Menü

Extrém sportok: a bungee jumping

  • Dátum: 2013.08.02., 16:11

A bungee jumping, magyarul kötélugrás lassan két évtizede ismert extrém sport hazánkban. Igazából az ugrás olyan élmény, amelyet életed végéig nem versz ki a fejedből.

A bungee jumpingosok legtöbbször egy magas hídról, vagy daruról vetik magukat a mélybe, zuhannak a föld felé, de a becsapódást a lábukra erősített rugalmas kötél megakadályozza. A zuhanás közben az ugrók sebessége elérheti akár a 100 kilométer/órás sebességet is. Ennyit szikáran és tömören a bungee jumpingról.
A lényeg azonban az élmény. Az adrenalin fröccs, amely elönti az ugró agyát és meghatározó pillanatokat ad egy egész életre.

Soha nem fogom elfelejteni, amikor nagyjából 15 évvel ezelőtt közismert lett a bungee jumping itthon is. Balatonfüreden is felállítottak egy nagy darut és ott is ki lehetett próbálni ezt a különleges sportot. Persze a legtöbb nagymenő azonnal tudni akarta, milyen is a mélybe vetni magát, de nem mindenki járt sikerrel.
Láthatóan szinte mindenkinek megremegett a lába, amikor ott állt a daru szélén és azon morfondírozott, hogy vajon élve megússza-e a mutatványt. Sokakat az bizonytalanított el, hogy önként és dalolva kellett a mélybe ugrani, ehhez kellett egy akkora adag bátorság, ami bizony nem mindenkiben volt meg.

Előfordult, hogy aki leugrott azt mondta, soha többé nem akarja átélni azt, amikor a kötél visszarántja, mások viszont úgy fogalmaztak, csakis csukott szemmel lehet ezt végigcsinálni, különben röpke pillanat alatt az ember beleőszül a tudatba, hogy százzal száguld a föld, a víz, vagy bármi más felé.
A bátrak és adrenalin függők persze nem álltak meg egynél, akadt olyan is, aki a katapultos változatot is kipróbálta. Ebben az esetben lentről lőnek ki, de persze a vége ugyanaz lesz és himbálózol a levegőben a testedre erősített kötélen lógva.

A világon ismert legmagasabb ugrópont 216 méter magas és Dél-Afrikában található meg. A legtöbb ugrás rekordját pedig egy ausztrál férfi tartja, aki 24 óra alatt 103-szor ugrott le egy 43 méter magas hídról.

Fotó:
pixabay.com

Szükségünk van sportórára?

Aki szeretné nyomon követni a fizikai aktivitás legfontosabb paramétereit, hogy javíthassa teljesítményét és elérhesse sport- és testépítési céljait, annak egy sportóra megfelelő segítséget nyújt. Mire használjuk a sportórákat?

Tavaszi megújulás – kívül és belül

A tél után a tavasz olyan, mint egy mély lélegzetvétel: friss, üde, és tele van lehetőséggel. A természet új ruhát ölt, zöldbe borulnak a fák, virágba borul a világ, és ezzel együtt mi is új energiákat érzünk magunkban. De vajon tudatosan is megéljük ezt a megújulást?

A rejtvényfejtés pozitív hatásai

A rejtvényfejtésnek rengeteg pozitív hatása van – nem csak szórakoztató, de az agyadnak is igazi edzés! Nézzük melyek az előnyei!

Miért annyira népszerűek a virtuális futások?

A virtuális futóversenyek szuper lehetőséget jelentenek azoknak, akik szeretnének részt venni versenyeken, de nem feltétlenül tudnak vagy akarnak elutazni egy adott helyszínre.

Utazás a főváros eldugott múzeumjaiba

Múzeumokat manapság mindenki ismer. Vannak a világhírűek, mint például a Louvre és vannak a hazai szinten ismertek is, mint például a Magyar Nemzeti Múzeum. Azonban mi a helyzet azon helyekkel, amelyek csak kevesebb embert vonzanak, kevésbé népszerűek és olcsóbb, rövidebb elfoglaltságot kínálnak? Az alábbi cikkben néhány kevésbé népszerű fővárosi kiállítóhelyet ismerhetünk meg.