Társas magány - Emberek között, de mégis oly egyedül
- Dátum: 2022.10.30., 09:32
- Szabó Máté
- képek:pexels.com
- egyedüllét, életmód, emlék, közösség, magány, psziché
Egyedül lenni emberek között az egyik legrosszabb érzés, amelyet rengetegen tapasztalunk az életünk során. Egyszer csak csendben ücsörgünk, máskor pedig azon kapjuk magunkat, hogy már percek óta csak sztorizunk egy témáról. Azonban a körülöttünk lévőkkel mégsem érezzük jól magunkat. A magány érzése minden helyzetben körülvesz bennünket, mert magányosak akkor is lehetünk mikor a legkevésbé vagyunk egyedül.
Mit jelent egyedül lenni emberek között?
Röviden azt lehet mondani, hogy kapcsolatban vagyunk emberekkel, legyen az barát, kolléga, főnök, családtag. Azonban ez a kapcsolat valahogy mégsem jó lelkileg és érzelmileg sem, itt nem arról van szó, hogy kizsigerelő, vagy bántalmazó lenne. Csupán arról, hogy azt érezzük a környezetünkben kedvelik az emberek a másikat, beszélgetnek egymással, míg mi csak sodródunk a mindennapokkal. Ezekben a kapcsolatokban az állandó elem, ami köré aztán rengeteg érzés társulhat: a hiány.
Miről ismerjük mindezt fel?
A legegyértelműbb jelek a társas magány felismerésére, hogy nem tudunk igazán mély témákról beszélgetni a környezetünkben lévő emberekkel, mindig csak felszínes, sztereotipikusan jó témákról van szó. Sokszor azon kapjuk magunkat, hogy nincs kihez fordulnunk ha segítség kellene valamilyen egyszerű dologban is.
Erre pedig csak rárakodik ha például egy munkahelyen vagy iskolában hiányzik a kölcsönösség és az odafigyelés is. Itt pedig nem arról van szó, hogy lenéznék az embert, hanem sokkal inkább arról, hogy levegőnek veszik és átnéznek rajta.
Változtassunk, de hogyan?
A magány nem azt jelenti, hogy egyedül vagyunk, hanem azt, hogy egyedül érezzük magunkat. Az ember társas lény, emiatt kötődni, kapcsolódni szeretnénk másokhoz, ami éppúgy létszükségletünk, mint akár a táplálkozás és egyéb alapvető életfunkciók. Léteznek olyan érzelmi szükségleteink amelyeket ha nem tudunk kielégíteni, magányosnak, elhagyatottnak érezzük magunkat.
A kapcsolataink legyen az bármilyen, ha nem ápoljuk és nem tartjuk fenn, akkor kihunynak, elhidegülnek egymástól a felek. Legyen szó baráti-, családi-, vagy párkapcsolatról ha elhidegült egymástól két ember, mindig csak úgy lehet helyreállítani egy kapcsolatot, ha erre kölcsönös az igény. Ahhoz, hogy egy kapcsolat minőségi változáson mehessen keresztül, mindkét félnek nyitottnak kell erre lennie, és tenni a dolgokért akár személyesen akár a közösségi médián keresztül, és minden ilyen változáshoz idő kell. Egy párkapcsolat újraélesztése persze mindig más, mint például egy baráti kapcsolat, azonban ha mindkét fél nyitott a változásra, akkor sok munkával, kitartással egy párkapcsolatot is újra lehet éleszteni.
Visszaút a társas magányból?
A társas magány leküzdésén mindig a helyzet felismerése és elfogadása segíthet, mint a legtöbb helyzetben. Azonban ez az érzés nem feltétlenül rossz, van akinek egyszerűen kevésbé van szüksége társaságra és visszahúzódóbb. Ennek leküzdésén elsősorban a kommunikáció és a közös élmények segítenek, nem véletlen, hogy az iskolák, egyetemek mellett ma már rengeteg munkahely is szervez közösségépítő programokat. Ezeknek pedig alapvetően mindig az a lényege, hogy egy adott munkahelyen dolgozók jobban megismerjék egymást, legyenek közös témáik.
Egy közösségen belül mindig lesznek nyitottabb és zárkózottabb emberek is, a lényeg az, hogy az önmagunkkal szemben támasztott elvárásoknak megfeleljünk, vagy legalább meg tudjuk közelíteni, és olyan közegekben éljük a mindennapjainkat ahol jól érezzük magunkat. Egyedüllétre, csendre pedig néha mindenkinek szüksége van, így a társas magány jelensége néha a mindennapok velejárója is.
Az intimitás új világa. Mi van akkor, ha valaki csak online kötődik?

A társadalom folyamatos változásával együtt a párkapcsolatok, a szexualitás és az intimitás formái is átalakulnak. Az utóbbi években egy új, eddig alig megnevezett jelenség kezdett kirajzolódni: azon emberek csoportja, akik bár heteroszexuális vonzalmat éreznek, nem vágynak személyes, fizikai találkozásra. Kapcsolataikat túlnyomó többségben az online térben keresik és ápolják.
Tudnivalók az önbeteljesítő jóslatról

Önbeteljesítő jóslat az az előrejelzés, vagy hiedelem, amely akkor is valóra válik, ha eredetileg nem volt alapja vagy indoka, mert az, hogy valaki hisz benne vagy cselekszik ennek megfelelően, hozzájárul ahhoz, hogy a jóslat valósággá váljon. Gyakran előfordul például a pénzügyi vagy társadalmi helyzetekben, ahol a várakozások befolyásolják a viselkedést, és ezáltal alakítják a tényleges eredményt.
Az elmúlt időszak új mentális megbetegedései

Az ember történelme során mindig foglalkoztak a mentális egészséggel, a lélek állapotával, és ez a figyelem folyamatosan fejlődött az évszázadok során. Bár az ősi kultúrák már próbálták megérteni és kezelni a pszichés zavarokat, a modern tudományos megközelítés csak az elmúlt néhány évben hozott új felfedezéseket, pontosításokat és definíciókat bizonyos mentális betegségekkel kapcsolatban.
Fokozatosság a siker kulcsa

Kisütött a nap, jobb az idő és a legtöbb embernek megjön a kedve ahhoz, hogy sportoljon, esetleg visszatérjen az edzéshez, amit magára hagyott a téli időszak során. Sokaknak a motiváció erre az, hogy a nyári szezonra jól nézzenek ki, azonban még ilyen esetekben is fontos a mértékletesség.
A helyes kommunikàció egy pàrkapcsolatban

A kapcsolati kommunikáció minősége valóban döntő szerepet játszik a párkapcsolatok elégedettségében és tartósságában. Az érzelmeink, szükségleteink és vágyaink kifejezése lehetővé teszi, hogy mélyebb kapcsolatokat alakítsunk ki partnerünkkel. A hatékony kommunikáció nemcsak a verbális megnyilvánulásokat foglalja magában, hanem a nonverbális jeleket és a hallgatás képességét is.