Valóban nagyobb a babák súlya a terhességi vitaminoktól?
- Dátum: 2014.11.11., 15:42
- baba, csecsemő, cukorbetegség, diabétesz, étrend, hizlaló ételek, inzulin, kalóriatartalom, magzat, organikus, szénhidrát, szintetikus, szuperélelmiszerek, táplálkozás, terhes, terhességi cukorbetegség, terhességi vitamin, terhesvitamin, várandós, vitamin, vitamint
Nagyon sok helyen elhangzik, hogy az egyre nagyobb súllyal születő babák hátterében a terhességi vitaminok szedése áll. De vajon mi az igazság, ezek a vitaminok tényleg növelik a babák súlyát, vagy mindez csak közhiedelem?
Érdekes módon abszolút közkézen forog az az információ, hogy a terhességi vitaminok növelik a babák súlyát, de ezt a tényt csak az édesanyák kb. negyede véli igaznak. Háromnegyedük arról nyilatkozik, hogy a terhességi vitaminok szedése mellett is normál súllyal született a babájuk, vagy hogy már több terhességük volt, és egyiknél szedtek vitamint, a másiknál nem, de ez nem befolyásolta a baba súlyát.
Bár abban eltérnek a vélemények a szakemberek között, hogy a terhesség mely szakaszaiban ajánlják a vitaminok szedését, azt mindegyikük határozottan állította, hogy nem a terhesvitaminok miatt születnek nagyobb súlyú babák.
Mindez azért fontos a kismamáknak, mert a nagyobb súlyú csecsemők világra hozatala jóval nehezebb, mint a kisebb súlyú babáké.
A terhességi vitaminok maximum annyiban befolyásolhatják a magzat súlyát, hogy az édesanya étvágya megnövekedhet a vitaminok révén, így többet eszik, és a baba is jobban hízik. Más lehetséges összefüggést nem találtak, és a vitaminkészítmények étvágynövelő hatása sem válik be mindenkinél.
Az viszont tény, hogy elég aggasztó a helyzet az egészséges táplálkozás kapcsán: a magyar emberek nagy része még mindig nagyon egészségtelenül táplálkozik, és ez a tény sok kismamára is igaz – természetesen óriási tisztelet a kivételnek. A cukros, finomlisztes ételek hizlalnak, és ha a várandós anyuka ilyesmit fogyaszt, akkor azzal nem csak ő hízik jobban, hanem a magzat is. Egyre több a finomított, magas kalória- és szénhidráttartalmú étel, így nehéz megtalálni az egészséges alternatívákat. A testmozgás, sport nehezebb nagy hassal, és a fókusz is áthelyeződik a babavárásra, a felkészülésre. Ezen tények közrejátszanak abban, hogy a baba (és esetleg a mama) jobban hízik, a csecsemők pedig a korábbinál nagyobb súllyal születnek.
További tényező lehet, hogy ha a terhességi cukorbetegség esetén a kismama nem tartja be a diétát, akkor nagyobb súlyú lehet a baba, ugyanis a magzat szervezete ennek okán több inzulint termel a megemelkedett vércukorszinthez szokva, ez pedig a növekedést fokozza. Márpedig Magyarországon minden 10-11. nőt érint a terhességi diabétesz.
A vitamin megválasztása azonban nagyon fontos: nézzük meg azok összetételét, vitamintartalmát, és természetesen az ár-érték arányt is. Az sem mindegy, hogy szintetikus, vagy organikus vitamint fogyasztunk. És nem utolsó sorban ne feledkezzünk meg kismamaként sem a változatos étrendről és az egészséges táplálkozásról, amelyekbe vitamindús élelmiszereket illesztünk. Ma már ódákat zengenek a szuperélelmiszerekről, ezeket mindenképpen érdemes beilleszteni a menübe.
Fotó:
pixabay.com
A ballagás pillanatai

Májusban valami véget ér. Elballagnak a végzős középiskolás gyerekek. Nem is annyira gyerekek már talán. A padokat csend öleli körbe, és a falak között még visszhangzik a múlt. Ballagunk. Bár több, mint húsz éve tanárként tekintek rá, mint a ballagási műsor megszervezője és lebonyolítója, ám idén a végzősök búcsúja után a saját nagyfiam is elballag az általános iskolából. A ballagás több mint egy iskolai szertartás,1870 óta tartjuk számon a magyar diákélet egyik legfontosabb rítusaként.
Az örökké negatív testkép kamaszkorban

A serdülőkor egyik legfontosabb feladata az identitás alakítása, amelynek része nemcsak a jövőképpel való foglalkozás, de az önmagáról kialakított kép változása is. Intenzíven foglalkoztatja a kamaszokat, hogy kik ők, merre tartanak, milyen személyiségük van, és hogy, hogy néznek ki, azaz elég szépek-e, elég hasonlóak vagy éppen különbözőek a kortársaikhoz képest.
Tavaszi szünet gyerekekkel

Mindig kihívást jelent a szülőknek a szünidőben lekötni a gyermekeket, tartalmas programmal kitölteni a szünetet. Ha egy gyerek unatkozik, rosszalkodni kezd, „nyűglődni”, testvéreivel veszekedni vagy a szüleit nyúzni, ezt elkerülendő a következő tippekkel készültem!
Milyen veszélyekkel jár a digitális tér a gyerekekre nézve?

A digitális tér veszélyeiről beszélgettünk a helyi rádiónk egyik adásában, ez pedig különösen aktuális és fontos téma, hiszen a gyerekek számára számos különböző aspektust érintenek.
Digitális autizmus avagy amikor az okostelefon ott van a babakocsiban

Autizmushoz hasonló viselkedést okozhat a gyerekeknél a túl sok képernyőidő – hívták fel a figyelmet szakértők a problémára! Ha belegondolunk, hogy egy-két évtizeddel ezelőtt még a képernyők előtt töltött idő hossza mennyi volt és mennyi ma, sajnos könnyen beláthatjuk, hogy a digitális világnak negatív hatásai is vannak, különösen a gyerekekre nézve.