Ölelgesd sokat, okos lesz!
- Dátum: 2019.12.28., 07:25
- Martinka Dia
- cikk, csecsemő, egészség, ellenszer, érintés, érzelem, érzelmi biztonság, fejlődés, fizikai, gondoskodó, gyengédség, gyógyít, hiszti, illóolaj, indulat, jutalom gyógyszer, kifejezőeszköz, kutatás, masszázs, megérdemel, mentális, nélkülözhetetlen, nyilvánosság, ölelés, őszinte, simogatás, sírás, szakember, szeret, szeretet, szeretetteljes, szeretgetés, szükség., világháló
Olyan jó volt olvasni ezt a cikket ma reggel a világhálón. Egyre többen vannak, aki úgy tartják, hogy a gyerekeknek minél több ölelésre, és érintésre van szüksége, nem jó módszer sírni hagyni, hisztizni hagyni, s most szakemberek hozták nyilvánosságra, hogy az ölelésnek mennyire nagy szerepe van a későbbiekben a kicsikre nézve. Egy ölelés tökéletes ellenszere a hisztinek.
Az ölelés a gyengédség és a szeretet egyik kifejezőeszköze, egy fontos fizikai kontaktus, mely igencsak nélkülözhetetlen a gyerek agyi fejlődése szempontjából. Minél többet tartunk ölben egy csecsemőt, és minél többet simogatjuk, ölelgetjük, puszilgatjuk, szeretgetjük, annál jobban fejlődik az agya-állítják kutatók. A sok ölelés, egy illóolajos masszázs, a simogatás a személyiség egészséges fejlődéshez, és a biztonságérzet kialakulásához vezet, s ezek a felnőttkorban pozitív és életérzést, érzelmi biztonságot fognak felidézni. Tudományos kutatás nélkül is elhisszük és belátjuk, hogy az anya, apa ölelése nélkülözhetetlen az egészséges mentális és fizikai fejlődés érdekében, egy tanulmány azonban kimutatta, hogy a memória tárolásáért felelős terület az agyban sokkal jobban fejlődött azoknál a gyerekeknél, akiknek elegendő ölelésben, simogatásban, szeretetben volt része. A kutatók ezt először 1906-ban kutatták és vizsgálták meg.
Természetesen nem mindegy az ölelés és az érintés milyensége, minősége, hiszen csak a gyengéd és gondoskodó ölelés képes ezt a hatást elérni.
Sokaktól hallani, hogy az ölelés gyógyít. Ez azért is lehet így, mert az ölelés által felszabaduló oxitocin erősíti az immunrendszert. Az ölelés közben létrejövő oxitocin számos módon gyakorol jótékony hatást az emberekre, főként a gyermekekre, ez a hormon – bár talán eddig nem is tudtuk - de sokkal nagyobb hatással lehet ránk, mint ahogy azt valaha is gondoltuk.
A kiadós és őszinte, szeretetteljes ölelés remekül csökkenti a kortizol szintjét, a stresszhormont, ezzel helyre állítva a lelki egyensúlyt, így a gyerekek könnyebben megtanulják kezelni az indulataikat és az érzelmeiket.
Egyre több helyről hallom, hogy amikor egy gyermek hisztizik, akkor van a legnagyobb szüksége egy nyugtató ölelésre. Ez óriási igazság. A mondás gyakran eszembe jut, mely szerint a szeretet olyan, mint a gyógyszer, nem pedig jutalom. Nem az kapja, aki megérdemli, hanem akinek szüksége van rá.
Az ölelés növeli a szülő és gyermeke közti kötődést, ezáltal nagyban javítja a köztük lévő kapcsolatot. Nem véletlenül tartja a mondás, hogy sohase feküdjünk le haraggal a szívünkben. Egy esti ölelés elalvás előtt csodákra képes. Gyermekem keresztelőjén mondta apukám, hogy szeressük nagyon a gyermeket. S akkor szeressük a legjobban, amikor nem érdemli meg, mert akkor van rá a legnagyobb szüksége.
A ballagás pillanatai

Májusban valami véget ér. Elballagnak a végzős középiskolás gyerekek. Nem is annyira gyerekek már talán. A padokat csend öleli körbe, és a falak között még visszhangzik a múlt. Ballagunk. Bár több, mint húsz éve tanárként tekintek rá, mint a ballagási műsor megszervezője és lebonyolítója, ám idén a végzősök búcsúja után a saját nagyfiam is elballag az általános iskolából. A ballagás több mint egy iskolai szertartás,1870 óta tartjuk számon a magyar diákélet egyik legfontosabb rítusaként.
Az örökké negatív testkép kamaszkorban

A serdülőkor egyik legfontosabb feladata az identitás alakítása, amelynek része nemcsak a jövőképpel való foglalkozás, de az önmagáról kialakított kép változása is. Intenzíven foglalkoztatja a kamaszokat, hogy kik ők, merre tartanak, milyen személyiségük van, és hogy, hogy néznek ki, azaz elég szépek-e, elég hasonlóak vagy éppen különbözőek a kortársaikhoz képest.
Tavaszi szünet gyerekekkel

Mindig kihívást jelent a szülőknek a szünidőben lekötni a gyermekeket, tartalmas programmal kitölteni a szünetet. Ha egy gyerek unatkozik, rosszalkodni kezd, „nyűglődni”, testvéreivel veszekedni vagy a szüleit nyúzni, ezt elkerülendő a következő tippekkel készültem!
Milyen veszélyekkel jár a digitális tér a gyerekekre nézve?

A digitális tér veszélyeiről beszélgettünk a helyi rádiónk egyik adásában, ez pedig különösen aktuális és fontos téma, hiszen a gyerekek számára számos különböző aspektust érintenek.
Digitális autizmus avagy amikor az okostelefon ott van a babakocsiban

Autizmushoz hasonló viselkedést okozhat a gyerekeknél a túl sok képernyőidő – hívták fel a figyelmet szakértők a problémára! Ha belegondolunk, hogy egy-két évtizeddel ezelőtt még a képernyők előtt töltött idő hossza mennyi volt és mennyi ma, sajnos könnyen beláthatjuk, hogy a digitális világnak negatív hatásai is vannak, különösen a gyerekekre nézve.