Menü

Mi árthat a fogainknak?

Először is nézzük meg, miből épülnek fel a fogaink. A dentin adja az alapvázat, ami egy különleges csontszövet. Ebben futnak az erek és az idegek is. Ezt védi az íny felett a korona, ami fogzománcból áll, az ínyen belül pedig a gyökér, amit pedig a cement alkot. A fogzománc rendkívül erős védelmet nyújt, azonban ha megsérül, nem tud regenerálódni, mivel nem tartalmaz sejteket.

Ilyen sérülés például az, ha a fog szuvasodni kezd. Ilyenkor minél hamarabb menjünk fogorvoshoz, hogy kezeljék a problémát, ugyanis ha a dentin rész a felszínre kerül, az nagyon gyorsan elkezd romlani. Ha pedig eléri a lyuk a fogbelet, akkor elég erős fogfájással kell szembenéznünk.

Az egyik leggyakoribb ok a szuvasodás kialakulásánál: az esti fogmosás elhanyagolása. Ilyenkor tökéletes az alkalom a baktériumoknak a szaporodásra. Az elszaporodott baktériumok anyagcseréjük során különböző savakat termelnek, a savak pedig mint köztudott, károsítják a fogzománcot. De nem csak a baktériumok által termelt savak lehetnek károsak fogainkra, hanem az önként elfogyasztottak is. Éppen ezért figyeljünk oda, hogy a következőkből minimálisat fogyasszunk: gyógyteák, sportitalok, fehérbor és ecet. Persze nem csak a savtartalom fontos, hanem az is, hogy mennyi ideig fogyasztjuk. Ez természetesen nem azt jelenti, hogy ha gyorsan lehajtunk egy pohár bort, akkor az nem árt a fogaknak. Inkább étkezés közben fogyasszunk bort, vagy igyunk meg egy-egy pohár vizet borozgatás közben. Így egyrészt pótoljuk az alkohol által a szervezetünkből elvont vizet, másrészt közömbösítjük a savakat.

Alternatíva lehet a gyümölcsteák helyett, a fekete és zöld tea. Ezek nem csak helyettesítik a károsabb társaikat, de egyenesen a fogszuvasodás ellen hatnak. A zöld tea antioxidáns hatása miatt csökkenti a fogszuvasodás kockázatát, a fekete tea pedig, a plakkok kialakulását gátolja.

Sokszor nem a helytelen életmód miatt alakulnak ki fogászati problémák. A cukorbetegek és a terhes nők körében nagyon gyakori az ínyvérzés, ínygyulladás. A terhes nőknél a megváltozott hormonműködés okozza az íny érzékenységét, ami miatt pedig hamarabb begyullad, ha nem fordítunk kellő figyelmet a szájhigiéniára. A cukorbetegeknél egész más az ok. Náluk a csökkent nyálelválasztás miatt kialakult savasabb pH-érték a felelős. A már korábban említett baktériumok könnyen elszaporodhatnak savas környezetben, ezzel pedig csak még inkább növelik a fogszuvasodás kockázatát.

Ezeket próbáld ki a szúnyogcsípésekre

Mind minden évben, idén is eljött a szúnyogok ideje a hirtelen meleggel, kellemetlen csípésükre van pár házipraktikánk.

Tavaszi megújulás – kívül és belül

A tél után a tavasz olyan, mint egy mély lélegzetvétel: friss, üde, és tele van lehetőséggel. A természet új ruhát ölt, zöldbe borulnak a fák, virágba borul a világ, és ezzel együtt mi is új energiákat érzünk magunkban. De vajon tudatosan is megéljük ezt a megújulást?

A passzív dohányzás veszélyei

A passzív dohányzás, vagyis amikor valaki nem dohányzik, de mások füstjét belélegzi, komoly egészségügyi kockázatokat rejt magában. Ez a fajta dohányfüst belégzése ugyanúgy tartalmaz káros anyagokat, mint az aktív dohányzás.

A bőrviszketés okai

A viszketés különféle okokból jelentkezhet, és fontos megérteni, hogy egyes esetekben komolyabb egészségügyi problémákra is utalhat. Az alábbiakban összefoglaljuk a leggyakoribb kiváltó okokat és azok lehetséges következményeit.

Mit tudsz a vérszegénységről?

Sokat halljuk, hogy a vérszegénység jele a sápadtság, de nem csak erről ismerhetjük fel, pedig fontos a korai felismerés.