Télen otthon gyerekekkel
- Dátum: 2019.01.15., 04:01
- Martinka Dia
- anya, bunker, dobozok, elalszik, építő, esős, foci, garázsépítés, gyerekek, gyerekszoba, gyurma, havas táj, hideg, hó, hóesés, izgalmas, kifestő, kincskeresés, kincsvadászat, kirakó, kiskatonák, kitakarít, kreatív, labda, lakás, lakótelep, latyakos, legó, lufi, megfőz, napsugár, összeveszni, sötét, számítógép, szeles, színezés, tablet, társas, tél, téli idő, tévé, unalom
Most épp nem a legjobbkor születik meg a fejemben ez a téma, hiszen kivételesen télen tél van, téli időjárással és gyönyörű havas tájakkal, hozzá már-már giccsesen illő aranyló napsugarakkal. Kint ugrálnak a gyerekeim a hóban. Nézem őket. Ilyenkor nincs anyaként nehéz dolgom velük. Estére előbb elalszanak, minthogy leérjen a fejük a párnára. Azonban… Amikor a hóesést a latyakos, esős, szürke és borult, utálatos időjárás váltja fel, egész napos esővel, sötéttel, szeles hideggel… akkor bizony bent rekedünk. Helló 58 négyzetméter! Innen szép győzni.
Ilyenkor kell bevetnem a kreatív anyu énemet (ami nincs), mert minden karácsonyra kapott méregdrága játékot két percen belül dobnak félre, hogy aztán természetesen összevesszenek az unalomtól. Az, hogy kezükbe adjam az elektronikus bébiszittert, azt meg azért talán mégsem tenném egész nap, úgyhogy tablet, tévé és számítógép nélkül kell, hogy megoldjam okosan a problémát. A gyurma, a kifestő, a színezés, a társas, a kirakó, a legó, az építő és a kiskatonák ilyenkor jó szolgálatot tesznek, amíg megfő egy gyors ebéd, vagy felmosom a lakás gyerekszobán kívüli helyiségeit, kitakarítom a lépcsőházat, azonban két óra múlva már végigjárták, s lepakolták az összes létező polcot a szobájukban, mégis unatkozni kezdenek.
A konyhai teendőkbe is szívesen vonom be őket, szeretik ugyan, de azt is félúton megunják, lelécelnek mellőlem és otthagynak félig elkészített muffinokkal, meg egy halom kisütni való linzertésztával. Ha valaki hozzám hasonlóan nem kreatív, akkor érdemes ötleteket meríteni másoktól, világhálóról, könyvekből, ezt próbáltam meg én is. Mivel lakótelepen lakunk, az ugrálás nem a legjobb otthoni játék, azonban a szomszédok is elnézhetnek némi mozgolódást talán két fiúgyereknek, így szoktunk ugróiskolát is játszani, érdemes ekkor plédet, matracot a földre teríteni.
A fiaim nagyon szeretnek bunkert építeni, ez a mániájuk, s ha nincs kéznél az emeletes ágyuk, mert a nagyszülőknél vagyunk, akkor székek, fotelek és asztal, no meg plédek, lepedők, törülközők segítségével bunkert építenek, ahol zseblámpával gyakran órákig elsusmorognak ketten, néha az uzsonnát is odakérik. A kincskeresés ötletét most olvastam és ki fogom próbálni velük, amikor a bújócska már „anya ez uncsi” -vá válik. Rejtsünk el otthon mindenféle kincseket, s küldjük a törpéinket kincsvadászatra. Izgalmasan hangzik. Ez nekem is tetszik.
Miután a fiaim labdamániások, s mint említettem lakótelepen lakunk, így a foci szóba sem jöhet a lakásban (legalábbis amikor én otthon vagyok, akkor nincs ilyesmi. Az apjukkal meg szerintem jó lesz elbeszélgetnem) viszont a lufi-foci mégis belefér, hiszen nem hangos játék. (kivéve, ha eldurran a lufi, de mivel ez a játék fő eszköze, nem ez a cél és vigyáznak rá)
Garázsépítés az én kreativitásom. Nagyon büszke vagyok magamra. Nagy ötlet. (nem ám) A régi gyógyszeres, kozmetikumos, fogkrémes és egyéb dobozokból jó kis garázsokat, vagy akár kis városkát is lehet építeni egy nagy kartonpapírra, amit aztán ki is lehet festeni. Tanácsolom, hogy még ma kezdjétek el gyűjteni ezeket!
Érdemes készülni mindenféle ötlettel, mert ha unatkoznak a gyerekek, rosszalkodni is kezdenek, aminek vita és feszültség a vége, szerencsésebb lekötni őket valami filléres játékkal.
A ballagás pillanatai

Májusban valami véget ér. Elballagnak a végzős középiskolás gyerekek. Nem is annyira gyerekek már talán. A padokat csend öleli körbe, és a falak között még visszhangzik a múlt. Ballagunk. Bár több, mint húsz éve tanárként tekintek rá, mint a ballagási műsor megszervezője és lebonyolítója, ám idén a végzősök búcsúja után a saját nagyfiam is elballag az általános iskolából. A ballagás több mint egy iskolai szertartás,1870 óta tartjuk számon a magyar diákélet egyik legfontosabb rítusaként.
Az örökké negatív testkép kamaszkorban

A serdülőkor egyik legfontosabb feladata az identitás alakítása, amelynek része nemcsak a jövőképpel való foglalkozás, de az önmagáról kialakított kép változása is. Intenzíven foglalkoztatja a kamaszokat, hogy kik ők, merre tartanak, milyen személyiségük van, és hogy, hogy néznek ki, azaz elég szépek-e, elég hasonlóak vagy éppen különbözőek a kortársaikhoz képest.
Tavaszi szünet gyerekekkel

Mindig kihívást jelent a szülőknek a szünidőben lekötni a gyermekeket, tartalmas programmal kitölteni a szünetet. Ha egy gyerek unatkozik, rosszalkodni kezd, „nyűglődni”, testvéreivel veszekedni vagy a szüleit nyúzni, ezt elkerülendő a következő tippekkel készültem!
Milyen veszélyekkel jár a digitális tér a gyerekekre nézve?

A digitális tér veszélyeiről beszélgettünk a helyi rádiónk egyik adásában, ez pedig különösen aktuális és fontos téma, hiszen a gyerekek számára számos különböző aspektust érintenek.
Digitális autizmus avagy amikor az okostelefon ott van a babakocsiban

Autizmushoz hasonló viselkedést okozhat a gyerekeknél a túl sok képernyőidő – hívták fel a figyelmet szakértők a problémára! Ha belegondolunk, hogy egy-két évtizeddel ezelőtt még a képernyők előtt töltött idő hossza mennyi volt és mennyi ma, sajnos könnyen beláthatjuk, hogy a digitális világnak negatív hatásai is vannak, különösen a gyerekekre nézve.