Menü

Kiderült, miért lehetnek nyűgösebbek a férfiak betegen

  • Dátum: 2015.11.20., 11:04

Fej- és torokfájás, köhögés, orrfolyás – a megfázás és influenza tüneteit a hűvösebb időszakokban gyakrabban tapasztaljuk. Általános vélekedés, hogy a férfiak nehezebben viselik a betegségeket: de miért nyűgösebbek, és tényleg több törődésre vágynak ilyenkor mint a nők? Érdekes eredmények születtek egy nemzetközi kutatás során amelyből többek között az is kiderült, hogyegy-egy megfázás esetén gyakran az apukák maradnak otthon a gyerekükkel.

A meghűléses időszak gyakran komoly kihívás elé állítja a családokat. Előfordul, hogy a szülők betegen kénytelenek munkába menni és az is problémát okozhat, hogy ki maradjon otthon az ágyat nyomó gyerkőccel. A Wick Pharma GmbH 2014-ben készített nemzetközi kutatása cáfolta a feltételezést, miszerint a beteg gyerekükre csak az anyák vigyáznak. A magyarországi adatokat tekintve egy-két napos megfázás esetén gyakrabban maradnak otthon az apukák - szám szerint majdnem háromszor több alkalommal, mint a párjuk. Ehhez azonban az is hozzátartozik, hogy hosszabb ideig elhúzódó betegségek esetében egyértelműen az anyukák azok, akik kényszerszabadságot vesznek ki.

Mi a helyzet a gondoskodó apukákkal akkor, amikor ők esnek ágynak? Általános vélekedés, ilyenkor az urak nyűgösebbek, mint a hölgyek, de a feltételezést némiképp árnyalják Dr. Kovács Viktória fül-orr-gégész, audiológus főorvos tapasztalatai, aki a praxisában gyakran találkozik a panaszaikat félvállról vevő férfiakkal.

„A férfiak kevésbé veszik intő jelnek az első tüneteket, gyakran akár hetekig is várnak az orvos felkeresésével, és ilyenkor már annyira előrehaladott állapotban van a betegségük, hogy komolyabb gyógyszereket kell felírnunk. Így talán ez indokolja azt a sztereotípiát is, miszerint a férfiak nyűgösebbek, ha megfáznak” – osztotta meg tapasztalatait a szakember.

A 15 ország bevonásával, 15 000 fő részvételével készült felmérés arra is rámutatott, hogy a magyar anyukákkal szemben az apukák ritkán hagyják el magukat annyira, hogy ne tudjanak dolgozni. A válaszadó édesapák közel 60 százaléka egy év alatt csupán négy, vagy kevesebb napot hiányzott a munkahelyéről saját megfázása miatt, miközben a strapabíróbbnak gondolt anyukák közel 20 százaléka 10-20 napot is kihagyott. Dr. Kovács Viktória felhívta a figyelmet, hogy mivel a felső légúti hurutok többsége fertőző, ilyenkor mindenképp javasolt lenne az otthoni pihenés.

A kutatás arra is kitért, hogy mire vágynak az emberek leginkább megfázás esetén. A megkérdezett anyukák és apukák is elsősorban a forró leveseket, italokat valamint az alvást jelölték meg. A férfiak szívesebben terelik el figyelmüket tévézéssel vagy más egyéb tevékenységgel, míg az anyukák inkább csendre vágynak. A családtagok gondoskodása azonban, legyen szó nőkről vagy férfiakról mindenkinek jól esik egy-egy meghűlés idején.

Forrás, fotó:
Red Lemon

Hogyan hat a nikotin a szervezetünkre?

A cigaretta elszívása során belélegzett füst 90%-a a tüdőbe jut, innen a vérbe kerül és 8 másodperc múlva eléri az agyat; olyan gyorsan, mint egy vénás injekció.

Herpesz. Megelőzés és kezelés gyógynövényekkel

Sokunk mindennapjait keserítik meg olykor az apró fájó hólyagocskák. Többféle típusa van, a legismertebbek a közönséges herpeszek, ezek leginkább a szájon, az orron, a bőrön- és a nyálkahártya határán jelentkeznek, emellett léteznek genitális, tehát nemi szervi herpeszek is, ám mint a legtöbb betegség, odafigyeléssel ez is megelőzhető.

A hiperpigmentáció és kezelése

Apró barna foltok az arcon? Mit tehetünk, hogyan kezelhetjük, mit jelent a hiperpigmentáció?

A többműszakos munkarend hatásai az egészségre

Sokan gondolják azt, hogy 8-tól 4-ig vagy 9-től 5-ig dolgozni nagyon megterhelő, ám ha így van, akkor mit mondjanak azok, akik váltott műszakokban dolgoznak, és sokszor vannak szolgálatban olyankor, amikor pihenünk vagy alszunk. A többműszakos munkarend komoly hatással van az egészségre.

Longevity, holisztikus szemlélet, egészségtudatosság

A tudatos fogyasztók, életmódváltók egyre nagyobb hangsúlyt fektetnek az egészségtudatos életmódra a hosszú teljes élet, azaz a longevity elérése érdekében, melynek jelenleg az egyik fő kihívása az egészséges étrend kialakítása.