Toxoplasmosis – Tényleg a cicánkat kell-e hibáztatnunk?
- Dátum: 2017.06.30., 13:37
- család, egészség, fertőzés, gyermek, infekció, kezelés, laboratórium, szülő, teszt, tudomány, vizsgálat
A toxoplasmosis egy olyan fertőzés, amit egy mikroszkopikus méretű parazita, a Toxoplasma gondii okoz. Az egészséges immunrendszerrel rendelkező emberek esetében a fertőzés általában tünet nélkül vagy enyhe tünetekkel zajlik le, mégis fontos beszélnünk róla, hiszen az állapotos nők esetében veszélyt hordoz.
Terhes nők esetében a parazita a babánál veleszületett rendellenességeket okozhat, amiknek súlyossága az enyhétől a súlyosig terjedhet. Okozhat hosszú távú neurológiai károsodást vagy halvaszületést is. A jó hír az, hogy számos lehetőségünk van arra, hogy megakadályozzuk a fertőzés kialakulását!
Milyen esélyek vannak, hogy beteg gyermek születik?
A terhesség előrehaladtával növekednek az esélyek a fertőzés kialakulására. Ez az arány az első trimeszterben körülbelül 15%, a másodikban 30%, a harmadikban pedig már 60%-ra nő.
A születendő gyermek szempontjából nézve viszont akkor magasabb az esélyek a súlyos következményekre vonatkozóan, ha az első trimeszterben fertőződnek.
A szakemberek azt javasolják, ha tudjuk, hogy nemrégiben fertőződtünk, akkor a teherbe esés előtt várjunk hat hónapot.
Hogyan terjed a toxoplasmosis?
A tudomány szerint a fertőzések körülbelül fele nyers vagy nem teljesen megfőzött hússal terjed, esetleg mosatlan, szennyezett termékekkel, kontaminált vízzel, földdel, macskaürülékkel. Emberről emberre szerencsére nem terjed.
Meg kell szabadulnom a cicámtól?
A legtöbben a macskákkal azonosítják ezt a betegséget, és tudják, hogy a parazita az ürülékében található meg. Ettől függetlenül nem kell megválnunk házi kedvencünktől, mindössze néhány biztonsági intézkedés elvégzésére van szükség.
A macskák a Toxoplasma gondii természetes gazdái, hiszen a paraziták a bélrendszerükben szaporodnak. A paraziták még a macska beleiben oocisztákat formálnak, és a cica ezeket naponta milliószámra üríti körülbelül három hétig. Mivel ezek nem láthatóak, így arról sem lehet fogalmunk, hogy a cicánk hordozza-e a kórokozót. Az oociszták 24 órával a napvilágra kerülésük után válnak fertőzőképessé. Normál feltételek mellett a földben, homokban vagy szemétben élve akár 18 hónapig is fertőzésre képesek maradhatnak. E közben terjednek, és infekciót okoznak.
Vigyázzunk rá, hogy ne kapjunk el semmit a cicánktól!
Van néhány rendkívül egyszerű egészségügyi és biztonsági szabály, amit ha betartunk, biztonságban tudhatjuk magunkat és születendő gyermekünket.
- A macskaalmot naponta ürítsük. (Emlékezzünk: Az oociszták 24 óra után válnak fertőzőképessé.)
- A terhesség alatt csak kereskedelemben kapható cicaeledellel etessük őket. Ne adjunk nekik nyers ételeket!
- Tartsuk őket a lakásban, hogy kint ne vadászhassanak madarakra, egerekre.
- Ne engedjük be őket a konyhába.
- Mossunk kezet, miután játszottunk velük, simogattuk őket, és erre különösen figyeljünk étkezések előtt. Ne érintsük meg a szánkat.
- A terhesség alatt ne vigyünk haza újabb cicát, és ne nyúljunk idegen macskákhoz.
Honnan fogom tudni, hogy elkaptam a fertőzést?
Laboratóriumi vizsgálatok nélkül valószínűleg nem fogjuk megtudni, ha fertőzöttek vagyunk. A fertőzés általában tünet nélküli, de ha mégis vannak tüneteink, azok közé tartozhatnak a fájdalommentes, megdagadt nyirokcsomók, izomfájdalom, fáradtság, fejfájás, láz, torokfájás vagy kiütések. A legtöbb tünet tehát nagyon általános.
Mi a teendő, ha kiderül, hogy fertőzött vagyok?
A terhesség bizonyos szakaszaiban antibiotikumos kezelést kap a kismama. Ez csökkenti annak a valószínűségét, hogy az infekciót átadja gyermekének. Amniocentézist végezhetnek, ha kíváncsiak arra, vajon a baba is elkapta-e a fertőzést. A terhesség során a szokásosnál több ultrahang vizsgálatot fognak végezni az esetlegesen jelentkező fejlődési rendellenességek monitorizálása céljából.
Mi történhet, ha a magzat is fertőződött?
A helyzet az enyhétől a súlyosig terjedhet. A végeredmény lehet vetélés, halvaszületés vagy születés után nem sokkal bekövetkező halál. Ha a tesztek pozitívnak bizonyulnak, egy speciális szakember fogja gondunkat viselni, aki minden eshetőségről és lehetőségről tájékoztat.
Ezek nagy, súlyos és ijesztő szavak, és a fertőzés következtében valóban teljesen megváltozhat egy nő, egy ember, egy család lelki világa. Azonban ha odafigyelünk magunkra, a környezetünkre, a higiéniai előírásokra, biztos, hogy egy egészséges gyermek fogja üdvözölni a családot!
Forrás: innen
A ballagás pillanatai

