Menü

Lehet egészséges a penész?

Igen, a penész lehet egészséges, ugyanis a nemespenész rengeteg B-vitamint tartalmaz. Érdemes tehát nemespenészes ételeket, italokat fogyasztani, ugyanakkor oda kell figyelni: a penész klasszikus formájában jelentősen egészségkárosító hatású.

Sajtok, szalámik, borok… Elsősorban ezen élelmiszereknél találkozhatunk a nemespenésszel. Az ilyen módon érlelt ételek, valamint ital különleges ízvilágot képviselnek: speciális és étvágygerjesztő illatot kapnak, a bor pedig édesebb és aromadúsabb lesz. Ez azonban tudatos munka eredménye. Ha nem megfelelő módon tároljuk ezeket őket, akkor azonban a penész kevésbé közkedvelt és egészséges formáival is találkozhatunk – ott, ahol nem szeretnénk. A penész ugyanis egy gombafajta, fonalgombának hívják, amelynek a spórái szétszóródnak, és ilyen módon már ártalmasak lehetnek. A nemespenészes termékek tehát speciálisabb odafigyelést igényelnek: ezért is kaphatóak az ilyen sajtok duplán becsomagolva, fóliában és dobozban.

Ha viszont nem kívánatos penész jelenik meg az ételeinken, akkor semmiképp se együk meg azokat! A penész egy része ugyanis nem látható, tehát nem elég, ha levágjuk a sajt szürkés-zöldes színű részét, vagy lekanalazzuk a tejfölről a penészes felső részt. Ne kockáztassunk, hiszen egyes penésztípusok mérgező anyagokat termelnek, így asztmát, gombafertőzést, emésztési zavarokat, vagy akár rákot is okozhatnak, arról nem is beszélve, hogy az ételek ízét is hátrányosan befolyásolják.

Maradjunk tehát a nemespenésznél, viszont várandós hölgyeknek, szoptatós anyukáknak, kisgyermekeknek a nemespenészes élelmiszerek fogyasztása sem ajánlott. Ne feledjük, hogy a téliszalámi, camambert sajtok fogyasztása ezekben az időszakokban nem ajánlott! 

Fotó:
pixabay.com

A szem védelmét szolgáló vitaminok

A mindennapok során számos tényező veszélyeztetheti szemeink egészségét, így a száraz, meleg levegő, a dohányfüst, a huzat és a képernyő előtti munkavégzés, sőt a stressz is. Az ártalmas külső hatásokkal szemben sokat tehetünk, ha odafigyelünk a kiegyensúlyozott táplálkozásra. Melyek azok a vitaminok, nyomelemek, amelyek szemünk egészsége szempontjából nélkülözhetetlenek?

Jön a gofri világnapja!

Édes emlékezésre hívjuk a kedves olvasókat! Már meg sem lepődünk az abszurdabbnál abszurdabb világnapokról olvasva, de most tegyünk egy kivételt és beszéljünk arról, hogy március 25-én van a gofri világnapja!

A homoktövis fogyasztásának lehetőségei

A homoktövis névvel sokfelé találkozhatunk, nem csak gyógynövényként emlegetve, hanem ételek és italok alapanyagaként, de nézzük, hogy a belőle készült dolgokat mire használhatjuk.

A torma nem csak húsvétkor hasznos

A hazai tormafogyasztás nagyrészt az ünnepekhez kötődik: húsvétkor és karácsonykor kuriózumként kerül a torma az asztalra, de kevesen fogyasztják azt rendszeresen. Holott tormát, valamint a belőle készült krémet az év szinte minden időszakában kapni a boltokban. Valamint ezerszínű felhasználása mellett, számos pozitív hatása is van, amely miatt érdemes időközönként fogyasztani

Húsvét gyomorrontás nélkül

Ünnepek, alkalmak, családi evészete előtt érdemes végig gondolni, hogy mit tegyünk azért, hogy emésztési panaszok nélkül élvezhessük a finomságokat. Húsvét emésztési panaszok nélkül!