Menü

10 ezer lépés naponta az egészségért!

Igen, az ajánlás szerint ennyit kell megtenni naponta a hosszabb, egészséges életért, vajon könnyen teljesíthető?

Fiatalként talán könnyen rávágom, hogy igen, s bár idősebb korban nyilván nehezebben teljesíthető, de kedvező hatásai miatt mindenképp érdemes törekedni rá. Állítólag ahhoz, hogy megőrizzük egészségünket, fittek maradjunk és ne hízzunk el, elkerüljük napi tízezer lépést kell megtennünk.

Bizony ezzel nem mondtam újat, hiszen sokszor hallottuk már, hogy a napi 10 ezer lépés milyen mértékben járul hozzá az egészségünkhöz, nézzük, hogy lehet megvalósítani ezt az elsőre nehéznek tűnő küldetést?

Jó hír, hogy a tízezer lépés nincs annyira kőbe vésve, természetesen már kevesebb is sokat számít, sőt, egy új tanulmány szerint a napi 7 ezer lépés is jelentős egészségügyi előnyökkel jár, ez a szám pedig már jobban hangzik és nem tűnik lehetetlen feladatnak.

A fent említett lépésszámot, hogy lehet elérni?

Természetesen elhatározás kérdése ez is, mint minden más. Csupán annyi szükséges hozzá, hogy eldöntsük gyalog járunk dolgozni, gyalog sétálunk a gyerekkel iskolába, vagy ha ez nem megvalósítható (jómagam 3 gyerekkel indulok a város három pontjára reggelente, tehát nálam például ez bármennyire is szeretném esélytelen) ám lehetséges iskola vagy óvoda után egy – egy sétát tenni, s letenni az autót, mikor a közeli boltba, vagy játszótérre indulunk.

Ha tehetjük hétvégén tervezzünk rendszeresen egy-egy túrát, sétát a családdal.

Akik felelős állattartók, ők gyakran sétálnak a kutyusaikkal, nekik a napi lépésszám ezáltal könnyebben kivitelezhető, hiszen nekik köszönhetően jóval gyakrabban kimozdulnak a gazdik is a friss levegőre. Örömmel láttam nyugdíjas ismerőseinknél, hogy amióta örökbe fogadtak kutyust, sokkal többet mozognak és sétálnak a friss levegőn a kutyasétáltatásoknak köszönhetően.

A napi tízezer lépés megtétele a súlytartásban, súlycsökkentésben is segíthet, természetesen hozzá kell tenni, hogy csak abban az esetben segíti céljainkat a megtett jó pár km, ha séta után nem gondoljuk megérdemeltnek a pluszkalóriabevitelt, valami egészségtelen étellel, mert akkor kárba is veszett a munka.

Hasznos eszköz lehet a lépésszám eléréséhez a lépésszámláló, vagy sportóra, aktivitásmérő, mely ösztönöz, motivál arra, hogy elérjük a kívánt eredményt.

Le tudjuk tenni a telefont?

Ma, amikor már majdnem mindenki okoseszköz-függő, social media – fan vagy minimum órákat lóg a temun (jelen!), a közösségi oldalakon vagy az Xbox játékokon, akkor feltenném a kérdést: le tudjuk tenni a telefont bármikor? Egyáltalán: hogyan tudunk viszonylag könnyen és fájdalommentesen lemondani az okostelefonunkról?

Mi az a Hatha-jóga és miben segít?

A Hatha-jóga a légzés és a mozgás kombinációjából áll. A jóga bármelyik jógastílusban tanított fizikai testhelyzetre is utal, lényegében a hatha-jóga egy gyűjtőfogalom, amely a tudatosság elérésére használt testgyakorlatokat és légzéstechnikákat írja le.

Túlfogyasztás vagy No-buy 2025?

A túlfogyasztás korunk egyik legnagyobb problémája, melynek száma országonként más és más. 2024-ben már május 25-én eljött a túlfogyasztás napja – ez azt jelenti, hogy kevesebb mint öt hónap alatt feléltük az egy évre elegendő erőforrásadagunkat. A kérdés az, miként csökkenthetjük az úgynevezett ökológiai lábnyomunkat.

Száraz január

Alkoholmentes italok, újévi fogadalmak, elhatározások és egy újabb kihívás: elindult a száraz január!

A projekció jelentése

A projekció pszichológiai mechanizmus, amely segít elkerülni a kellemetlen belső élményeket, érzéseket vagy konfliktusokat azáltal, hogy ezeket a saját magunkban érzett dolgokat a külvilágra vetítjük. Alapvetően arról van szó, hogy a bennünk lévő, elviselhetetlen indulatokat vagy félelmeket a másik személyre hárítjuk, miközben nem vesszük észre, hogy ezek valójában saját magunkban is jelen vannak.