Menü

Extrém sport: Barlangászat

  • Dátum: 2013.08.16., 11:35

A barlangászat végigkíséri az emberiség történelmét, csak ami az őskorban lakóhely volt ma már extrémsport helyszín.

A késő középkortól kezdve az emberiséget már tudományos szempontból is érdekelte a Föld belseje, mélye, a barlangok megismerése, felfedezése. A folyamat igazából a 19. század végén, a megfelelő eszközök rendelkezésre állását követően indult el. Nem sokkal később már turisztikai célokkal is szálltak emberek a mélybe, a jelenség napjainkban tetőzik, nagyon sokakat érdekel a barlangászat, amelyre szabadidős tevékenységek, egyesületek épülnek, specializálódnak.

Természetesen a legtöbben egy már ismert, felfedett barlangot járnak be, ez a barlangtúrázás. Persze ehhez is kell felkészültség, tudás, fizikum és kitartás. A barlangászok jellemzően nehéz terepen, körülmények között tevékenykednek, a sportág elsősorban csoportos, így erősíti a csapatszellemet, fejleszti a másokkal való együttműködés képességét. Nem véletlenül szokott céges csapatépítők programja lenni.

A barlangászok különböző szintű képzést kapnak, az alapfokútól a kutatásvezetőig. A barlangkutatók igazi felfedezők, akik kemény, fáradtságos és akár több évig tartó munkát végeznek egy-egy képződmény, járat megismerésével, feltérképezésével.

A sportág nem veszélytelen, de megfelelő szakember vezetésével, valamint profi felszereléssel a kockázatokat minimálisra lehet csökkenteni. Akinek nincs klausztrofóbiája, legalább egyszer mindenképpen érdemes kipróbálnia egy barlangtúrát, ugyanis a fizikai és a lelki erőkifejtés mellett igazi természeti szépségekkel, különlegességekkel ismerkedhetünk meg a mélyben.

Fotó:
sxc.hu

Eső a Balatonnál? Így mentsd meg a nyaralást rossz időben

Balaton, július – mindenki napfényt, csobbanást és fagyit remél egy balatoni nyaraláson. De mi van akkor, ha beborul az ég, és a napokat eső, szél vagy hidegebb idő kíséri? Pánik helyett jöjjön a B-terv – mert a rossz idő nem jelenti azt, hogy unalmas napok várnak ránk.

Nordic walking – séta, ami jóval több a sétánál

A nordic walking – magyarul „északi gyaloglás” – első pillantásra egyszerű sétálásnak tűnhet két bottal. Ám ennél sokkal többről van szó: egy rendkívül hatékony, egész testet átmozgató, bárki által elsajátítható mozgásformáról, amely a skandináv országokból indult világhódító útjára.

Mit ad a nézőknek a filmzene?

A filmek világa épp annyira szól a hangokról, mint a látványelemekről. A gondosan megkomponált dallamok képesek elmélyíteni a látványt, felerősíteni az érzelmeket, és egyedülálló módon bevonni a nézőt a történetbe. Gondoljunk csak Hans Zimmerre, a Dögkeselyű ikonikus dallamára, vagy éppen a nemrégiben megjelent A brutalista számaira. Vajon hogyan képes a hang és a vizuális tartalom együttese ennyire megragadó élményt nyújtani, és milyen utat járt be a filmzene, mire eljutott a mai státuszáig?

A vadkemping alapjai és szabályai

A vadkemping a környezetjárás, de sokszor inkább a természetben való kikapcsolódás egy speciális ágazata, ahol nem menedék- vagy faházakban történik az éjszakázás. Hanem helyette az élővilághoz közelibb, nyugodtabb helyszínen egy sátorban. Előnye az ingyenesség, a felszabadító természetközeli tapasztalat, hátránya a komfort szűkössége.

Hogyan alakítsunk ki hangulatos kertet lépésről lépésre?

Az udvar nem csupán növények gyűjtőhelye, hanem a személyes ízlés és a hangulat egyik kifejező eszköze is lehet. Se szeri, se száma azoknak a lehetőségeknek, amelyekkel izgalmasabbá, változatosabbá, sőt akár játékossá is tehetjük ezt a kültéri életteret. Legyen szó nagy kertről, apró udvarról vagy egy egyszerű teraszról, szinte minden helyszín alkalmas néhány gondosan kiválasztott dekoráció befogadására.