Menü

Mikor menjen aludni a gyerek a nyári szünetben?

Hurrá itt a nyár! Ez azt jelenti, hogy a gyermekek számára vége a korán kelésnek (amit sok szülő irigyel is tőlük...), és egyúttal az esti időben fekvésnek is. Van, aki szerint ez az időszak üdítő, hiszen hátrahagyhatjuk az iskolai kötelezettségeket, és lazíthatunk az időbeosztáson. Míg más szülők számára kimerítő a napirend felborulása, és a késő estig, éjszakáig handarikázó csemeték. No de melyik verzió jó az egész család számára?

Természetesen teljesen felesleges, hogy az óvodai-iskolai renddel azonosan szigorú beosztást kelljen tartani. Mindenki számára jól esik, ha kicsit lazíthatunk. A gyermekeinken és önmagunkon is észrevehetjük ilyenkor, hogy a tanév során tapasztalt stressz csökken, és a család ifjú tagjai felszabadultabbak. Ehhez természetesen hozzájárul az esti rutin szabaddá válása, valamint az ébresztőóra kiiktatása is.

A gyermekek sokfélék, de igen kevés akad közöttük, aki korán elálmosodik, és szeret időben aludni térni. Az ő esetükben nincs kérdés. A kis éjjeli baglyoknál viszont a családi béke és nyugalom érdekében érdemes lehet néhány észszerű szabályt bevezetni. Nem kell engednünk, hogy éjfélig ébren legyenek a csemeték, és bizonyos kereteket ilyenkor is tartani lehet. Ehhez néhány ötlet:

- Határozzuk meg, hogy mi az az időpont, amikortól nyugalmat szeretnénk! Ebben az időpontban a gyermekek kapják meg tőlünk a jóéjtpuszikat és az esti mesét. Ezután is ébren maradhatnak még, amennyiben az ágyukban olvasgatnak, játszanak egy kisebb lámpa fényénél. Így már elindul a lenyugvás, elcsendesedés időszaka, de mégsem kell túl korán aludni, és a szülőnek is lehet kis saját ideje.

- Beszéljük meg velük a reggeli szabályzatot is: természetesen itt sem kell a görcsösségre törekedni. De senkinek sem jó, ha a végtelen éjszakai kukorékolás után délig alszik a fiatal, noha egy-egy alkalommal ez sem jelent problémát. Legyen olyan időpont, ameddig fel kell kelni, felöltözni és bekapcsolódni a napi körforgásba. Persze van olyan gyermek, aki inkább a korán kel, főleg a kisebbek. Ha nem dolgozunk reggel, s már olyan korú a kicsi, akkor egyezzünk meg vele, hogy mely időpontig - az estéhez hasonlóan - a szobájában játsszon nyugodtan, de legalábbis hagyja a szülőket pihenni, amennyiben már egyedül lehet hagyni őt.

- Legyenek, lehetnek ebben is "csalónapok" a hét egy meghatározott napján, amikor viszont nem kell ezen szabályokhoz sem alkalmazkodni. Így a többi napon könnyebb őket betartani.

- Itt a lehetőség a pizsamapartik és a párnacsaták megrendezésére! Ha nem is alvás, de legalább valami hasonló...

A ballagás pillanatai

Májusban valami véget ér. Elballagnak a végzős középiskolás gyerekek. Nem is annyira gyerekek már talán. A padokat csend öleli körbe, és a falak között még visszhangzik a múlt. Ballagunk. Bár több, mint húsz éve tanárként tekintek rá, mint a ballagási műsor megszervezője és lebonyolítója, ám idén a végzősök búcsúja után a saját nagyfiam is elballag az általános iskolából. A ballagás több mint egy iskolai szertartás,1870 óta tartjuk számon a magyar diákélet egyik legfontosabb rítusaként.

Az örökké negatív testkép kamaszkorban

A serdülőkor egyik legfontosabb feladata az identitás alakítása, amelynek része nemcsak a jövőképpel való foglalkozás, de az önmagáról kialakított kép változása is. Intenzíven foglalkoztatja a kamaszokat, hogy kik ők, merre tartanak, milyen személyiségük van, és hogy, hogy néznek ki, azaz elég szépek-e, elég hasonlóak vagy éppen különbözőek a kortársaikhoz képest.

Tavaszi szünet gyerekekkel

Mindig kihívást jelent a szülőknek a szünidőben lekötni a gyermekeket, tartalmas programmal kitölteni a szünetet. Ha egy gyerek unatkozik, rosszalkodni kezd, „nyűglődni”, testvéreivel veszekedni vagy a szüleit nyúzni, ezt elkerülendő a következő tippekkel készültem!

Milyen veszélyekkel jár a digitális tér a gyerekekre nézve?

A digitális tér veszélyeiről beszélgettünk a helyi rádiónk egyik adásában, ez pedig különösen aktuális és fontos téma, hiszen a gyerekek számára számos különböző aspektust érintenek.

Digitális autizmus avagy amikor az okostelefon ott van a babakocsiban

Autizmushoz hasonló viselkedést okozhat a gyerekeknél a túl sok képernyőidő – hívták fel a figyelmet szakértők a problémára! Ha belegondolunk, hogy egy-két évtizeddel ezelőtt még a képernyők előtt töltött idő hossza mennyi volt és mennyi ma, sajnos könnyen beláthatjuk, hogy a digitális világnak negatív hatásai is vannak, különösen a gyerekekre nézve.