Menü

Az edzés mellett fontos a pihenés

Mi az, amit a legtöbben elfelejtenek azok közül, akik rendszeres testmozgást végeznek, akár rövid, akár hosszabb ideje? Igen, nem más, mint a pihenés különböző formái. Pedig a testnek erre is szüksége van, az egyensúlyi állapot eléréséhez bizony ez is hozzátartozik.

Sokan azok közül, akik hosszabb ideje sportolnak, úgy gondolják, hogy az ő szervezetük már erős és edzett, nagyon szeretik a testmozgást, valamint az különböző okokból fontos is számukra a rendszeres sport, például a stresszlevezetés, az egészség megőrzése és megtartása, vagy a jó kinézet miatt. S éppen ezért nem is igen iktatnak be pihenőnapokat. Edzők sokasága vallja, hogy néha éppen ez az, ami a szakszerű és az amatőr sportolókat megkülönbözteti egymástól: hogy a profik tudnak mértéket tartani pro- és kontra, az amatőröknek ez viszont nehezebben megy.

S vajon miért jellemző a rövid ideje sportolókra, hogy nem hagynak maguknak pihenőidőt? Leginkább két fő ok jellemző: az egyik, hogy nincs ismeretük arról, hogy ez fontos lenne; a másik pedig hogy "nem mernek". Attól tartanak, hogy ha hagynak ki időt, akkor megtörik a rendszeresség, és a követező napon már nem fognak nekiállni a testmozgásnak. Nos, ebben lehet is igazság, de mindjárt kiderül, hogyan lehet ezt elkerülni. De előtte még tisztázzuk, hogy milyen formái is vannak a sportoláshoz kapcsolódó pihenésnek.

Pihenőnap

Bizony, az edzések közé mindig érdemes és fontos pihenőnapokat is iktatni. Ha megnézünk egy profi sportolók számára készült edzéstervet, még náluk is találkozunk ugyanezzel a fogalommal, és az ő tervükbe is beiktatásra kerülnek ezek a szünnapok, amikor úgymond tilos a sport, és kötelező a pihenés. A testnek, a sejteknek, az izomzatnak ugyanis szüksége van a regenerálódásra. Úgy is mondhatnánk, hogy "ilyenkor épül be" a szervezetünkbe az, amiért a többi napon megdolgozunk. Ha ezeket a pihenőnapokat kihagyjuk, akkor testünket túlterheljük, és az eredményesség csökkenni fog.

Edzés utáni fokozatosság

"Meg kell adni a módját" annak is, ahogy abbahagyjuk az sportolást az adott időpontban. Vezessük le fokozatosan az ütemet, a ritmust, valamint az ismétlésszámot, aki pulzusmérővel edz, az pedig még ellenőrizni tudja azt is, hogy fokozatosan álljon vissza a pulzusszáma a normál tartományra. Kifejezetten fontos, hogy nyújtsunk sportolás után, ez már előkészíti a testnek a pihenést, valamint az ellazulást, és csökkenti a fellépő izomláz lehetőségét.

A léleknek is kell

Bizonyított tény, hogy eredményesebbek a sportolásban és jobb eredményeket, látványosabb változásokat érnek el azok, akiknek meghatározott motivációjuk van, valamint rendben van a lelki életük, kiegyensúlyozottak. Ha tehát ép és szép testet szeretnénk, vagy valamilyen egyéb eredményt szeretnénk elérni, akkor foglalkozzunk önmagunkkal is - nem csak ami a testi dolgokat illeti! Mit rejt magában az a test, amivel dolgozunk...?

Hogyan pihenjen, aki nem mer...?

Térjünk vissza a korábbi kérdésre, hogy miként iktassa be a szükséges pihenést az, aki még csak most szoktatja rá magát a sportolásra, és tart attól, hogy ha szünetet tart, akkor már egyáltalán nem tud vagy fog visszatérni az edzésekhez. Íme néhány ötlet, amivel kiküszöbölhetjük ezt a hibát!
- Körülbelül 21 nap szükséges ahhoz, hogy valamilyen szokást rendszeressé tegyél. Ha félsz attól, hogy abbahagyod a mozgást, akkor ebben a 21 napban légy magadhoz szigorúbb, ilyenkor megengedett (ideiglenesen tehát!) a kevesebb pihenő alkalom. Viszont ennek letelte után mindenképp vedd figyelembe az eddig leírtakat, és adj lehetőséget a testednek a regenerálódásra!
- Beszélj meg időpontot személyi edzővel, aerobic oktatóval, vagy baráttal, barátnővel a sportolási alkalmakra! Ha már megígértél valakinek valamit, az plusz motiváció arra, hogy a következő edzésen is ott legyél.
- Tűzd ki a célt, hogy mit szeretnél elérni, és minél gyakrabban írd is le reggelente egy cél-füzetbe, hogy hová szeretnél eljutni! (Ugyanez a technika az életed más területein is sikerre vezethet téged.) Ha folyamatosan szem előtt tartod, hogy miért dolgozol, jóval több esélyed van, hogy nem adod fel.

Hogyan legyen sikeres egy januári diéta?

Ha valaha tettél már újévi fogadalmat, akkor egész biztosan felkerült a listádra az életmódváltás. Többségünk jellemző módon diétázni, fogyni szeretne, de az ünnep utáni időszak a lehető legrosszabb az új étrend bevezetésére. Az alábbi cikkből azt tudhatjuk meg, hogy hogyan lehet mégis sikeres egy év eleji fogyókúra.

Milyen vitaminokat szedjünk télen?

Télen különösen fontos odafigyelni, hogy a szervezetünk elegendő vitaminhoz jusson. Azonban melyiket és mikor vegyük be? Lehet reggeli előtt vagy szigorúan csak étkezés után? És mi a helyzet akkor, ha más gyógyszereket is szedünk?

Hogyan csökkentsük az élelmiszer-pazarlást otthonunkban?

Mindenkivel megtörtént már, hogy elfelejtett felhasználni egy gyors lejáratú alapanyagot, vagy akár egy kis maradék ebéd vasárnapról ott maradt a hűtő sarkában, és kidobásra lett ítélve. Az élelmiszer – pazarlás egy globális probléma, ami ellen akár mi magunk is tehetünk, ha odafigyelünk néhány dologra a háztartásunkban.

A visszahízás okai

A fogyókúrázók klasszikus, 22-es csapdája előbb-utóbb minden fogyni vágyót utolér. A jelenség maga arra utal, hogy a diétázók eleinte gyors fogyásnak indulnak, majd - a fogyókúra abbahagyását követően - visszatérnek eredeti súlyukhoz. (Vagy rosszabb esetben akár plusz kilókkal is gyarapodhatnak.)

Jelek, hogy nem mozogsz eleget

Mozogsz eleget a hétköznapokban? Mikor néztél rá utoljára a telefon lépésszámlálójára? Meglepetten tapasztalhatod, hogy akár még a néhány ezer lépést sem éri el a napi teljesítményed, nemhogy a szakemberek által javasolt minimum 10 ezer lépést. Mi a helyzet a testmozgással? Van olyan edzésforma, amit szívesen végzel?