Együnk színeket! - Szivárvány, a tányérunkon!
- Dátum: 2018.03.17., 21:26
- Martinka Dia
- ásványi anyag, avokádó, barack, bevásárlás, bogyós gyümölcs, bolt, brokkoli, burgonya, cékla, citrom és banán, dió, egészséges, életmódváltás, életritmus, ételfesték, étkezés, étkezni, evés, évszak, fahéj, fekete retek, fekete ribizli, friss, fűszerek, görögdinnye, grapefruit, gyömbér, gyönyörködtet, gyönyörű, gyümölcs, hangulat, hiánybetegségek, hónapok, hűtő, izgalmas, karfiol, kékszőlő, kivi, konyha, kukorica, kurkuma, magvak, málna, mangó, mogyoró, műsütemény, nappal, narancs, nyers, olívabogyó, padlizsán, paradicsom, párolt, petrezselyem, piros, pirospaprika, pompázik, retek, ribizli, rizs, ruhák, sárga paprika, sárgarépa, spenót, sporttevékenység, sütőtök, szamóca, szeder, szervezet, szeszélyes, szezonális, színek, színes, színes étel, színgazdag, színkavalkád, színpompás, szivárvány, tányér, tavasz, vérnarancs, virágok, vitamin, vörös áfonya, vöröskáposzta, zeller, zöld olívabogyó, zöldalma, zöldborsó, zöldsaláta, zöldség
Gyönyörű évszaknál járunk, elkezdődött a tavasz, igaz szeszélyes mivolta ugyan még megmutatkozik, de mégis az év legizgalmasabb hónapjait jelenti. Gondolj csak a kedvenc színeidre, s most nemcsak a ruháidról beszélek, hanem szivárványszínű virágokról, színes ételekről, fűszerekről. Együnk tavasszal színeket!
A színekben gazdag ételek alatt egyáltalán nem az ételfestékkel színezett műsüteményeket értem, hanem a természet adta egészséget, mediterrán ételeket, színes gyümölcsöket, zöldségeket, a szivárvány minden színében pompázva!
A színes ételek nemcsak a szemet gyönyörködtetik, hanem igazán egészségessé és változatossá teszik a feltálalt fogásokat. Aki sokféle színű zöldséget, gyümölcsöt, szezonális, friss élelmiszert pakol a tányérjára, az biztos lehet benne, hogy elkerülik a hiánybetegségek, s feltölti szervezetét a legfontosabb vitaminokkal, ásványi anyagokkal.
Nem tudom nem megjegyezni minden alkalommal, hogy a tavasz különösen jó időszak az életmódváltásra, hiszen ilyenkor megváltozik az életritmusunk, az étkezésünk. Sokkal hosszabbak a nappalok, szebb az idő, jobb a hangulatunk. Szabadtéri sportolásra csábít a napsütés, és rengeteg színes étellel tölthetjük fel a hűtőt, konyhát.
A nyers, vagy párolt zöldségek és gyümölcsök segítségével ráadásul, a télen meggyengült immunrendszerünket is újra megerősíthetjük. Ebből is látszik, hogy a tavaszi életmódváltás könnyen összekapcsolható a szezonális étrenddel, rendszeres sporttevékenységekkel, szabadtéri edzéssel.
Mindenkit buzdítok arra, hogy ma a boltban színes élelmiszereket vásároljon! Kóstoljon meg új ízeket, használjunk bátran zöldfűszereket, színes gyümölcsöket, zöldségeket! Csipegessünk a szivárvány minden színéből! Ha így étkezünk, az egész szervezetünk megkapja azt, amire szüksége van.
S most színezzük ki a tányérunkat!
Piros ételek közül a piros bogyós gyümölcsöket válasszuk, mint például a szamóca, ribizli, vörös áfonya, vérnarancs, málna. Nyáron a görögdinnye, zöldségek közül a paradicsom, retek, pirospaprika.
