Sportszülők
- Dátum: 2024.10.26., 04:31
- Martinka Dia
- képek:pixabay
- atlétika, érzelem, étrednkiegészítő, Foci, focipálya, futás, futóverseny, győzelem, kézi, kosárlabda, kudarc, küldetés, meccs, pszichológus, sportszülő, sportteljesítmény, tápláló étel, úszás, vereség, verseny
Foci, kosárlabda, kézi, futás, úszás… Sportszülőnek lenni nem nehéz, de nagyon nemes küldetés. Mivel jár, ha sportoló gyermeked van?
Nincs hétvégénk. A szombatot, a vasárnapot a pálya szélén, az edzőteremben, a versenyen, az uszodában töltjük. Az autónk tele van sporttáskával, sportitallal, rágcsálni valóval, koszos focicsukákkal, edzőcipőkkel. Egy guruló öltöző sporttáskákkal/ruhákkal, papírtörlővel, esernyővel, rágcsálni valóval, vízzel, telefontöltőkkel, tankönyvekkel.
Ha sportszülő vagy, a szennyeskosár folyamatosan tele van. Több sport több szennyes. Három fiam van, mindig figyelnem kell arra, hogy lehetőleg egy éjszaka leforgása alatt tisztává és szárazzá varázsoljam az izzadtságszagú mezeket a másnapi meccsre.
Még tapasztalt anyukaként is vannak olyan napok, amikor a házat szétkutatva rohangálok, hogy kék csapatmezt vagy atlétika felszerelést keressek, pedig van hely külön ezeknek a holmiknak. A kérdése pedig, ami a legtöbbször elhangzik: „Anya, kimostad a focis cuccom?” Bár annyi ezresem lenne, ahányszor ezt eddig hallottam!
Ha sportanyuka vagy, a következőket biztosan érteni fogod:
A meccsekhez/versenyekhez igazodik a hétvége.
A versenynaptár folyamatosan tele van.
A világ összes pénze nem elég. A fizetés nagy része sportfelszerelésre, étrendkiegészítőkre, krémekre megy el.
Nem mindegy, mi a vacsora. Edzés után a gyerekeknek olyan tápláló étrendre van szükségük, ami támogatja a sportteljesítményt, ami feltölti szerveztük lemerült tápanyagraktárait, ami segíti a sportteljesítményük javulását.
Folyamatosan megoldandó helyzet elé állít a kisebb testvérek felügyelete vagy lefoglalása a nagyobbak versenyei, meccsei alatt.
Mindig hálás vagyok, hogy a nagyszülők vigyáznak a háromévesemre, amíg a tizenöt éves fiammal focimeccsen vagy a tizenegy éves fiammal futóversenyen vagyunk.
Pszichológusként is rendelünk.
A sport tele van érzelmekkel, győzelemmel, vereséggel, ez sok érzelmet hozhat ki a gyerekekből és a szülőkből. A mi feladatunk, hogy segítsünk a gyerekeinknek eligazodni bennük. Egyet soha ne felejtsünk: mindig dicsérjük meg őket a pályán nyújtott teljesítményükért.
Családi nyaralást, szigorúan abban a pár hétben szervezünk, amíg szünet van az egyesületnél.
Órákat várunk a kocsiban, pálya mellett, fagyban, jégben, forróságban. Minden időben ottvagyunk a pálya szélén.
A logisztikát folyton tanuljuk, főleg, ha több gyereket kell vinni, két különböző helyszínre ugyanazon a hétvégi napon.
Rettentően hálásak tudunk lenni egy megértő iskolai háttérért, s ha már iskola: a leckét mindig útközben kérdezzük ki.
A sportszülők sok áldozatot hoznak azért, hogy a gyerekeik sportoljanak. Megéri mindez? Igen! Látjuk őket fejlődni, új készségeket tanulni, barátokat szerezni. S bár logisztikailag nehéz a családomnak, a világért sem cserélném el azokat az élményeket, amelyeket a gyerekeim megtapasztalnak, átélhetnek vagy azokat a készségeket, amelyeket elsajátíthatnak a sport által. Sportolószülőkként nemcsak jó sportolókat neveltünk, hanem jó embereket is.
Eső a Balatonnál? Így mentsd meg a nyaralást rossz időben

Balaton, július – mindenki napfényt, csobbanást és fagyit remél egy balatoni nyaraláson. De mi van akkor, ha beborul az ég, és a napokat eső, szél vagy hidegebb idő kíséri? Pánik helyett jöjjön a B-terv – mert a rossz idő nem jelenti azt, hogy unalmas napok várnak ránk.
Tisztelet a teremben: Amit minden sportolónak tudnia kell

Nincs írott szabály a konditermi viselkedésre, mégis van egyfajta etikett, amit illik vagy illene egy edzőteremben betartani, a zökkenőmentes egymás mellett edzés érdekében.
Amit megeszünk, őt megölheti – Miért nem etethetjük a kutyát akármivel?

A kutyák az ember legjobb barátai, és sok gazdi hajlamos „családtagként” kezelni kedvencét – ez természetes. Azonban amikor az étkezésről van szó, fontos megérteni, hogy a kutyák emésztőrendszere és táplálkozási igényei nagyon különböznek az emberekétől. A „csak egy falat nem árt” hozzáállás komoly egészségügyi kockázatokhoz vezethet. Miért nem szabad etetni a kutyákat bármivel?
A munkahelyi viszályoktól a jobb csapatmunkáig – a konfliktuskezelés művészete

A munkahelyi konfliktusok a legtöbb munkahelyen előfordulnak, hiszen emberek dolgoznak együtt, különböző személyiséggel, célokkal és kommunikációs stílussal. A konfliktus önmagában nem feltétlenül negatív – ha jól kezeljük.
Staycation – a kanapéról a nyugalomba

Mai témánk a nyaralás, de nem úgy, ahogy elsőre gondolnánk, mert mi van akkor, ha a nyaralás nem egy tengerparti szállodában vagy egy hegyi faházban történik… hanem otthon?