Menü

Tippek és tanácsok a jobb alvásért

  • Dátum: 2022.07.15., 07:32
  • Szabó Máté
  • képek:pexels.com

Mit tehetünk a kialvatlanság ellen? Miért fontos az alvás? Egyre inkább látható, hogy az alváshiány káros az egészségre, emiatt a megfelelő pihenés elengedhetetlen. Alvásunk minőségét leginkább a mély alvás hossza és minősége befolyásolja azon szempontból, hogy mennyire vagyunk kipihentek. Ezért érdemes lehet sorra venni minden fontos tényezőt és tudatosan odafigyelni arra, hogy hogyan tehető jobbá az alvás minősége.

A pihentető alvás nem csak a mentális egészségünk része, hanem a mindennapjaink szerves részét is képezi. Az alvás sokszor nem feltétlenül a külső körülményektől függ, hanem a nyugodt gondolatoktól és lelki állapottól is, valamint a pihenés minőségét különböző egészségügyi panaszoktól, a munkahelyi stresszig bezárólag számtalan tényező okozhatja. Ha pedig folyamatosan rosszul alszunk, akkor egy idő után kialvatlanok leszünk, aminek szintén az ingerültség, depresszió, hosszú távon pedig az állandó kimerültség a tünete.

Miért nem tudunk aludni?

A leggyakoribb ok a mindennapi és a munkahelyi stressz
Nem megfelelő környezet (Nagyon meleg vagy hideg van)
Nem megfelelő táplálkozás (Például a túl sok koffein bevitele tipikusan gátolhatja az elalvást)
Túl sok inger elalvás előtt (Például Tv nézés vagy mobiltelefon használata miatt)
Krónikus egészségügyi problémák és fájdalmak is nehezíthetik éjszakai álmainkat

Megfelelő testmozgás és előre tervezés

Ha rengeteget ülünk napközben sokszor túl energikusak maradunk estére, vagy egyszerűen csak nem álmosodunk el, emiatt elaludni sem tudunk csak hosszas forgolódás után. Megfelelő napi testmozgással segíthetünk a szervezetünknek abban, hogy felhasználjuk a megmaradt többletenergiát. Másrészt egy előre megtervezett nyugodt nap végén sokkal könnyebben aludhatunk el, mint egy túlhajszolt nap után. Noha egy-egy fárasztó nap után amiatt is könnyebb lehet az alvás, mert már kifáradtunk és másra sem vágyunk csak, hogy elaludjunk. Azonban hosszú távon ez sem egészséges, sőt a túlhajszolt életvitelnek szintén rengeteg káros hatása van.

Az alvás minősége is fontos

Az alvásunk minősége rendkívül fontos, nem csak arra kell figyelnünk, hogy napi 8 órát aludjunk, hanem arra is, hogy ebből mennyi időt töltünk mély alvásban. Ugyanis ez a stádium az, amelyben valójában pihenni tudunk. Minél több időt tudunk ebben a státuszban aludni, annál inkább kipihentebbek leszünk másnap felkelés után. A mély alvás során a szervezet kipiheni az előző napot, a test energiaszintje helyreáll, felszabadulnak azok a növekedési hormonok, amelyek a szövetek megújításában is közreműködnek. Alvásunk minőségét az is befolyásolja, hogy milyen pozícióban alszunk, néhány póz, mint például a hason fekvés hosszú távon gerincferdülést okozhatnak, valamint a reflux betegségek kialakulását is elősegítik.

Ezt a folyamatot megelőzően segíthet egy alvási rutin kialakítása, lefekvés előtt nem érdemes koffeint fogyasztani, valamint kerülni kell az erős képernyőfény hatását is, emellett ha van rá lehetőség, akkor érdemes áramtalanítani a különböző elektronikai eszközöket is a hálószobában, ezáltal még inkább elősegítve a nyugodt, pihentető alvást.

A harmonikus és pihentető alvás egy összetett folyamat, amelyben a kiegyensúlyozott és tudatos életvitel rengeteget jelent, ebbe pedig egy-egy alkalommal az is beletartozik, hogy nem tartjuk be az aranyszabályokat. Az biztos, hogy lefekvés előtt a (túlzott) koffeinfogyasztást és a különböző kékfény hatásokat mindenképp érdemes kerülni. Emellett a kiegyensúlyozott, legalább valamelyest ritmikus mindennapokkal az elalvás is könnyebb lehet, de persze ezt lehetetlen mindig betartani, viszont odafigyeléssel és néhány egyszerű szabály betartásával könnyedén javítható az alvás minősége, amely által kiegyensúlyozottabbá és egészségesebbé is válhatunk.

Mi az a kapszula ruhatár?

A „kapszula ruhatár” (angolul: capsule wardrobe) egy olyan ruhatár, amely tudatosan válogatott, kevés, de jól kombinálható alapdarabokból áll. A célja az, hogy kevesebb, de jobb minőségű ruhánk legyen, amelyeket hosszabb ideig tudunk hordani.

Soha nem látott magasságokban a virtuális valóság

A virtuális valóság (VR), mint szórakoztatási forma alig pár éves múltra tekint vissza, mégis rengeteget fejlődött. A fejlesztések jelenleg a harmadik generációnál tartanak, amely már képes az emberi test szinte minden mozgását egy közös térben érzékelni. Írásomat többek között az inspirálta, hogy nemrégiben lehetőségem volt kipróbálni a VR technológiát és több játékkal is játszhattam. Az alábbi cikkben egyfajta áttekintést kaphatunk arról, hogy jelenleg hol tart az említett „tudomány” és hogyan jutott idáig.

Mindenkinek kell egy hobbi, ami önbizalmat ad

A magabiztosság nem velünk született adottság, sokkal inkább egy olyan készség, amelyet az élet során fejleszthetünk. Egy meglepően hatékony és gyakran alábecsült módszer erre a rendszeres hobbi gyakorlása. Legyen szó festésről, futásról, túrázásról vagy kertészkedésről, a szenvedéllyel űzött szabadidős tevékenységek nemcsak örömet nyújtanak, hanem hosszú távon hozzájárulnak önmagunk jobb megismeréséhez és önértékelésünk növeléséhez is.

Miért félünk a pletykáktól? – A digitális szóbeszéd árnyéka

A különböző híresztelések mindig is részei voltak az emberi társadalomnak. Már az ősidőkben is suttogtak egymás fülébe történeteket az emberek, hogy kibeszéljék, megítéljék vagy épp figyelmeztessék egymást. Ám míg korábban a pletyka személyes, szűk körben terjedt, ma már pillanatok alatt elérheti az egész világot. Az online térben új arcot öltött: azonnalivá, nyilvánossá és gyakran kontrollálhatatlanná vált. Éppen ezért félünk tőle jobban, mint valaha.

Kreatív kezek, nyugodt lélek. Miért kézműveskedünk?

Alkotni szinte bármilyen formában jó. A szó szoros értelmében a készítés bármely „műfaját” választhatjuk, ha szeretnénk érezni annak pozitív hatásait. Mindegy, hogy egy matricát ragasztunk ki, vagy éppen fából faragunk, fonalból fonunk, fényképalbumot ragasztunk össze, az alkotókedvünk garantáltan szárnyalni fog, és ezáltal önmagunkat is jobban megismerhetjük.