Menü

Új szabadidős őrület: futballgolf!

  • Dátum: 2013.08.08., 16:45

A futballgolf egy olyan extrém sport, ahol a világ legnépszerűbb sportágát, a focit ötvözik a golffal. Érdekes elgondolás, ráadásul négy éve már hazánkban is űzhető sportág.

A futballgolf lényege végigvezetni egy focilabdát egy golfpályára emlékeztető terepen. Itt vagy nagyobb lyukakat, vagy kapukat alakítottak ki, helyeztek el, ahova a játékosnak minél kevesebb rúgással, labdaérintéssel kell eljuttatnia a játékszert.

Minden futballgolfpálya egyedi, nincs két egyforma a világon. Arra vonatkozóan egyáltalán nincsenek szabályok, milyennek kell lennie egy ilyen pályának, ezért mindenki olyat épít, amilyet szeretne, amihez kedve. Épp ezért izgalmas és a változatos ez a sport.

Ami viszont biztos, hogy a pályák többsége 9, vagy 18 lyukú, s itt is megtalálhatóak elütő helyek (teeing grund), illetve homok és egyéb akadályok, valamint a lyukak körüli füves területek. Az elütőhelytől a lyukig általában 50-250 méter a távolság.

A pontokat a rúgások és a büntetések összege adja meg. Értelemszerűen az nyer, akinek a legkevesebb pontja van. A játékot ötös labdával játsszák,
A futballgolfban alapvetően kétféle játékot különböztetnek meg - a stroke play lényege a játékosok összehasonlítása, a lényeg, hogy végigérjenek a pályán. A match play során pedig konkrét ellenfelet kell legyőzni minél ügyesebben.

Európában közel negyven futballgolfpályát tartanak nyilván, de a sportág őshazájában, Hollandiában építették a legtöbbet. Ez a sport mindenki számára ajánlott, gyerekek és felnőttek egyaránt űzhetik.

Hazánkban Újlengyelben építették az első futballgolf pályát még 2009-ben és ugyanebben az esztendőben megalakult az Első Magyar Fottgolf Egyesület is. További érdekesség még, hogy a sportág első világbajnoka magyar, Lengyel Béla személyében.

Fotó:
www.futballgolf.hu

Eső a Balatonnál? Így mentsd meg a nyaralást rossz időben

Balaton, július – mindenki napfényt, csobbanást és fagyit remél egy balatoni nyaraláson. De mi van akkor, ha beborul az ég, és a napokat eső, szél vagy hidegebb idő kíséri? Pánik helyett jöjjön a B-terv – mert a rossz idő nem jelenti azt, hogy unalmas napok várnak ránk.

Nordic walking – séta, ami jóval több a sétánál

A nordic walking – magyarul „északi gyaloglás” – első pillantásra egyszerű sétálásnak tűnhet két bottal. Ám ennél sokkal többről van szó: egy rendkívül hatékony, egész testet átmozgató, bárki által elsajátítható mozgásformáról, amely a skandináv országokból indult világhódító útjára.

Mit ad a nézőknek a filmzene?

A filmek világa épp annyira szól a hangokról, mint a látványelemekről. A gondosan megkomponált dallamok képesek elmélyíteni a látványt, felerősíteni az érzelmeket, és egyedülálló módon bevonni a nézőt a történetbe. Gondoljunk csak Hans Zimmerre, a Dögkeselyű ikonikus dallamára, vagy éppen a nemrégiben megjelent A brutalista számaira. Vajon hogyan képes a hang és a vizuális tartalom együttese ennyire megragadó élményt nyújtani, és milyen utat járt be a filmzene, mire eljutott a mai státuszáig?

A vadkemping alapjai és szabályai

A vadkemping a környezetjárás, de sokszor inkább a természetben való kikapcsolódás egy speciális ágazata, ahol nem menedék- vagy faházakban történik az éjszakázás. Hanem helyette az élővilághoz közelibb, nyugodtabb helyszínen egy sátorban. Előnye az ingyenesség, a felszabadító természetközeli tapasztalat, hátránya a komfort szűkössége.

Hogyan alakítsunk ki hangulatos kertet lépésről lépésre?

Az udvar nem csupán növények gyűjtőhelye, hanem a személyes ízlés és a hangulat egyik kifejező eszköze is lehet. Se szeri, se száma azoknak a lehetőségeknek, amelyekkel izgalmasabbá, változatosabbá, sőt akár játékossá is tehetjük ezt a kültéri életteret. Legyen szó nagy kertről, apró udvarról vagy egy egyszerű teraszról, szinte minden helyszín alkalmas néhány gondosan kiválasztott dekoráció befogadására.