Menü

Folsavval a fejlődési rendellenességek ellen

A B-vitaminok családjába tartozó folsavnak bizonyítottan jelentős magzatvédő hatása lehet. Főként az idegrendszer fejlődését érintő rendellenességek megelőzésében lehet szerepe, de csak ha a döntő időszakban, azaz már a fogantatás első heteiben megfelelő szintet ér el a kismama szervezetében.

Kutatások szerint a gerinc-és agyvelő fejlődési rendellenességei akár 50-70 százalékban megelőzhetőek folsav segítségével, melynek a sejtosztódásban és sejtújraképződésben van fontos szerepe.

A folsav olyan vitaminféle, amely elsősorban a zöld leveles zöldségekben (például salátákban), paradicsomban, májban, élesztőben és tejtermékekben fordul elő természetes formában.

A szükséges folsav szint szervezetünkben általában megfelelő, kiegyensúlyozott táplálkozással biztosítható, ám várandóság idején, a magzatvédő hatás elérése érdekében, javasolt kiegészítő készítményekkel fokozni a folsavbevitelt. Az orvosok már a fogantatás előtti pár hetet is a döntő időszaknak tekintik folsavbevitel szempontjából, így érdemes már a terhesség tervezésekor folsavat tartalmazó készítményeket szedni.

Nem hiába tekintik egyébként a szakemberek „nélkülözhetetlennek” a folsavat, hiszen nemcsak egy plusz jótékony hatásról van szó, hanem arról, hogy hiánya a gerincvelő és az agy fejlődésének hibáját válthatja ki. Azokban az esetekben pedig, amikor több rizikó faktor is fennáll (például: hosszas fogyókúra, egyoldalú táplálkozás, alkohol- és cigarettafogyasztás, epilepszia ellenes gyógyszerek szedése) különösen fontos a fokozott folsavbevitel.

Fotó:
pixabay.com

Mindent a diszprexiáról

A programozott mozgásokban, melyek a csecsemő idegrendszeri érésétől függnek (pl.: kúszás, mászás), általában még nincsenek feltűnő eltérések. Később a kisdedkorban fejlődik a szenzoros érzékelés és integráció (szenzomotorika: az észlelés és a cselekvés egysége). A fejlődési diszpraxia a szenzoros integráció zavarainak egyfajta megnyilvánulása.

Ártalmatlannak tűnő, ám veszélyes dolgok a kiságyban

Lehet, hogy veszélytelennek, ártalmatlannak tűnő játékok és kiegészítők, ám valójában veszélyes dolgok, amiket feltétlen tartsunk távol a kiságytól, mikor a babánkat letesszük aludni.

Tényleg létezik a középső gyerek szindróma?

Okos elsőszülött vagy elhanyagolt középső esetleg traumatizált legkisebb gyerek? Mit mutatnak a statisztikák a születési sorrendről és a gyermek tulajdonságairól, habitusáról.

10 illemszabály, amit a gyereknek is tudnia kell

Mire tanítsuk a gyermekünket kiskorától kezdve, mely illemszabályokat illik tudnia? Természetesen a legjobb tanítás, ha a gyerek látja tőlünk a helyes viselkedést, hiszen öntudatlanul leutánoz minket.

5 kreatív szülő-gyerek program, ami a gyerekek fejlődését is segíti

Az együtt töltött minőségi idő semmivel sem pótolható a gyerekek szellemi és mentális fejlődése szempontjából, ráadásul a közös programok a szülőknek is segítenek a töltekezésben. Legyen szó például közös sütés-főzésről, meseolvasásról vagy mesehallgatásról, ezek a tevékenységek mind segítenek elmélyíteni a szülő és a gyerek közötti kötődést, támogatják a kicsik fejlődését, és nem utolsó sorban rengeteg boldog közös emléket is begyűjthetnek velük.