Szélsőségesen kockázatos
- Dátum: 2013.03.09., 19:49
A bázisugrás mindössze 35 esztendős sportág. Különleges extrém sport, amely komoly ejtőernyős tapasztalatot igényel, viszont aki már kipróbálta azt mondja, az élmény megfizethetetlen.
A bázisugrás elnevezés az angol B.A.S.E. mozaikszóból ered, amely az ugorható alapobjektumok kezdőbetűiből áll. Building, azaz épület, antenna, span, vagyis híd és earth, ami földet, sziklát jelöl.
Az első bázisugró Carl Boenish volt, aki 1978-ban speciálisan kialakított ernyővel leugrott a 915 méter magas El Capitan szikláról. Ezt követően még számos helyet meghódított, töbekk között a már nem létező new yorki World Trade Centert is.
Boenish kezdetben az ejtőernyős felszerelésén végzett kisebb átalakításokat, majd speciális hajtogatási módszert dolgozott ki, így volt képes az ejtőernyőzéshez előírt, minimális magassághoz, vagyis a 800 méterhez képest jóval alacsonyabb objektumokról, felhőkarcolókról, hidakról, biztonságos ugrásokat végrehajtani. Később aztán követői finomítottak a technikán, a felszerelésen és ma már speciálisan erre a célra kialakított felszereléssel ugranak a sportág képviselői.
A szakmai etikett szerint holmi halandó nem próbálhatja ki a bázisugrást, mert ehhez igen komoly ejtőernyős múlt, tapasztalat, rutin szükséges, legalább 2-300 ugrás is szükséges, hogy valaki biztonsággal hódolhasson e sportnak.
Érdekesség, hogy akadnak országok, ahol törvény tiltja a bázisugrást, ám hazánkban legálisan űzhető sportág. Európában elsőként Magyarországon szerveztek hivatalos bázisugró versenyt, 2004-ben az Óbudai kéménynél tehették próbára tudásukat a résztvevők.
A világ egyik leghíresebb bázisugrója, Jeb Corliss, akit madáremberként is ismernek. Leugrott többek között a párizsi Eiffel-toronyról, a kuala lumpuri Petrona toronyról is.
Legutóbb az osztrák bázisugró, Felix Baumgartner hajtott végre félelmetes és fantasztikus ugrást az űrből, 39 kilométeres magasságból ért földet, ami világcsúcsnak számít.
Fotó: sxc.hu
Szükségünk van sportórára?

Aki szeretné nyomon követni a fizikai aktivitás legfontosabb paramétereit, hogy javíthassa teljesítményét és elérhesse sport- és testépítési céljait, annak egy sportóra megfelelő segítséget nyújt. Mire használjuk a sportórákat?
Tavaszi megújulás – kívül és belül

A tél után a tavasz olyan, mint egy mély lélegzetvétel: friss, üde, és tele van lehetőséggel. A természet új ruhát ölt, zöldbe borulnak a fák, virágba borul a világ, és ezzel együtt mi is új energiákat érzünk magunkban. De vajon tudatosan is megéljük ezt a megújulást?
A rejtvényfejtés pozitív hatásai

A rejtvényfejtésnek rengeteg pozitív hatása van – nem csak szórakoztató, de az agyadnak is igazi edzés! Nézzük melyek az előnyei!
Miért annyira népszerűek a virtuális futások?

A virtuális futóversenyek szuper lehetőséget jelentenek azoknak, akik szeretnének részt venni versenyeken, de nem feltétlenül tudnak vagy akarnak elutazni egy adott helyszínre.
Utazás a főváros eldugott múzeumjaiba

Múzeumokat manapság mindenki ismer. Vannak a világhírűek, mint például a Louvre és vannak a hazai szinten ismertek is, mint például a Magyar Nemzeti Múzeum. Azonban mi a helyzet azon helyekkel, amelyek csak kevesebb embert vonzanak, kevésbé népszerűek és olcsóbb, rövidebb elfoglaltságot kínálnak? Az alábbi cikkben néhány kevésbé népszerű fővárosi kiállítóhelyet ismerhetünk meg.