Menü

Májusra elfáradnak a gyerekek az iskolában

Kevesebb, mint egy hónap múlva itt van az iskolai nyári szünet. A szülők talán már kinézték a táborokat és lebeszélték a nagyszülőkkel, hogy mikor tudnak vigyázni az unokákra. A gyerekek pedig már vágják a centit. Tervezgetik a nyarat, és szívesebben foglalkoznak az iskolai kirándulással, mint a tanulással.

Pedig év végén bele kell húzni, hogy szép jegyek szerepeljen a bizonyítványban. A követelmények azonban egyre magasabbak, amiket elvárnak a gyerekektől. A tananyag nehezebb, korábban kell bonyolult összefüggésekről tanulni. Több különórára járnak: sport, zene, nyelvtanulás – nehéz a választás. Nem csoda hát, hogy a szünidő közeledtével nehezebben koncentrálnak csemetéink.

Figyeljünk hát oda rájuk jobban ebben az időszakban! Ha kell, tanuljunk velük kicsit többet, hiszen ilyenkorra az önállóan tanuló gyerekek teljesítménye is csökkenhet. Az iskolán kívüli elfoglaltságokban is lehetünk megengedőbbek: talán nem baj, ha ebben a pár hétben kevesebb délutáni tevékenységre kötelezzük őket.

Érdemes gyakrabban konzultálni ebben az időszakban gyerekünk tanáraival, osztályfőnökével, ha azt szeretnénk, hogy ne rontsa le év végére a jegyeit. Kitalálhatunk plusz motivációs tényezőket a teljesítményük javítására. Nem kell viszont feltétlenül új telefont ígérni év végére: egészséges lelkületű gyermekünk örül valamilyen kellemes programnak is, amit együtt tölt a család.

Ha kamaszkorú gyermekünk van, akkor csökkenthetjük elvárásainkat a házimunkában való segítség terén is. Ahogy a felnőttnek sem egyszerű munka és túlóra mellett háztartást vezetni, vagy főiskolára járni, úgy a tinédzsereknek is megterhelő lehet, hogy az év végi hajrá mellett még szülei is hathatós közreműködést várnak el tőle az otthoni tevékenységekben.

Hagyjuk hát kicsit tovább aludni a gyermekeket hétvégén, és biztosítsuk számukra a kikapcsolódás lehetőségét. Itt a jó idő, menjünk velük kirándulni, kerékpározni, de néha toleráljuk azt is, ha a digitális világban kívánnak kikapcsolódni. Hiszen mi is így teszünk, ha ezt a cikket olvassuk… 

Fotó:
pixabay.com

A dackorszak kritikus szakaszai

A gyermek lelki fejlődésének egyik legfontosabb folyamata az énkép kialakítása, az én-tudat megjelenése. Újszülöttként a gyermek teljes szimbiózisban él az anyjával/ gondozójával, függ tőle, a világot rajta keresztül érzékeli.

Nevelési módszerek, amelyek nem tesznek jót a gyermeknek

Minden szülő a legjobbat szeretné gyermekének. Nem mindig tudatosítjuk azonban, hogy nem jó mindenáron a „legjobb“ szülőnek lenni, olyannak, aki gyermekének mindent megvásárol, amit az akar, vagy megoldja helyette a problémáit és akárhányszor leesik, mindig felveszi. Az ilyen módszerrel számos fontos leckétől fosztjuk meg gyermekünket, mellyel még gyerekkorában kellene megbirkóznia, amikor a következmények még nem fájnak annyira, mint felnőttkorban.

A túlzott engedékenység nem tesz jót

Mennyi engedékenység fér össze a gyerekneveléssel? A humánus nevelésnek része a „megengedés”, tehát az a szülői magatartás, hogy nem teljes mértékben kontroll nélkül, de viszonylagos rugalmassággal engedjük érvényre jutni a gyerek akaratát. Az engedékenység nem egyenlő a megengedéssel. A „megengedés” önmagában még nem valami nagylelkű dolog, hanem elvárható valakitől, aki nem kívánja rabságban tartani a másikat.

Nepotizmus, nepo babyk

Manapság a világ a hatalmak harcának színtere, legyen az országok között, országokon belüli megmérettetések, vagy akár a showbiznisz. Ennek egyik mozgatórugója a nem mindig etikus nepotizmus.

Unatkozik a gyerek

"Anya/Apa unatkozom!" - egy olyan mondat, amit szülőként gyakran hallunk. Azonban pszichológusok szerint nem is akkora baj, ha a gyermek unatkozik időnként. Többek között azok miatt az okok miatt sem, amelyről mai cikkünkben lesz szó.