Menü

Toxoplasmosis – Tényleg a cicánkat kell-e hibáztatnunk?

A toxoplasmosis egy olyan fertőzés, amit egy mikroszkopikus méretű parazita, a Toxoplasma gondii okoz. Az egészséges immunrendszerrel rendelkező emberek esetében a fertőzés általában tünet nélkül vagy enyhe tünetekkel zajlik le, mégis fontos beszélnünk róla, hiszen az állapotos nők esetében veszélyt hordoz.

Terhes nők esetében a parazita a babánál veleszületett rendellenességeket okozhat, amiknek súlyossága az enyhétől a súlyosig terjedhet. Okozhat hosszú távú neurológiai károsodást vagy halvaszületést is. A jó hír az, hogy számos lehetőségünk van arra, hogy megakadályozzuk a fertőzés kialakulását!

Milyen esélyek vannak, hogy beteg gyermek születik?

A terhesség előrehaladtával növekednek az esélyek a fertőzés kialakulására. Ez az arány az első trimeszterben körülbelül 15%, a másodikban 30%, a harmadikban pedig már 60%-ra nő.

A születendő gyermek szempontjából nézve viszont akkor magasabb az esélyek a súlyos következményekre vonatkozóan, ha az első trimeszterben fertőződnek.

A szakemberek azt javasolják, ha tudjuk, hogy nemrégiben fertőződtünk, akkor a teherbe esés előtt várjunk hat hónapot.

Hogyan terjed a toxoplasmosis?

A tudomány szerint a fertőzések körülbelül fele nyers vagy nem teljesen megfőzött hússal terjed, esetleg mosatlan, szennyezett termékekkel, kontaminált vízzel, földdel, macskaürülékkel. Emberről emberre szerencsére nem terjed.

Meg kell szabadulnom a cicámtól?

A legtöbben a macskákkal azonosítják ezt a betegséget, és tudják, hogy a parazita az ürülékében található meg. Ettől függetlenül nem kell megválnunk házi kedvencünktől, mindössze néhány biztonsági intézkedés elvégzésére van szükség.

A macskák a Toxoplasma gondii természetes gazdái, hiszen a paraziták a bélrendszerükben szaporodnak. A paraziták még a macska beleiben oocisztákat formálnak, és a cica ezeket naponta milliószámra üríti körülbelül három hétig. Mivel ezek nem láthatóak, így arról sem lehet fogalmunk, hogy a cicánk hordozza-e a kórokozót. Az oociszták 24 órával a napvilágra kerülésük után válnak fertőzőképessé. Normál feltételek mellett a földben, homokban vagy szemétben élve akár 18 hónapig is fertőzésre képesek maradhatnak. E közben terjednek, és infekciót okoznak.

Vigyázzunk rá, hogy ne kapjunk el semmit a cicánktól!

Van néhány rendkívül egyszerű egészségügyi és biztonsági szabály, amit ha betartunk, biztonságban tudhatjuk magunkat és születendő gyermekünket.

- A macskaalmot naponta ürítsük. (Emlékezzünk: Az oociszták 24 óra után válnak fertőzőképessé.)
- A terhesség alatt csak kereskedelemben kapható cicaeledellel etessük őket. Ne adjunk nekik nyers ételeket!
- Tartsuk őket a lakásban, hogy kint ne vadászhassanak madarakra, egerekre.
- Ne engedjük be őket a konyhába.
- Mossunk kezet, miután játszottunk velük, simogattuk őket, és erre különösen figyeljünk étkezések előtt. Ne érintsük meg a szánkat.
- A terhesség alatt ne vigyünk haza újabb cicát, és ne nyúljunk idegen macskákhoz.

Honnan fogom tudni, hogy elkaptam a fertőzést?

Laboratóriumi vizsgálatok nélkül valószínűleg nem fogjuk megtudni, ha fertőzöttek vagyunk. A fertőzés általában tünet nélküli, de ha mégis vannak tüneteink, azok közé tartozhatnak a fájdalommentes, megdagadt nyirokcsomók, izomfájdalom, fáradtság, fejfájás, láz, torokfájás vagy kiütések. A legtöbb tünet tehát nagyon általános.

Mi a teendő, ha kiderül, hogy fertőzött vagyok?

A terhesség bizonyos szakaszaiban antibiotikumos kezelést kap a kismama. Ez csökkenti annak a valószínűségét, hogy az infekciót átadja gyermekének. Amniocentézist végezhetnek, ha kíváncsiak arra, vajon a baba is elkapta-e a fertőzést. A terhesség során a szokásosnál több ultrahang vizsgálatot fognak végezni az esetlegesen jelentkező fejlődési rendellenességek monitorizálása céljából.

Mi történhet, ha a magzat is fertőződött?

A helyzet az enyhétől a súlyosig terjedhet. A végeredmény lehet vetélés, halvaszületés vagy születés után nem sokkal bekövetkező halál. Ha a tesztek pozitívnak bizonyulnak, egy speciális szakember fogja gondunkat viselni, aki minden eshetőségről és lehetőségről tájékoztat.

Ezek nagy, súlyos és ijesztő szavak, és a fertőzés következtében valóban teljesen megváltozhat egy nő, egy ember, egy család lelki világa. Azonban ha odafigyelünk magunkra, a környezetünkre, a higiéniai előírásokra, biztos, hogy egy egészséges gyermek fogja üdvözölni a családot!

Forrás: innen

Unatkozik a gyerek nyáron? Helyes.

Mai cikkünkben néhány gondolatot hoztam arról, miért nem baj, sőt hasznos is lehet, ha néha unatkozik a gyerek a vakáció alatt! Unatkozik a gyerek nyáron? Helyes.

Ha kisbabával utazunk, ezeket ne hagyjuk otthon

Legyen szó nyaralásról, rokonlátogatásról, vagy csak egy hosszabb kirándulásról, van jónéhány dolog, amit érdemes bepakolni, ha csecsemővel utazunk.

Anyaság és nőiesség: miért nem kell választanunk?

Az anyaság az egyik legszebb, legfelelősségteljesebb, és talán leginkább átalakító szerep, amit egy nő az életében betölthet. De miközben az anyai szerepben nap mint nap helytállunk – etetünk, vigasztalunk, szervezünk, altatunk és folyamatosan aggódunk, figyelünk – könnyen elveszhetünk benne. Sok nő felteszi magának a kérdést: „Ki vagyok én most, hogy anya lettem? És hol van az a nő, aki korábban voltam?”

„A sport öröklődik – De nem a génjeinkben, hanem a példánkban”

Sportos szülők, sportos gyerekek, avagy hogyan adjunk át egészséges szokásokat a következő generációnak?

Nyári táborok: megoldás a szülőknek, élmény a gyerekeknek

A nyári szünet közeledtével sok szülő szembesül az évről évre visszatérő kérdéssel: hogyan oldják meg gyermekeik felügyeletét, miközben ők dolgoznak? A nyári táborok nemcsak praktikus segítséget jelentenek, hanem felejthetetlen élményeket is kínálnak a gyerekeknek.