A sport legkitartóbbjai
- Dátum: 2013.05.12., 19:31
Az extrém sportokat bemutató sorozatunkban ezúttal egy olyanra esett a választásunk, amely valójában nem is egy, hanem három sportágból áll össze. Ráadásul elképesztő kitartást igényel, hiszen 3.8 kilométer úszás után következik 180 kilométernyi kerékpározás, majd zárásként egy maratont (42.195 kilométer) kell lefutni.
A sportban tájékozottak minden bizonnyal már kitalálták, hogy maga a sportág a triatlon, ráadásul a hosszútávú, amit ironmannak, vagy vasember versenynek is neveznek. Maga az ironman a Nemzetközi Triatlon Szövetség által rendezett hosszútávú versenyek neve. Hivatalosan a hagyományosan, minden évben hawaii-on megrendezett világbajnokság viselheti ezt a nevet, a többi erőpróbát ironman távú viadalnak hívják.
Az első ironmant 1978-ban Hawaii-on rendezték meg, s azóta, immáron harmincöt esztendeje, évről évre összegyűlnek a földkerekség legjobbjai, hogy összemérjék erejüket a világbajnokságon. Természetesen több magyarnak sikerült már elérnie jó eredményt a festői környezetben, a triatlonisták mekkájában: például Kropkó Péter kétszer is hetedik lett, Csomor Erika pedig egy negyedik és egy tizedik hellyel büszkélkedhet.
Hazánkban Nagyatádon bonyolítják le minden évben az ironman országos bajnokságot, így van ez 1991 óta. Itt lehetőséget biztosítanak arra is, hogy párban, vagy csapatban is teljesíthessék a jelentkezők a nem mindennapi távot.
Sok amatőr és profi sportoló álma, hogy egyszer legalább teljesítse a vasembert, azonban a szakértők szerint ehhez legalább egy, de inkább másfél éves intenzív felkészülés szükséges. Azt mondják, hogy az úszáson, majd a kerékpározáson nem sokan buknak el, ám a maraton alaposan megritkítja a mezőnyt. A 42 195 métert, ha csak önmagában teljesítjük, az komoly erőpróba és kihívás, de a másik kettővel együtt, már az emberi teljesítőképesség határait feszegeti.
A triatlon szerelmesei állítják, e három sport ötvözete annyira magával ragadó, hogy aki egyszer kipróbálja, az képtelen abbahagyni.
A triatlon magába szippantja az embert és a rövidebb távok után mind hosszabb versenyekre és érdekesebb, komolyabb kihívásokra vágyik. Igen, ez azt is jelenti, hogy az első viadalok után nyílegyenes út vezet Nagyatádra.
Fotó:
pixabay.com
Szükségünk van sportórára?

Aki szeretné nyomon követni a fizikai aktivitás legfontosabb paramétereit, hogy javíthassa teljesítményét és elérhesse sport- és testépítési céljait, annak egy sportóra megfelelő segítséget nyújt. Mire használjuk a sportórákat?
Tavaszi megújulás – kívül és belül

A tél után a tavasz olyan, mint egy mély lélegzetvétel: friss, üde, és tele van lehetőséggel. A természet új ruhát ölt, zöldbe borulnak a fák, virágba borul a világ, és ezzel együtt mi is új energiákat érzünk magunkban. De vajon tudatosan is megéljük ezt a megújulást?
A rejtvényfejtés pozitív hatásai

A rejtvényfejtésnek rengeteg pozitív hatása van – nem csak szórakoztató, de az agyadnak is igazi edzés! Nézzük melyek az előnyei!
Miért annyira népszerűek a virtuális futások?

A virtuális futóversenyek szuper lehetőséget jelentenek azoknak, akik szeretnének részt venni versenyeken, de nem feltétlenül tudnak vagy akarnak elutazni egy adott helyszínre.
Utazás a főváros eldugott múzeumjaiba

Múzeumokat manapság mindenki ismer. Vannak a világhírűek, mint például a Louvre és vannak a hazai szinten ismertek is, mint például a Magyar Nemzeti Múzeum. Azonban mi a helyzet azon helyekkel, amelyek csak kevesebb embert vonzanak, kevésbé népszerűek és olcsóbb, rövidebb elfoglaltságot kínálnak? Az alábbi cikkben néhány kevésbé népszerű fővárosi kiállítóhelyet ismerhetünk meg.