartjuk számon a magyar diákélet egyik legfontosabb rítusaként.

Az örökké negatív testkép kamaszkorban

A serdülőkor egyik legfontosabb feladata az identitás alakítása, amelynek része nemcsak a jövőképpel való foglalkozás, de az önmagáról kialakított kép változása is. Intenzíven foglalkoztatja a kamaszokat, hogy kik ők, merre tartanak, milyen személyiségük van, és hogy, hogy néznek ki, azaz elég szépek-e, elég hasonlóak vagy éppen különbözőek a kortársaikhoz képest.

Tavaszi szünet gyerekekkel

Mindig kihívást jelent a szülőknek a szünidőben lekötni a gyermekeket, tartalmas programmal kitölteni a szünetet. Ha egy gyerek unatkozik, rosszalkodni kezd, „nyűglődni”, testvéreivel veszekedni vagy a szüleit nyúzni, ezt elkerülendő a következő tippekkel készültem!

Milyen veszélyekkel jár a digitális tér a gyerekekre nézve?

A digitális tér veszélyeiről beszélgettünk a helyi rádiónk egyik adásában, ez pedig különösen aktuális és fontos téma, hiszen a gyerekek számára számos különböző aspektust érintenek.

Digitális autizmus avagy amikor az okostelefon ott van a babakocsiban

Autizmushoz hasonló viselkedést okozhat a gyerekeknél a túl sok képernyőidő – hívták fel a figyelmet szakértők a problémára! Ha belegondolunk, hogy egy-két évtizeddel ezelőtt még a képernyők előtt töltött idő hossza mennyi volt és mennyi ma, sajnos könnyen beláthatjuk, hogy a digitális világnak negatív hatásai is vannak, különösen a gyerekekre nézve.