Juj, félrelépés, avagy mit kell tudni a bokaficamról
- Dátum: 2014.06.02., 13:28
- bokaficam, bokaficam és duzzanat, bokaficam és trombózis, bokaficam kezelése
A bokaficam elkerülhetetlen baj. Elég egy rossz mozdulat, ügyetlen talajfogás ahhoz, hogy a bokánk kiforduljon, kificamodjon. Súlyos esetben pedig nem úszhatjuk meg a gipszet sem.
Bokaficamról akkor beszélünk, amikor a boka kifordul a helyes tartásból, s ezzel együtt az ínszalagok megnyúlnak, részlegesen, vagy teljesen elszakadnak.
Enyhébb esetben boka rándulásról beszélünk. Például, amikor belelépünk egy apró gödörbe, vagy a magassarkú viselése közben megbicsaklunk. Ez csupán akkor fáj, amikor maga a rándulás, a húzódás megtörténik. Napokig persze érezhetjük a kellemetlen, de enyhe fájdalmat egy-egy éles mozdulat után, azonban nagyjából hat-hét nap után teljesen rendbe jövünk.
A bokaficam súlyosabb esetében az ínszalagok megnyúlnak, vagy részlegesen, esetleg teljesen el is szakadnak. Általában a ficam bekövetkeztekor azonnal éles, erős fájdalmat tapasztalunk, amely makacsul tartja magát és nem is múlik el. Legtöbbször a boka külső fele erősen bedagad, bevérzik. A mozgás nehézkessé, egyenesen lehetetlenné válik a fájdalom miatt. A lehető legjobb, ha ilyenkor azonnal orvoshoz fordulunk.
A szakemberek a vizsgálat után általában röntgen vizsgálatot rendelnek el, ahol terheléses, súlyvizsgálattal állapítják meg, mekkora a baj. Régebben, amikor a bokaszalag legalább huszonegy fokosra kinyílt, vagyis megnyúlt, akkor operációt rendeltek el. Manapság, egyre ritkább az ilyen, ugyanis a modern orvostudomány fejlődése lehetővé teszi, hogy erős szorítókötéssel és gondos, otthoni ápolással operáció nélkül is meggyógyuljunk. Egyes helyeken még ragaszkodnak a gipszhez, de szerencsére ez a megoldás egyre kevesebb. Inkább a bokavédő, a bokaszorító viselését, a jegelést, a gyulladáscsökkentő természetes krémek használatát javasolják.
Fontos, hogy súlyosabb bokaficam esetén mindenképpen legalább egy, de inkább két hétig szigorúan pihentessük, polcoljuk fel a lábunkat. Jegeljük és természetes krémekkel kezeljük. Fontos, hogy figyeljünk oda, megfelelő mennyiségű folyadékot fogyasszunk, és akár naponta többször végezzünk tornagyakorlatokat, hogy a vérkeringésünket éberen tartsuk és semmiképp ne következhessen be vérsűrűsödés, vagyis trombózis.
A bokaficam általában hat-nyolc hét alatt meggyógyul annyira, hogy óvatosan és finoman újra sportolni, mozogni kezdjünk.
Fotó:
pixabay.com
A zene hatása az agyműködésre

A zenehallgatás és zenélés jelentős hatással van az emberi agy működésére és szervezetére. A zene nem egyetlen agyközpont által feldolgozott inger, hanem számos területet aktivál és módosít, beleértve a hallókéreg, a szomatoszenzoros rendszer, a frontoparietális hálózat, az agytörzs és más agyi struktúrák működését is. Ez a komplex feldolgozási mechanizmus magyarázhatja a zenei aktivitás általános kognitív és érzelmi előnyeit.
A masszázs hat a testünkre, lelkünkre

Amikor az én drága masszőröm, Marika kezei közé kerülök, szinte ujjászületek és azt érzem, mintha aludtam volna 10 órát, kipihentem egy hetet, megszépültem és 5 évet visszafiatalodtam. Nem túlzok, ilyen módon hat rám. Be is jelentkeztem hétfőre hozzá.
Ezeket próbáld ki a szúnyogcsípésekre

Mind minden évben, idén is eljött a szúnyogok ideje a hirtelen meleggel, kellemetlen csípésükre van pár házipraktikánk.
Tavaszi megújulás – kívül és belül

A tél után a tavasz olyan, mint egy mély lélegzetvétel: friss, üde, és tele van lehetőséggel. A természet új ruhát ölt, zöldbe borulnak a fák, virágba borul a világ, és ezzel együtt mi is új energiákat érzünk magunkban. De vajon tudatosan is megéljük ezt a megújulást?
A passzív dohányzás veszélyei

A passzív dohányzás, vagyis amikor valaki nem dohányzik, de mások füstjét belélegzi, komoly egészségügyi kockázatokat rejt magában. Ez a fajta dohányfüst belégzése ugyanúgy tartalmaz káros anyagokat, mint az aktív dohányzás.