A szoptatás nemcsak a babának jó
- Dátum: 2015.03.04., 14:13
- anyatej, szoptatás, tejelválasztás, tejtermelődés, újszülött, vashiány
Köztudott, hogy az anyatej milyen fontos az újszülöttek számára, de a szoptatás egyéb szempontok miatt is nagyon kívánatos. A tejelválasztás serkentését, és az anyatej korai elapadásának megelőzését pedig néhány, egyszerű praktikával segíthetjük.
Visszatérve a szoptatás sokoldalú jótékony hatásaira, a kisbaba táplálása és megnyugtatása mellett, kifejezetten gyorsítja a szülésből való felépülést is. A mellbimbók stimulálása ugyanis gyorsítja a méh összehúzódását. Ráadásul a rendszeres, hónapokon át tartó szoptatatás „eltünteti” a várandóság alatt felszedett, felesleges plusz kilókat is. Fogamzásgátló hatása pedig ugyan nem egyértelmű, de mindenesetre a szoptatás esetén általában a menstruáció nem tér vissza a szülést követő hónapokban, ami egyúttal megakadályozza a súlyos vashiány kialakulását.
Tehát a szoptatásnak valóban fontos funkciói vannak, az általa kialakuló baba-mama kapcsolatról illetve kötődésről nem is beszélve. De mit tegyünk, hogy elősegítsük a tejelválasztást, és hogy ne apadjon el korán a tejünk?
A szülést követően a különböző hormonok hatására azonnal, vagy pár napon belül megindul a tejelválasztás. Hogy ezt elősegítsük fontos, hogy minél többet tartsuk babánkat a közelünkben, és tegyük őt mellre, akkor is, ha úgy érezzük, még nem termelődik az anyatej. Ezek az ingerek ugyanis erős hatással vannak a hormonális működésre. Az energia bevitel és a folyadékfogyasztás (legalább 2 liter naponta) már az első napokban és a későbbiek folyamán is nagyon fontos. Szakemberek szerint a szoptatás alatt is ajánlatos inni a kismamának, mivel a tejtermelődés leginkább a szoptatás alatt indul be.
Ha túl korán apad a tejünk, ne féljünk attól, hogy esetleg pótlásra van szükség, hiszen a szorongás még inkább gátolja a tejtermelést. Ha csökken az anyatej mennyisége, érdemes nem kihagyni az éjszakai szoptatásokat sem. Két mellből történő etetés során pedig mindig azt a mellet ajánljuk fel a babának elsőként, amiből utoljára szopizott, és emiatt kevesebb tej van benne.
És bár nem tűnik olyan hasznos tanácsnak, de mégis érdemes odafigyelni arra, hogy a kismama mennyit pihen. A szakemberek legalább 6-7 órás éjszakai alvást, és 1-2 órás napközbeni pihenést tartanak kívánatosnak a kismama számára. A pihenés ugyanis oldja a feszültséget, türelmesebbé teszi az anyukát, és jótékony hatással van a tejtermelődésre nézve is.
Fotó:
pixabay.com
A ballagás pillanatai

Májusban valami véget ér. Elballagnak a végzős középiskolás gyerekek. Nem is annyira gyerekek már talán. A padokat csend öleli körbe, és a falak között még visszhangzik a múlt. Ballagunk. Bár több, mint húsz éve tanárként tekintek rá, mint a ballagási műsor megszervezője és lebonyolítója, ám idén a végzősök búcsúja után a saját nagyfiam is elballag az általános iskolából. A ballagás több mint egy iskolai szertartás,1870 óta tartjuk számon a magyar diákélet egyik legfontosabb rítusaként.
Az örökké negatív testkép kamaszkorban

A serdülőkor egyik legfontosabb feladata az identitás alakítása, amelynek része nemcsak a jövőképpel való foglalkozás, de az önmagáról kialakított kép változása is. Intenzíven foglalkoztatja a kamaszokat, hogy kik ők, merre tartanak, milyen személyiségük van, és hogy, hogy néznek ki, azaz elég szépek-e, elég hasonlóak vagy éppen különbözőek a kortársaikhoz képest.
Tavaszi szünet gyerekekkel

Mindig kihívást jelent a szülőknek a szünidőben lekötni a gyermekeket, tartalmas programmal kitölteni a szünetet. Ha egy gyerek unatkozik, rosszalkodni kezd, „nyűglődni”, testvéreivel veszekedni vagy a szüleit nyúzni, ezt elkerülendő a következő tippekkel készültem!
Milyen veszélyekkel jár a digitális tér a gyerekekre nézve?

A digitális tér veszélyeiről beszélgettünk a helyi rádiónk egyik adásában, ez pedig különösen aktuális és fontos téma, hiszen a gyerekek számára számos különböző aspektust érintenek.
Digitális autizmus avagy amikor az okostelefon ott van a babakocsiban

Autizmushoz hasonló viselkedést okozhat a gyerekeknél a túl sok képernyőidő – hívták fel a figyelmet szakértők a problémára! Ha belegondolunk, hogy egy-két évtizeddel ezelőtt még a képernyők előtt töltött idő hossza mennyi volt és mennyi ma, sajnos könnyen beláthatjuk, hogy a digitális világnak negatív hatásai is vannak, különösen a gyerekekre nézve.