Menü

Tippcsokor kiégés ellen

  • Dátum: 2023.04.12., 07:25
  • Udvari Fanni
  • képek:pexels.com

Mi történik az autóval, ha tövig nyomod a gázt és elfelejtesz váltani? Pont ugyanaz, mint amikor önmagadat pörgeted túl, kiég a motor. A kikapcsolódás létkérdés. Sajnos ezt sokan csak akkor ismerik fel, amikor már késő. Ráadásul a kikapcsolódásra akkor van igazán szükség, amikor a legkevésbé sincs rá idő.

Ha gázt adsz, akkor felpörög a motor, a jármű elindul és lendületet kap. A motor hamarosan eléri azt a fordulatszámot, ahol a legnagyobb teljesítményre képes. Ha tovább nyomod a gázt, akkor a fordulatszám a kritikus tartományba kerül, ahol az ereje drasztikusan leromlik. Huzamosabb ideig túlpörgetve pedig a motor károsodik, majd elkopva, kiégve tönkre megy. Mit tehetsz ellene?

Válts!

Ugye milyen evidens? Az autóban csak egy fokozattal feljebb kapcsolsz, a motor elcsendesedik, és új erővel ismét lendületet ad a sebesség tovább növeléséhez. Vajon az életedben is szoktál váltani?

Vedd észre a túlpörgést!

Az autóban ülve nem kell gondolkodni azon, hogy mikor kell váltani. Hallod a motor hangját és látod a fordulatszámmérőt. A váltás nem ennyire egyértelmű a munkádban vagy az életed más területén. Lehet, hogy az elméd még friss, de a tested már fáradt, vagy éppen fordítva. Figyelj a jelekre, amikor a nagy “gázadástól” romlik a teljesítményed!

A kiégés fogalma ma már nem csak a motor dugattyúira érvényes, hanem bevonult a pszichológiába is:

Burnout-szindróma (kiégés szindróma)

Ebből máris tudhatod, hogy nem testi, hanem lelki problémáról van szó. A kiégés szindróma folyamatos stressz hatására alakul ki. A stressz elsősorban munkával kapcsolatos elégedetlenséget* feltételez: túl sok munka, kevés jövedelem, rossz munkahelyi légkör, elismerés hiánya, nagy külső és belső elvárások (megfelelési kényszer), helyzetekbe való beragadás, kilátástalanság stb. A magánéletben szintén jelen vannak ezek megfelelői, a fizetést leszámítva.

A valóság nem tükrözi az ideális helyzetet.

A stressz tehát az érzelmi világunk problémája. A problémás lélek pedig könnyen magával rántja a testet is. Még a nyugati orvostudomány is egyre több testi betegség mögött fedezi fel és igazolja a lelki okot. Kijelenthetjük, hogy a stresszoldás létszükséglet.

Kiváltképp azok a veszélyeztetett személyek, akik másokkal foglalkoznak: gyógyítók, ápolók, tanítók, vendéglátók, trénerek, coachok, szociális munkások, tanácsadók, ügynökök, menedzserek, politikusok. Elgondolkodtató, hogy e foglalkozásokban a személyiség kifejeződése nagy hangsúlyt kap.

A kiégés tünetei általában a kedvetlenség, levertség, frusztráció, zárkózottság, kilátástalanság, teljesítőképesség csökkenése, egy jellemzően energiaszegény állapot. Fontos tudni, hogy ez az állapot nem villámként csap be, hanem egy hosszabb folyamat eredménye. S ez a valóban hosszú folyamat egyszerre pozitív és negatív. Azért pozitív, mert van (lenne) elegendő idő a kiváltó okok felismerésére és kezelésére. Ugyanakkor azért negatív, mert ez a lassú átmenet észrevétlenné teszi lelki eróziót.

Tedd szokásoddá a kikapcsolódást! Be kell látnod, hogy a kikapcsolódás nem azt jelenti, hogy leállsz, vagy lemaradsz. Épp ellenkezőleg, ahogyan az autó is egyre gyorsabban halad a váltások után, pont úgy fogsz te is gyorsabban haladni a céljaid felé.

A megfelelési kényszer általi túlpörgetés rontja a teljesítményedet, elfáraszt testi és lelki szinten egyaránt. A másik véglet is érvényes. Túl alacsony fordulatszám esetén nem éred el a maximális teljesítményt, de most maradjunk a tárgynál.

A cél tehát az, hogy kimozdulj egy beragadt állapotból. Először is szükség van az intellektuális megközelítésre. A leírt összefüggéseket belátva és az életedre rátekintve meg tudod okolni, hogy miért szeretnél változtatni az eddigi gyakorlatodon. Ez egy logikai folyamat, amely elvezet a meggyőződés. Érvekkel meggyőzöd saját magadat.

Az elmúlt időszak új mentális megbetegedései

Az ember történelme során mindig foglalkoztak a mentális egészséggel, a lélek állapotával, és ez a figyelem folyamatosan fejlődött az évszázadok során. Bár az ősi kultúrák már próbálták megérteni és kezelni a pszichés zavarokat, a modern tudományos megközelítés csak az elmúlt néhány évben hozott új felfedezéseket, pontosításokat és definíciókat bizonyos mentális betegségekkel kapcsolatban.

Miért vegyük rá magunkat a hideg vizes tusolásra?

A hideg vizes tusolás egyre népszerűbbé válik, mivel számos egészségügyi és mentális előnyt kínál. Bár elsőre talán megterhelőnek tűnhet, a hideg víz jótékony hatásai hosszú távon komoly változásokhoz vezethetnek.

Fokozatosság a siker kulcsa

Kisütött a nap, jobb az idő és a legtöbb embernek megjön a kedve ahhoz, hogy sportoljon, esetleg visszatérjen az edzéshez, amit magára hagyott a téli időszak során. Sokaknak a motiváció erre az, hogy a nyári szezonra jól nézzenek ki, azonban még ilyen esetekben is fontos a mértékletesség.

A zene hatása az agyműködésre

A zenehallgatás és zenélés jelentős hatással van az emberi agy működésére és szervezetére. A zene nem egyetlen agyközpont által feldolgozott inger, hanem számos területet aktivál és módosít, beleértve a hallókéreg, a szomatoszenzoros rendszer, a frontoparietális hálózat, az agytörzs és más agyi struktúrák működését is. Ez a komplex feldolgozási mechanizmus magyarázhatja a zenei aktivitás általános kognitív és érzelmi előnyeit.

Te ezeket szoktad takarítani?

Rendben tartjuk a környezetünket, hiszen kellemesebb, egészségesebb a tisztaság, de nem mindegy, hogy odafigyelünk e ezekre a helyekre, dolgokra.