Menü

Unatkozik a gyerek nyáron? Helyes.

Mai cikkünkben néhány gondolatot hoztam arról, miért nem baj, sőt hasznos is lehet, ha néha unatkozik a gyerek a vakáció alatt! Unatkozik a gyerek nyáron? Helyes.

"Anya/Apa unatkozom!" - egy olyan mondat, amit szülőként gyakran hallunk. Azonban pszichológusok szerint nem is akkora baj, ha a gyermek unatkozik időnként. Többek között azok miatt az okok miatt sem, amelyről mai cikkünkben lesz szó.

Ha eddig így nem gondoltak rá, akkor képzeljék el, hogy az unalom mennyire fejleszti a kreativitást. Igen! Amikor ugyanis a gyerek unatkozik, kénytelen magát szórakoztatni. Ekkor születnek a legjobb ötletek, játékok, szerepjátékok, vagy épp rajzok, barkácsolások. Az unalom táptalaja a fantáziának.

Lehetőséget ad a lelassulásra, ha unatkozik a gyerek.

Gondoljunk csak bele, hogy az iskolaévek alatt gyakran percre pontosan be van osztva a gyerek ideje. A nyári unalom nem hátrány, hanem szükséges pihenés az idegrendszernek. Ebből születik az igazi feltöltődés.

S hogy mennyit unatkozzon a gyerek nyáron? A pszichológus tanácsa szerint nem kell minden percet betervezni a nyári szünetben, nem kell túlgondolni a programokat, túlszervezni a napokat. Sok pszichológus tanácsa szerint egyáltalán nem szükséges mindig valami konkrét dolgot csinálni. Lehet unatkozni is.

A strukturálatlan idő éppoly fontos, mint a tervezett tevékenységek.

Hogyan segít az önállóság kialakításában az unalom?

Ha mindig van kéznél egy program vagy képernyő, a gyerek nem tanulja meg önállóan beosztani az idejét. Az unalom alatt viszont elkezd próbálkozni: mit csináljak? Mit találjak ki?

Ne aggódjanak a kedves szülők, unatkozni néha egészséges.

A túl sok inger hosszú távon nyugtalanságot, türelmetlenséget okoz. Az unalom megtanít egyedül lenni a gondolatainkkal – ez egy fontos belső egyensúlyi állapot, amit gyerekként érdemes megélni.

Unalomból születnek a beszélgetések!

Amikor nincs kéznél telefon, tévé vagy tablet, a gyerek gyakrabban fordul a szülőhöz vagy testvérhez – ilyenkor jönnek a spontán beszélgetések, kérdések, együtt töltött pillanatok.

Lehet furcsán hangzik, de az unalom nem ellenség, hanem lehetőség. Ha megtanítjuk a gyereknek, hogy nem baj, ha néha nem történik semmi, akkor később is jobban boldogul a saját idejével – és önmagával. Az unalom arra tanít bennünket, hogy találhatunk új módszereket a figyelmünk lekötésére és problémáink megoldására.

Ha kisbabával utazunk, ezeket ne hagyjuk otthon

Legyen szó nyaralásról, rokonlátogatásról, vagy csak egy hosszabb kirándulásról, van jónéhány dolog, amit érdemes bepakolni, ha csecsemővel utazunk.

Anyaság és nőiesség: miért nem kell választanunk?

Az anyaság az egyik legszebb, legfelelősségteljesebb, és talán leginkább átalakító szerep, amit egy nő az életében betölthet. De miközben az anyai szerepben nap mint nap helytállunk – etetünk, vigasztalunk, szervezünk, altatunk és folyamatosan aggódunk, figyelünk – könnyen elveszhetünk benne. Sok nő felteszi magának a kérdést: „Ki vagyok én most, hogy anya lettem? És hol van az a nő, aki korábban voltam?”

„A sport öröklődik – De nem a génjeinkben, hanem a példánkban”

Sportos szülők, sportos gyerekek, avagy hogyan adjunk át egészséges szokásokat a következő generációnak?

Nyári táborok: megoldás a szülőknek, élmény a gyerekeknek

A nyári szünet közeledtével sok szülő szembesül az évről évre visszatérő kérdéssel: hogyan oldják meg gyermekeik felügyeletét, miközben ők dolgoznak? A nyári táborok nemcsak praktikus segítséget jelentenek, hanem felejthetetlen élményeket is kínálnak a gyerekeknek.

A család, mint biztos háttér

A család az első közösség, ahová tartozunk. Itt tanuljuk meg az alapvető értékeket, a szeretetet, a támogatást, és azt, hogy mit jelent felelősséget vállalni. Egy támogató családi háttér rengeteget számít az élet más területein is, például a tanulásban vagy a sportban.