Fehér is jöhet a kosárba, burgonya, zeller, karfiol, rizs, de tegyünk mellé narancsot is, vagy sütőtököt, kukoricát, sárgarépát, barackot, mangót, sok béta-karotint tartalmaznak. Kiváló fűszereink közül a kurkuma, a gyömbér, vegyünk belőle!
A gyönyörű lilás színű padlizsán, vagy a vöröskáposzta, az élénk cékla vagy szeder, kékszőlő is gusztusos étel a tányéron, emellett serkentik az agyműködést, javítják a memóriát, stabilizálják a vércukorszintet és rengeteg energiát biztosítanak.
A zöld színt bevihetjük néhány avokádó, zöldsaláta, spenót, brokkoli, zöld olívabogyó, zöldborsó, petrezselyem, zöldalma, kivi segítségével, ezek magas klorofil tartamúak, méregtelenítő, vérképző, tisztító, máj- és epevédő hatásúak.
Narancsszínt már tettünk az asztalra, jöhet mellé citrom és banán, grapefruit vagy sárga paprika, ezek erős antioxidáns hatásúak.
A barna színt megadják nekünk a magvak, mogyoró, dió, vagy fűszereink közül a fahéj.
Feketét is ehetünk, miért is ne, olívabogyó, fekete ribizli, vagy fekete retek is megkóstolandó, a fekete is elfér a színek között.
A színpompás ételek és azok előnyeinek felsorolásával órákat lehetne eltölteni. Én épp ráérek, azonban most mégsem ragozom tovább a témát. Veszek én is inkább, gyorsan, néhány színt a vacsorához. A lényeg, hogy ne teljen el nap a fogyasztásuk nélkül. A színes gyümölcsök, zöldségek, fűszerek nagyon fontos tápanyagforrást jelentenek, ezért nem hiányozhatnak a tányérunkról.
Hogyan legyen sikeres egy januári diéta?
Ha valaha tettél már újévi fogadalmat, akkor egész biztosan felkerült a listádra az életmódváltás. Többségünk jellemző módon diétázni, fogyni szeretne, de az ünnep utáni időszak a lehető legrosszabb az új étrend bevezetésére. Az alábbi cikkből azt tudhatjuk meg, hogy hogyan lehet mégis sikeres egy év eleji fogyókúra.
Esszenciális vitaminok
Rengeteg vitamint ismerünk, tudjuk azt is, hogy melyik milyen fajta, hogyan hasznosítja a szervezetünk. Ámde ki ismeri az esszenciális vitamin kifejezést?
A helyes táplálkozás alapszabályai
A gyermekkorban kialakított táplálkozási szokások rendkívül fontosak, mivel hosszú távon befolyásolják a felnőttkor egészségét. A helyes étrend segíthet a gyerekeknek abban, hogy elkerüljék az elhízást és más egészségi problémákat, mint például a szív- és érrendszeri betegségek, cukorbetegség és vitaminhiány.
Motiváló tanácsok újévre
Egy szempillantás alatt átléptünk a 2025-ös esztendőbe, ilyenkor magunk is elgondolkozunk, vajon a saját kis életünkben mit tehetünk, hogy azt kiegyensúlyozottabban, motiváltabban, egészségesebben élhessük. Persze minden napra is tekinthetünk új kezdetként, új lehetőségként, de mint közhelyesen tudjuk, sokan újévtől szeretik elkezdeni megvalósítani a fogadalmaikat.
A következőkben néhány apró tippel szeretnénk segíteni olvasóinkat.
Szerencsehozó vagy elvivő falatok, avagy mit együnk és mit ne újévkor
Múlt cikkemben a szilveszteri és újévi népszokásokat, hiedelmeket gyűjtöttem csokorba a világ minden tájáról, melyek talán már kicsit háttérbe szorultak, azonban az étkekkel kapcsolatos babonák még mai napig foglalkoztatják az embereket.