Májusban valami véget ér. Elballagnak a végzős középiskolás gyerekek. Nem is annyira gyerekek már talán. A padokat csend öleli körbe, és a falak között még visszhangzik a múlt. Ballagunk. Bár több, mint húsz éve tanárként tekintek rá, mint a ballagási műsor megszervezője és lebonyolítója, ám idén a végzősök búcsúja után a saját nagyfiam is elballag az általános iskolából. A ballagás több mint egy iskolai szertartás,1870 óta tartjuk számon a magyar diákélet egyik legfontosabb rítusaként.
Az örökké negatív testkép kamaszkorban

A serdülőkor egyik legfontosabb feladata az identitás alakítása, amelynek része nemcsak a jövőképpel való foglalkozás, de az önmagáról kialakított kép változása is. Intenzíven foglalkoztatja a kamaszokat, hogy kik ők, merre tartanak, milyen személyiségük van, és hogy, hogy néznek ki, azaz elég szépek-e, elég hasonlóak vagy éppen különbözőek a kortársaikhoz képest.
Tavaszi szünet gyerekekkel

Mindig kihívást jelent a szülőknek a szünidőben lekötni a gyermekeket, tartalmas programmal kitölteni a szünetet. Ha egy gyerek unatkozik, rosszalkodni kezd, „nyűglődni”, testvéreivel veszekedni vagy a szüleit nyúzni, ezt elkerülendő a következő tippekkel készültem!
Milyen veszélyekkel jár a digitális tér a gyerekekre nézve?

A digitális tér veszélyeiről beszélgettünk a helyi rádiónk egyik adásában, ez pedig különösen aktuális és fontos téma, hiszen a gyerekek számára számos különböző aspektust érintenek.
Digitális autizmus avagy amikor az okostelefon ott van a babakocsiban

Autizmushoz hasonló viselkedést okozhat a gyerekeknél a túl sok képernyőidő – hívták fel a figyelmet szakértők a problémára! Ha belegondolunk, hogy egy-két évtizeddel ezelőtt még a képernyők előtt töltött idő hossza mennyi volt és mennyi ma, sajnos könnyen beláthatjuk, hogy a digitális világnak negatív hatásai is vannak, különösen a gyerekekre nézve.