Gyerekkel a kórházban
- Dátum: 2022.07.12., 05:24
- Martinka Dia
- képek:pixabay.com
- babaápolás, evőeszköz, gyerek, gyógyszerek, játékok, kamaszfiú, kellék., kezelőorvos, kórház, kórházi lét, lista, mesekönyv, napirend, pakolás, rutinos, szülő, tablet, támogat, telefon, tisztálkodás, töltő
Legszívesebben azt a címet adnám, hogy „segítség, mit vigyek a kórházba gyerekkel” vagy hasonlót, ugyanis váratlanul kerültem Ákos fiammal - vakbélgyanúval - a szomszédos város kórházába, s a hirtelen bepakolásom következményeként sok fontos dolog maradt otthon. Ez a laptop mondjuk pont nem, s természetesen nemcsak a cikk miatt jön most jól, hanem nagyfiam unaloműzőként nézi rajta a futballmeccseket a kórteremben. Én azonban a listát szeretném most megírni, hogy legközelebb rutinosabb legyek. Tessék a listát elmenteni, később jól jöhet.
Azt hiszem nem kell leírjam az első és legfontosabbat: legyünk a gyermekünk mellett a kórházban! Kamaszfiamat sem hagynám soha egyedül, így még őt is elkísértem és maradok vele, mert anyukaként ez a legfontosabb dolgom. A szülő támogató jelenléte a gyógyulás alapfeltétele.
A gyerekek egyébként meglátásom szerint „jó” betegek, jól vészelik át a kórházi létet, túlteszik magukat a nehézségeken, gyorsan gyógyulnak, ebben azonban a szülőnek is van szerepe.
1-2 éves kicsiknél mindenképp elengedhetetlen a szülő támogató jelenléte. Véleményem szerint segít a napirend kialakítása, még a kórházban is. A megszokott rutinok, a vacsora utáni tusolás, meseolvasás, esti kakaó ivás, összebújás. Ezt az otthoni rutint, kialakult szokásrendszert egy kórházban is próbáljuk meg tartani, ad egy biztos keretet az időtlen, végtelennek tűnő napoknak.
A kisebbeknek játékokat, mesekönyvet, színezőt, nagyobb gyerekeknek pedig tabletet, telefont, könyvet vihetünk be, ezen videóhívást is meg tudunk valósítani a családdal, barátokkal.
A telefon és a tablet fontos figyelemelterelő eszközök, s azt az érzést adhatják gyermekünknek, hogy nem maradnak ki mindenből, csetelhetnek a barátokkal, értesülhetnek a fontos eseményekről, történésekről.
Kicsiknek a mesekönyv, színező, puzzle, kártya, társas, színes ceruza, zsírkréta is hasznos, és nem foglal sok helyet. A kedvenc játékát, plüsseit, alvókendőt semmiképp se felejtsük otthon!
A kórházi lista pedig a következőkből álljon: időjárásnak megfelelő ruházat, de nyáron is legyen melegebb ruhadarab is a táskában, esetleg fürdőköntös, pólók, pizsama, váltásfehérnemű, papucs. Kicsiknek babaápolási kellékek, krémek, pelenka, cumisüveg, tápszer.
Szükségesek a saját gyógyszerek, melyről természetesen a kezelőorvost tájékoztatni kell.
Evőeszközök, pohár, tányér, (én utóbbit otthonfelejtettem és tálcát sem hoztam, ez most hiba) jól jön a szalvéta, konyharuha is.
Zsebkendőt, wc papírt is kell vinni magunkkal a kórházba és ásványvizet, némi nassolni valót.
Tisztálkodó szereket, telefontöltőt, tabletet, laptopot, valamint azok töltőjét is, hiszen lemerült okoskütyükkel nem fogunk tudni mit kezdeni.
Ha minden megvan, nézzük át még egyszer a lista alapján a táskát, így biztosan semmi fontos nem marad otthon. Mindenkinek mielőbbi gyógyulást és jó egészséget kívánok! a tálcát/tányért pedig legközelebb nem felejtem otthon.
A ballagás pillanatai

Májusban valami véget ér. Elballagnak a végzős középiskolás gyerekek. Nem is annyira gyerekek már talán. A padokat csend öleli körbe, és a falak között még visszhangzik a múlt. Ballagunk. Bár több, mint húsz éve tanárként tekintek rá, mint a ballagási műsor megszervezője és lebonyolítója, ám idén a végzősök búcsúja után a saját nagyfiam is elballag az általános iskolából. A ballagás több mint egy iskolai szertartás,1870 óta tartjuk számon a magyar diákélet egyik legfontosabb rítusaként.
Az örökké negatív testkép kamaszkorban

A serdülőkor egyik legfontosabb feladata az identitás alakítása, amelynek része nemcsak a jövőképpel való foglalkozás, de az önmagáról kialakított kép változása is. Intenzíven foglalkoztatja a kamaszokat, hogy kik ők, merre tartanak, milyen személyiségük van, és hogy, hogy néznek ki, azaz elég szépek-e, elég hasonlóak vagy éppen különbözőek a kortársaikhoz képest.
Tavaszi szünet gyerekekkel

Mindig kihívást jelent a szülőknek a szünidőben lekötni a gyermekeket, tartalmas programmal kitölteni a szünetet. Ha egy gyerek unatkozik, rosszalkodni kezd, „nyűglődni”, testvéreivel veszekedni vagy a szüleit nyúzni, ezt elkerülendő a következő tippekkel készültem!
Milyen veszélyekkel jár a digitális tér a gyerekekre nézve?

A digitális tér veszélyeiről beszélgettünk a helyi rádiónk egyik adásában, ez pedig különösen aktuális és fontos téma, hiszen a gyerekek számára számos különböző aspektust érintenek.
Digitális autizmus avagy amikor az okostelefon ott van a babakocsiban

Autizmushoz hasonló viselkedést okozhat a gyerekeknél a túl sok képernyőidő – hívták fel a figyelmet szakértők a problémára! Ha belegondolunk, hogy egy-két évtizeddel ezelőtt még a képernyők előtt töltött idő hossza mennyi volt és mennyi ma, sajnos könnyen beláthatjuk, hogy a digitális világnak negatív hatásai is vannak, különösen a gyerekekre nézve.