Menü

A munka rabságában

Alkohol, drog, cigaretta, szerencsejáték és munka... Mi a közös bennük? Az, hogy mindegyik függőséget okozhat. A munkamánia, angolul ismertebb nevén workaholic valóban létező jelenség, de a felismerése jóval nehezebb. Most kiderül, hogy mi a pszichológiai háttere.

A legtöbb függőség esetén érvényes jelenség, hogy a külvilág számára hamarabb nyilvánvalóvá válik, hogy baj van, mint magának az érintettnek. A munkamániánál ez hatványozottan igaz, ugyanis csak a mennyiség teszi kórossá a szituációt, önmagában pedig az életünk alapvető részét képezi. Sőt mi több, a társadalom által természetesen elvárt és (lehetőleg) jutalmazott dologról van szó, így nem könnyű felismerni azt a munkamennyiséget, ami már nem egészséges. Mik a "munkaalkoholista" ember jellemzői?

1. Nyilvánvaló, hogy túl sokat dolgozik. De számára ez nem csupán túlóra, hanem az élet fontos és velejáró része. Indoklás természetesen mindig akad...

2. A figyelme beszűkül a munka irányába, ez képezi idejének - no és persze beszédtémájának - legfontosabb részét. Az élet egyéb területeinek fontossága elsorvad, és minden a munkája mögé sorolódik.

3. Képtelen kikapcsolódni. Szabadidős tevékenységei jelentősen lecsökkennek vagy elvesznek. Nem szívesen szánja rá magát, hogy elszakadjon a munkájától, "nem teheti meg" - mondja, de ha mégis, akkor ötpercenként csekkolja az e-mailjeit, és a legképtelenebb helyzetekben is felveszi a telefont. Üdülés vagy családi program mit sem számít, ő készenlétben áll. Természetesen csak a megélhetés, az alkalmazottak, vagy egyéb külső tényezők miatt, "nem jókedvéből teszi"- állítja.

4. Ha nem dolgozhat, akkor úgy érzi, baj lesz belőle, és légüres térbe kerül, ahol már nem is érzi otthonosan magát. Stresszel akkor is, ha dolgozik, és akkor is, ha nem...

"A feleségem állandó készenlétben állt, és a rettenetes, ordibálós főnökének bármikor hajlandó volt felvenni a telefont. Egyszer nyaralni mentünk, és a komp közepén ugrált a térerőért, hogy valamilyen elektronikus dokumentum ügyét megvitassák. Nyár, napsütés, hullámok - a nejemet nem nyűgözték le, csak a munkán kattogott folyamatosan, hiába reménykedtem abban, hogy külföldön talán majd kikapcsolódik. Sok házimunkát én végeztem, de ő főzött a gyerekeknek, sőt nekem is. Közben viszont ott volt mellette a laptopja a konyhában, és folyamatos készenlétben állt. Noha jól jött az az összeg, amit keresett, nem voltunk rászorulva, és az ő eszével sok más munkahelyen is kaphatott volna ugyanennyit. Nem tudtam rábeszélni, hogy felmondjon. A főnökének és a beosztottaknak szüksége van rá - mondta. A családjának is szüksége lett volna, de ezt elengedte a füle mellett. Végülis elváltunk, pedig szerettem őt." - meséli Balázs.

A jelenség férfiakat és nőket egyaránt érint, de férfiak körében gyakoribb, hogy nem csak a munka elkötelezettjévé, hanem rabjává is válnak. A függőségben szenvedő emberek jellemzője lehet a siker hajszolása, a megfeleléskényszer, a maximalizmus, valamint az élet egyéb területeivel való elégedetlenség. Gyakran előfordul, hogy például sikertelen, tudat alatt boldogtalan házasságból menekülnek a munka világába, vagy ez egyfajta legálisnak számító énidő és önmegvalósítási felület nekik, amely által az otthoni kötelezettségek alól szabadulhatnak. Kötődési problémák szintén vezethetnek munkaalkoholizmushoz.

A gyógyuláshoz arra van szükség, hogy az érintett felismerje a problémát, és egyéni vagy csoportos terápia során szakember segítségével megtalálják, hogy milyen gyermekkori élmények, életesemények váltották ki a függőségi szituációt.

A helyes kommunikàció egy pàrkapcsolatban

A kapcsolati kommunikáció minősége valóban döntő szerepet játszik a párkapcsolatok elégedettségében és tartósságában. Az érzelmeink, szükségleteink és vágyaink kifejezése lehetővé teszi, hogy mélyebb kapcsolatokat alakítsunk ki partnerünkkel. A hatékony kommunikáció nemcsak a verbális megnyilvánulásokat foglalja magában, hanem a nonverbális jeleket és a hallgatás képességét is.

Az örökké negatív testkép kamaszkorban

A serdülőkor egyik legfontosabb feladata az identitás alakítása, amelynek része nemcsak a jövőképpel való foglalkozás, de az önmagáról kialakított kép változása is. Intenzíven foglalkoztatja a kamaszokat, hogy kik ők, merre tartanak, milyen személyiségük van, és hogy, hogy néznek ki, azaz elég szépek-e, elég hasonlóak vagy éppen különbözőek a kortársaikhoz képest.

Milyen veszélyekkel jár a digitális tér a gyerekekre nézve?

A digitális tér veszélyeiről beszélgettünk a helyi rádiónk egyik adásában, ez pedig különösen aktuális és fontos téma, hiszen a gyerekek számára számos különböző aspektust érintenek.

Amikor a munkahely a lustasággal tesz tönkre

Hallottál már a kiégés (burnout) szindróma „kis testvéréről”, a boreout-ról? Mit is jelent ez pontosan? Legtöbbször nevetségesnek tűnhet unatkozni egy munkahelyen, netán lustának titulálhatjuk az egykedvű kollégákat. Sok esetben azonban nem közönyről van szó, csupán nincsenek kihasználva a munkatárs képességei az adott helyen, amitől a krónikus unalom szindróma áldozatává válhat.

A közösségi média és a testképzavar

A közösségi média és a testképzavar közötti kapcsolatot már számos kutatás vizsgálta, és elég erős összefüggések rajzolódnak ki.