Menü

Most mit is akartam csinálni? Avagy: agytápláló ételek

„Most hova is indultam? Mit keresek? Miért jöttem ide? Mit mondtál, melyik napot beszéltük? Hány órakor és hol találkozunk?” – Gyakori mondataim. Az okostelefonom pedig folyton emlékeztet valamire, amit nem kéne elfelejtenem. De, ha egyszer elfelejtem…mert én nem vagyok olyan okos, mint a pittyegő okoskütyü a táskámban. De akkor mit kéne tenni, hogy több mindent észben tartsak és fejlesszem a memóriámat? Enni. Agytápláló ételeket. Van ilyen, létezik? Igen.

Első körben, talán furcsán hangzik, hogy az étkezésünkkel tehetünk a feledékenységünk ellen, pedig valóban megállapítható, hogy egyes tápanyagok hatására javul az agyi vérkeringés, a memória, a koncentráló képességünk. A memória is befolyásolható az életmódunkkal, az elfogyasztott élelmiszereinkkel. Hallottam, láttam, olvastam, kipróbáltam.

Memóriazavart okozhat a rossz agyi vérkeringés, a stresszes életmód, a kimerültség, az alváshiány, a tápanyaghiány – ezek miatt is romolhat a memóriánk. Ha a probléma mögött nem betegség (Alzheimer-kór, időskori demencia, érelmeszesedés, pajzsmirigy alul vagy túlműködés) áll, az agytápláló ételek segíthetnek ezen-olvasom a világhálón.

Még főiskolás koromban szedtem vizsgaidőszakban a lecitint, pedig bevihető élelmiszerekkel is, például ha sok tojást, olajos magvakat vagy búzacsírát eszünk. Az omega-3 zsírsavak szintén áldásosak a feledékenység ellen, az olajos magvak mellett a tengeri halak bővelkednek még nagyon omega-3 zsírsavakban, ám aki kevés halat fogyaszt, szedheti halolaj kapszula formájában is.

Antioxidánsok bevitelével is sokat tehetünk a feledékenység ellen. A B-vitamin komplex bevitelére érdemes alaposan figyelni, hiányuk számos problémát, például idegrendszeri gondokat okozhat, erre a fehér és vörös húsok, tojás, halak, hüvelyesek, olajos magvak és a banán fogyasztása jelenthet megoldást, de szükséges a B-vitamin mellett az E-vitamin a C-vitamin és a folsav bevitele is. C-vitamint rengeteg zöldségből és gyümölcsből nyerhetünk, gondoljunk csak a citromra, narancsra, paprikára. Folsavra a spenót, a brokkoli és a sóska gyakori fogyasztása ajánlott, várandós korszakaimban (is) rengeteg spenótot meg tudtam enni, egyrészt nagyon szeretem, másrészt a folsavszükséglet fedezésére (is) kiváló élelmiszerforrás.

(A sóskát viszont valamiért nem szeretem.)

A flavonoid szót is gyakran hallottuk már életmóddal kapcsolatban. A flavonoidok fokozzák a vérkeringést, amitől pedig az agy oxigénellátottsága is javul, ezért is érdemes leveles zöldségeket, céklát, bogyós gyümölcsöket is beiktatni a napi menübe.

Fűszerekkel is tehetünk a memóriánkért, pedig kevesen használnak ilyen célból fűszernövényeket, azonban a zsálya, a curry, a gyömbér, a rozmaring fogyasztásával is javíthatjuk agyműködésünket.

Ha esetleg előfordul Veled, hogy elfelejtesz dolgokat, vagy ma sem találod a lakáskulcsot, nem tudod hova tetted telefont, a napszemüveged, megfeledkezel a párod születésnapjáról, akkor érdemes megpróbálni a fent említett módszereket. (De biztos, ami biztos írd fel egy cetlire, vagy állíts be telefonemlékeztetőt. Utóbbi jobb, mert a cetlit sem fogod megtalálni.)

Ha kisbabával utazunk, ezeket ne hagyjuk otthon

Legyen szó nyaralásról, rokonlátogatásról, vagy csak egy hosszabb kirándulásról, van jónéhány dolog, amit érdemes bepakolni, ha csecsemővel utazunk.

"Mancsokkal a lélekig – a kutyás terápia ereje"

A kutyák nemcsak hűséges társaink, hanem segítőink is lehetnek a testi-lelki gyógyulás útján. Az úgynevezett kutyás terápia, más néven állatasszisztált terápia, egyre elterjedtebb a különböző egészségügyi és oktatási intézményekben, sőt már az idősgondozás és a gyermekfejlesztés terén is gyakran alkalmazzák. Mi az a kutyás terápia?

Mindent az aviofóbiáról

A COVID-19 járvány és az azt követő korlátozások óta ismét fellendült a repülőturizmus, különösen az üzleti és szabadidős utak terén. Sokak számára a repülés egy kényelmes és gyors közlekedési mód, ugyanakkor nem mindenki érzi magát komfortosan a fedélzeten. A repüléstől való félelem, az aviofóbia, továbbra is gyakori probléma, különösen azok körében, akik féltik kontrollvesztésüket vagy a kiszolgáltatottság érzését.

Túl sok holmi, túl kevés tér. Így hat ránk az otthoni környezet

A legtöbb ember számára a lakása vagy a háza jelent valamilyen érzést, fogalmat. Helyszínek, tárgyak, kényelmi dolgok és a biztonság jelenhet meg a szemünk előtt. Ebben a cikkben arra keressük a választ, hogy hogyan és milyen szempontok szerint érdemes rendszerezni a dolgainkat, ha azt szeretnénk, hogy az otthonunkban töltött idő örömet hozzon az életünkbe.

Online vagy offline? Digitális detox a nyaralás alatt

A telefonunk ma már a kezünk meghosszabbításává vált, a laptop pedig a virtuális kivetülésünk. Szinte észre sem vesszük, de folyamatosan online vagyunk, még akkor is, amikor épp pihennénk. Vajon szükségünk van digitális detoxra a nyaralás alatt, hogy feltöltődjünk és kikapcsolódjunk, vagy nincs akkora jelentősége?