Menü

Hány éves kortól fogyókúrázzon egy gyerek?

Ha az elhízás mértékét szeretnénk megállapítani, akkor az erre legelterjedtebb módszer a testtömeg index, azaz a BMI, melyet úgy lehet kiszámítani, hogy a testtömeget elosztjuk a testmagasság négyzetével. Ha ez az érték 25 fölött van túlsúlyról, ha 30 felett van elhízásról beszélünk.

Nemcsak a BMI érték segít a mérésnél, sokszor a haskörfogatot is nézik, mert a hasi típusú elhízás sajnos ma már nagyon gyakori és ez hajlamosít több egészségügyi problémára is, mint például a cukorbetegség, vagy a szív-érrendszeri megbetegedések. Nőknél 80 cm felett, férfiaknál 94 cm felett bajt jelez!

Sajnos nemcsak a felnőtteknél jelent ez komoly problémát, Magyarországon minden ötödik gyerek elhízott, különösen a 6-8 éves korosztály érintett.

Vajon a gyerekek esetében mikortól beszélhetünk fogyókúráról?

Születéstől kezdve a kicsiket védőnők és gyerekorvosok nézik, fejlődésüket táblázatok alapján követhetjük az adott korokban.

Kisgyerekeknél is érdemes rendszeresen kiszámolni a BMI értéket, mert ha ez az érték 75% fölé emelkedik, a gyermek már a veszélyeztetett, 90% fölötti érték esetében túlsúlyról beszélünk, 97% fölött pedig már az elhízott kategória áll fent.

A gyermekek esetében maga a fogyókúra nem úgy értendő, mint felnőttkorban, hiszen egy fejlődésben lévő szervezetnek minden tápanyagra szüksége van, a súlygyarapodás ütemét kell lassítani, s koplalás helyett változatos ételeket és több mozgást kell beiktatni a napirendbe. Ha személyre szabott étrend szükséges, akkor ennek kialakításához forduljunk dietetikushoz!

A sok édesség okozza az elhízást?

Nos kétségtelen, hogy a helytelen táplálkozás közrejátszik ebben, a sok édesség is ludas, de az elhízásért több tényező is felel. A mozgásszegény életmód, a sok televíziónézés és számítógépes játék, a félkész bolti ételek, az üres kalóriák és a tápanyagszegény ételek, italok.

Az édességekkel nemcsak az a baj, hogy hizlalnak, hanem, hogy vércukoringadozást is okoznak, gyorsan felszívódnak és a szervezet gyorsan reagál rájuk.

Mit tehetnek a szülők?

A szülők azzal tudnak legtöbbet segíteni, ha példát mutatnak, ha ők maguk is egészségesen étkeznek, megjelenik a mindennapokban a rendszeres mozgás, a közös főzés élménye, a házias és egészségesebb ételek és nassolnivalók.

Ha kisbabával utazunk, ezeket ne hagyjuk otthon

Legyen szó nyaralásról, rokonlátogatásról, vagy csak egy hosszabb kirándulásról, van jónéhány dolog, amit érdemes bepakolni, ha csecsemővel utazunk.

Anyaság és nőiesség: miért nem kell választanunk?

Az anyaság az egyik legszebb, legfelelősségteljesebb, és talán leginkább átalakító szerep, amit egy nő az életében betölthet. De miközben az anyai szerepben nap mint nap helytállunk – etetünk, vigasztalunk, szervezünk, altatunk és folyamatosan aggódunk, figyelünk – könnyen elveszhetünk benne. Sok nő felteszi magának a kérdést: „Ki vagyok én most, hogy anya lettem? És hol van az a nő, aki korábban voltam?”

„A sport öröklődik – De nem a génjeinkben, hanem a példánkban”

Sportos szülők, sportos gyerekek, avagy hogyan adjunk át egészséges szokásokat a következő generációnak?

Nyári táborok: megoldás a szülőknek, élmény a gyerekeknek

A nyári szünet közeledtével sok szülő szembesül az évről évre visszatérő kérdéssel: hogyan oldják meg gyermekeik felügyeletét, miközben ők dolgoznak? A nyári táborok nemcsak praktikus segítséget jelentenek, hanem felejthetetlen élményeket is kínálnak a gyerekeknek.

A család, mint biztos háttér

A család az első közösség, ahová tartozunk. Itt tanuljuk meg az alapvető értékeket, a szeretetet, a támogatást, és azt, hogy mit jelent felelősséget vállalni. Egy támogató családi háttér rengeteget számít az élet más területein is, például a tanulásban vagy a sportban.