Tények és tévhitek a várandósság alatt
- Dátum: 2020.06.08., 19:34
- Martinka Dia
- alkohol, ammóniamentes, arcpakolás, ártalmas, dohányzás, drogok, ecet, élelmiszer, hajfestés, háztartás, hőkezelés, kézmosás, kismama, koraszülés, kozmetikum, macskafélék, megelőzés, natúr, orvos., ösztön, szennyezett, szex, szódabikarbóna, tanács, terhesség, tévhit, tiltott, tisztítószer, toxoplasma, vegyszer, veszély, veszélyforrás, vetélés
„Gyermeket nevelni mindenki tud, kivéve az, akinek van”- jut eszembe a mondás. A harmadik terhességemnél meggyőződésem volt, hogy nem kapok már senkitől kéretlen tanácsokat. Tényleg azt gondoltam, hogy nem. Pedig de. A kismamáknak nem egyszerű kiigazodni a tiltott dolgok, terhesség alatti veszélyforrások és ártalmasnak hirdetett dolgok között. Az biztos, hogy áldott állapotban sok mindenre kell figyelnie a kismamának. Vannak valós veszélyek és vannak tévhitek, ezek között szeretnénk segíteni eligazodni.
A várandósság alatt használt kozmetikumokra, tisztítószerekre, vegyszerekre mindenképp figyelnünk kell, s sok esetben biztonságosabb alternatívát kell keresnünk.
Szépítkezzünk természetesen! Nem kell a várandósság alatt sem lemondani a finom kencékről, arcmaszkokról, arra viszont figyelni kell, milyen terméket használunk. A natúr kozmetikumok a legjobbak, de számos arcpakolást mi magunk is készíthetünk otthon szétnyomott érett banánból, mézből, avokádóból, uborkából, zabpehelyből.
A pakolásokat 10-30 percig hagyjuk hatni, majd langyos (ne forró), végül hideg vízzel öblítsük le.
Hajfestésre lehet már kapni ammóniamentes festékeket a drogériákban, s inkább melíroztassunk, így nem kerül a fejbőrhöz a festék.
Kerüljük az erős tisztítószereket, vegyszereket! A háztartásban sokféle vegyszert használunk takarításra. A kismamák kerüljék a nagyon erős vegyszereket, helyette részesítsék előnyben a természetes tisztítószereket: az ecetet és a szódabikarbónát.
Dohányzás, alkohol, drogok.
Erről nem is tudom kell-e említést tenni, hiszen annyira egyértelműen magától értetődő dolog! Káros a babára, káros az anyára, káros a környezetre. Koraszülést, vetélést, halvaszületést okozhat.
Figyeljünk az étkezésre, fogadjuk meg a tanácsokat azzal kapcsolatosan, hogy kerüljük a félig átsült húsokat, lágy sajtokat, nyers tojást, mosatlan gyümölcsöt és zöldséget, nem megfelelően hőkezelt ételeket. A toxoplasma veszélye viszont valós és nagyfokú körültekintést igényel, különösen azoknak, akik nem szereztek védettséget az évek során, azaz negatív teszttel bírnak, mint például én.
Terhesség alatti fertőződés következményeként a magzat súlyosan károsodhat. Friss fertőzés esetén a kórokozónak a magzatba való átjutási valószínűsége az első trimeszterben 10-25%, a második trimeszterben 30-54%, az utolsó harmadban 60-65%.
A Toxoplasma gondii végső gazdái a macskafélék közé tartozó emlősök, bennük képesek szaporodni. A parazita a macska székletével kerül a környezetbe. Innen juthat az emberbe szennyezett növényi élelmiszerrel, homokozóban, fertőzött állatok nem megfelelően hőkezelt húsával. Megelőzése lehetséges az élelmiszerek megfelelő tisztításával, hőkezelésével, gyakori kézmosással, macskaalom gumikesztyűben való takarításával, konyhában a külön vágódeszka használatával. A toxoplasma veszélyes lehet a szennyezett homokozóban játszó gyermekekre is.
A szex árt a babának? A várandósság alatti egyik intim probléma az attól való félelem, hogy a szex árt a magzatnak. Ez a félelem alaptalan. Több kutatás is igazolta már, hogy a terhesség alatt folytatott szexuális élet nem okoz károsodást, de ezt a kérdést (is) szégyenérzet nélkül tegyük fel orvosunknak.
Amikor várandós valaki, egyből jönnek a kéretlen „jó” tanácsok, olykor megdöbbentő dolgokat hallunk, de nem szabad egyből megijedni. Sokkal fontosabb, hogy bízzunk saját ösztöneinkben, ha pedig kérdésünk, dilemmánk van, az orvosnak tegyük fel azokat.
Martinka Dia
A ballagás pillanatai

Májusban valami véget ér. Elballagnak a végzős középiskolás gyerekek. Nem is annyira gyerekek már talán. A padokat csend öleli körbe, és a falak között még visszhangzik a múlt. Ballagunk. Bár több, mint húsz éve tanárként tekintek rá, mint a ballagási műsor megszervezője és lebonyolítója, ám idén a végzősök búcsúja után a saját nagyfiam is elballag az általános iskolából. A ballagás több mint egy iskolai szertartás,1870 óta tartjuk számon a magyar diákélet egyik legfontosabb rítusaként.
Az örökké negatív testkép kamaszkorban

A serdülőkor egyik legfontosabb feladata az identitás alakítása, amelynek része nemcsak a jövőképpel való foglalkozás, de az önmagáról kialakított kép változása is. Intenzíven foglalkoztatja a kamaszokat, hogy kik ők, merre tartanak, milyen személyiségük van, és hogy, hogy néznek ki, azaz elég szépek-e, elég hasonlóak vagy éppen különbözőek a kortársaikhoz képest.
Tavaszi szünet gyerekekkel

Mindig kihívást jelent a szülőknek a szünidőben lekötni a gyermekeket, tartalmas programmal kitölteni a szünetet. Ha egy gyerek unatkozik, rosszalkodni kezd, „nyűglődni”, testvéreivel veszekedni vagy a szüleit nyúzni, ezt elkerülendő a következő tippekkel készültem!
Milyen veszélyekkel jár a digitális tér a gyerekekre nézve?

A digitális tér veszélyeiről beszélgettünk a helyi rádiónk egyik adásában, ez pedig különösen aktuális és fontos téma, hiszen a gyerekek számára számos különböző aspektust érintenek.
Digitális autizmus avagy amikor az okostelefon ott van a babakocsiban

Autizmushoz hasonló viselkedést okozhat a gyerekeknél a túl sok képernyőidő – hívták fel a figyelmet szakértők a problémára! Ha belegondolunk, hogy egy-két évtizeddel ezelőtt még a képernyők előtt töltött idő hossza mennyi volt és mennyi ma, sajnos könnyen beláthatjuk, hogy a digitális világnak negatív hatásai is vannak, különösen a gyerekekre nézve.