Menü

A mezítláb járás előnyei gyermekkorban, - de mi van akkor, ha nincs rá lehetőség?

A hideg idő beköszöntével, a legtöbb ember bekuckózik az otthonában, és csak akkor mozdul ki a természetbe, ha nagyon muszáj. Valahogy így van ez a gyerekekkel is. Ilyenkor már nincs mezítláb szaladgálás az udvaron. De a legtöbb szülő a melegebb időben sem engedi, mivel attól fél, hogy megsérül a lába a gyermeknek, vagy valamilyen baktériumot szed össze a csöppség. Az talán még ritkább esetnek számít, ha a felnőtt dobja el a cipőt, és mezítláb andalog.

Bár ezeknek az aggodalmaknak egy kis alapja azért van, de az is bizonyított, hogy akik gyakran közlekednek cipő nélkül, azok sokkal jobban érzékelik a környezetüket és a benne rejlő veszélyeket. Könnyen észreveszik az éles tárgyat, amelyek veszélyt jelenthetnek. Ráadásul a gyerekek lábbőre is megkeményedik, minél többet járnak mezítláb, ami egyfajta természetesebb védelmet biztosít. Ugyanis a bőrünk elve úgy alakult ki, hogy távol tartsa a kórokozókat.

Miért olyan fontos, hogy nem csak a gyerekek, de a felnőttek is mezítláb közlekedjenek olykor-olykor? A mezítláb járás egyik fő előnye, hogy erősíti a lábfejet és az alsó lábakat, így a test mozgékonyabb és kevésbé lesz hajlamos a sérülésekre. Emellett, segít a gyermek testtudatának fejlesztésében. Az erősítő hatásnak köszönhetően segíthet megelőzni a láb- és bokafájdalmakat, valamint javíthatja az egyensúlyérzéket és a testtartást is. A lábfejünk tele van idegvégződésekkel, a talpunkon keresztül pedig a testünk számos más részéhez kapcsolódó pontok találhatók, és ezeknek az ingerlésükkel jó hatással lehetünk az egész testünkre.

Tehát kimondhatjuk, hogy egészségünk nagymértékben függ, a lábaink állapotától. Bármilyen deformáció komoly egészségügyi problémákat okozhat. És ahogy a mondás is tartja: könnyebb megelőzni a problémát, mint később kezelni. Séta a füvön, vagy a kavicsos úton, erdőben, réten, vagy csak a poros úton, mind-mind máshogy stimulálja a talpunkat. De mit tehetünk akkor, ha nincs lehetőségünk, különböző talajokon mezítláb sétálni? Vagy a hideg idő beköszöntével szintén nem lehet opció a természet? Erre az eshetőségre, szokták ajánlani a szakemberek a szenzoros ortopédiai szőnyegeket.

Mik is azok a szenzoros ortopédiai szőnyegek, illetve mire jók? A szőnyegek főleg gumiból készülnek, a felületén dudorok, kiemelkedések vagy kavicsok találhatók. Minden olyan felület megtalálható a szőnyegen, ami a környezetben is. Faágak, buckák, kavicsok, fűszálak. Az ortopédiai szőnyeg alaposan megmasszírozza a lábizmokat. Emellett pedig segít, hogy a gyerek megtanuljon a láb különböző részein lépni úgy, hogy közben az egyensúlyát sem veszti el.

Ezenfelül még a lúdtalp és a gerinc deformitások megelőzésében is nagyban segítségünkre lehet. A gyártók a legkisebbekre is gondolnak. Az egész kicsi babáknak is kaphatóak már, ezek az eszközök. Azonban, ezen termékek mérete kisebb. A szőnyegek keménysége is váltózó. Ugyanis a talpnak az ingerlése, nagyban függ a dudorok keménységétől is. A termék könnyen karbantartható, elég időközönként egy kis meleg vízzel megmosni. A szőnyeg elemek kaphatóak már szettben is, amiben különböző keménységű, formájú elemek találhatók.

Ne felejtsük el, hogy ezek nem csak a gyerekeknek, de a felnőttek számára is segítséget nyújtanak, éppen ezért a közös szórakozás élményét is nyújtják. Ha pedig bizonytalanok vagyunk az elemek válogatásánál, bátran kérjük ki szakember véleményét.

A ballagás pillanatai

Májusban valami véget ér. Elballagnak a végzős középiskolás gyerekek. Nem is annyira gyerekek már talán. A padokat csend öleli körbe, és a falak között még visszhangzik a múlt. Ballagunk. Bár több, mint húsz éve tanárként tekintek rá, mint a ballagási műsor megszervezője és lebonyolítója, ám idén a végzősök búcsúja után a saját nagyfiam is elballag az általános iskolából. A ballagás több mint egy iskolai szertartás,1870 óta tartjuk számon a magyar diákélet egyik legfontosabb rítusaként.

Az örökké negatív testkép kamaszkorban

A serdülőkor egyik legfontosabb feladata az identitás alakítása, amelynek része nemcsak a jövőképpel való foglalkozás, de az önmagáról kialakított kép változása is. Intenzíven foglalkoztatja a kamaszokat, hogy kik ők, merre tartanak, milyen személyiségük van, és hogy, hogy néznek ki, azaz elég szépek-e, elég hasonlóak vagy éppen különbözőek a kortársaikhoz képest.

Tavaszi szünet gyerekekkel

Mindig kihívást jelent a szülőknek a szünidőben lekötni a gyermekeket, tartalmas programmal kitölteni a szünetet. Ha egy gyerek unatkozik, rosszalkodni kezd, „nyűglődni”, testvéreivel veszekedni vagy a szüleit nyúzni, ezt elkerülendő a következő tippekkel készültem!

Milyen veszélyekkel jár a digitális tér a gyerekekre nézve?

A digitális tér veszélyeiről beszélgettünk a helyi rádiónk egyik adásában, ez pedig különösen aktuális és fontos téma, hiszen a gyerekek számára számos különböző aspektust érintenek.

Digitális autizmus avagy amikor az okostelefon ott van a babakocsiban

Autizmushoz hasonló viselkedést okozhat a gyerekeknél a túl sok képernyőidő – hívták fel a figyelmet szakértők a problémára! Ha belegondolunk, hogy egy-két évtizeddel ezelőtt még a képernyők előtt töltött idő hossza mennyi volt és mennyi ma, sajnos könnyen beláthatjuk, hogy a digitális világnak negatív hatásai is vannak, különösen a gyerekekre nézve.