Menü

Nyári pancsolás a gyerekekkel

Megérkezik meleg, ezzel együtt a medencézés is, mindenkinek jól esik a hűsölés. Vannak szabályok, amiket érdemes betartani minden oldalról, hiszen a baj könnyen jön.

A strandokon komoly előírások vannak a medencehasználattal kapcsolatban, amit elfogadunk azzal, hogy megvesszük a belépőjegyet. Az úszómester és medenceőr természetesen segítségünkre lesz kérdéseink esetén, de a gyerekeink biztonsága nem az ő felelősségük. Ugyanez igaz az otthoni, kerti medencék esetén is, a szülők, felnőttek felelőssége, hogy ne történjen baleset a lurkóval.

Az első és legfontosabb, hogy gyereket nem hagyunk egyedül víz közelében, még akkor sem, ha biztonsággal úszik. Egy gyerek nem tudja felmérni a veszélyforrásokat, mint például, amikor csúszkálnak, ugrálnak a medence szélén, vagy kisebb medencék belsejében. Egy rossz mozdulat következtében elesnek, beütik bármijüket, legrosszabb esetben a fejüket, ami eszméletvesztéssel járhat. Ebben az esetben egy 10 centiméter magasságú vízbe is bele lehet fulladni.

Kisebb gyerkőcöknél ezt elkerülendően érdemes kis úszógumit használni a legalacsonyabb vízben is. A nagy melegben mindenki a gyors lehűlésre vágyik, ám ennek veszélye magas. Nem szabad felhevült testtel azonnal merülni, mindig fokozatosan kell hűteni. Először a csuklókat, bokákat, majd a mellkast vizezzük be, ezzel nem sokkoljuk azonnal szervezetünket, így van lehetőség a hőmérsékletkülönbséghez való alkalmazkodásra. Sose felejtsünk el naptejet használni külső medencék használatakor, de mindenképpen figyeljünk arra, hogy a naptej leázik a vízben, ezzel pedig nem csak a bőrük lesz kitéve a káros UV sugaraknak, hanem a medencét és annak környezetét csúszóssá teheti, minden esetben várjuk meg, míg a fényvédő krém beszívódik a bőrbe.

Nem csak a gyerekekre, hanem a medencére és az azt körülvevő dolgokra is gondosan oda kell figyelnünk. A vízre szeretnek bogarak, rovarok szállni, sokszor benne is ragadnak, ami azért lehet veszélyes, mert egy életéért küzdő darázs például bármikor megcsípheti a vízben játszó lurkókat. Mindig takarítsuk ki a vizet hálóval és fedjük le a medencét takaróval, ha nem használjuk már aznap.

A medencéhez tartozó vízforgatók árammal működnek, pancsolás közben ezeket mindig áramtalanítsuk, gondoskodjunk arról, hogy a kábeleket, csatlakozókat ne érje víz. A partra készített nasik, üdítők lehetőleg műanyag tálakban és poharakban várják a fogyasztókat, mivel az üveg termékek vizes kézben csúszósak, hamar törnek, ezzel éles szilánkokat hagyva mindenhol. A medencébe rakható játékokat ne zsúfoljuk túl, a nagy gyermeki játék közben könnyű rájuk lépni vagy esni.

Vannak szabályok, amiket érdemes betartani a balesetek elkerülésének érdekében, hogy mindenki élvezhesse a nyarat, a medencék adta játékot és a kikapcsolódást.

A ballagás pillanatai

Májusban valami véget ér. Elballagnak a végzős középiskolás gyerekek. Nem is annyira gyerekek már talán. A padokat csend öleli körbe, és a falak között még visszhangzik a múlt. Ballagunk. Bár több, mint húsz éve tanárként tekintek rá, mint a ballagási műsor megszervezője és lebonyolítója, ám idén a végzősök búcsúja után a saját nagyfiam is elballag az általános iskolából. A ballagás több mint egy iskolai szertartás,1870 óta tartjuk számon a magyar diákélet egyik legfontosabb rítusaként.

Az örökké negatív testkép kamaszkorban

A serdülőkor egyik legfontosabb feladata az identitás alakítása, amelynek része nemcsak a jövőképpel való foglalkozás, de az önmagáról kialakított kép változása is. Intenzíven foglalkoztatja a kamaszokat, hogy kik ők, merre tartanak, milyen személyiségük van, és hogy, hogy néznek ki, azaz elég szépek-e, elég hasonlóak vagy éppen különbözőek a kortársaikhoz képest.

Tavaszi szünet gyerekekkel

Mindig kihívást jelent a szülőknek a szünidőben lekötni a gyermekeket, tartalmas programmal kitölteni a szünetet. Ha egy gyerek unatkozik, rosszalkodni kezd, „nyűglődni”, testvéreivel veszekedni vagy a szüleit nyúzni, ezt elkerülendő a következő tippekkel készültem!

Milyen veszélyekkel jár a digitális tér a gyerekekre nézve?

A digitális tér veszélyeiről beszélgettünk a helyi rádiónk egyik adásában, ez pedig különösen aktuális és fontos téma, hiszen a gyerekek számára számos különböző aspektust érintenek.

Digitális autizmus avagy amikor az okostelefon ott van a babakocsiban

Autizmushoz hasonló viselkedést okozhat a gyerekeknél a túl sok képernyőidő – hívták fel a figyelmet szakértők a problémára! Ha belegondolunk, hogy egy-két évtizeddel ezelőtt még a képernyők előtt töltött idő hossza mennyi volt és mennyi ma, sajnos könnyen beláthatjuk, hogy a digitális világnak negatív hatásai is vannak, különösen a gyerekekre nézve.