Menü

A boldogság egyik titka

Mi lehet a titka azoknak az embereknek, akik minden nehézség ellenére boldogabbak, kiegyensúlyozottabbak, rugalmasabbak, mint a többiek?

A pszichológusok szerint a boldogság titkának egyik kulcseleme lehet a koherencia-érzés. Akikben ez meg van, azok a nehezebb élethelyzetekben is úgy gondolják, hogy van helyük, szerepük és céljuk a világban. Ez nem egy személyiségvonás, hanem beállítódás, életszemlélet, melynek alapjait gyermekkorban sajátítjuk el, de ez a típusú gondolkodásmód felnőttként is tanulható.

A koherencia-érzés segíthet abban, hogy a világ történéseit és a különböző életeseményeket összefüggéseiben értelmezzük, így a nehéz problémákat is elsősorban fejlődési lehetőségnek tekintsük. A koherencia-érzés, egy olyan élmény a világgal kapcsolatban, hogy mindennek oka és értelme van, semmi sincs véletlenül, és egyúttal képesek vagyunk befolyásolni is a körülöttünk zajló eseményeket.

A szakemberek a koherencia-érzés három alapvető elemét különböztetik meg. Egyrészről érthetőek a bennünk és a világban zajló folyamatok, ezeket átlátva képesek vagyunk hatást gyakorolni rájuk, valamint fontos része ennek a szemléletnek, hogy úgy érezzük, a küzdelmeknek és a kudarcoknak is értelme és célja van.

Ez alapján érhető, hogy akinek világnézetében alapvetően megjelenik a koherencia-érzés, miért rugalmasabb és boldogabb, mint mások. De ezen kívül további pozitívumokra bonható ez a fajta beállítódás. A koherencia-érzés segít a stresszhelyzetek kezelésében, a fájdalomtűrésben és összefüggésben van a hosszabb élettartammal is. Ha rendelkezünk ezzel a meggyőződéssel, akkor könnyebben épülünk fel betegségekből, kevésbé vagyunk hajlamosak káros függőségekre, és alapvetően jobb mentális és fizikai egészségi állapottal bírunk.

Fotó:
pixabay.com

A helyes kommunikàció egy pàrkapcsolatban

A kapcsolati kommunikáció minősége valóban döntő szerepet játszik a párkapcsolatok elégedettségében és tartósságában. Az érzelmeink, szükségleteink és vágyaink kifejezése lehetővé teszi, hogy mélyebb kapcsolatokat alakítsunk ki partnerünkkel. A hatékony kommunikáció nemcsak a verbális megnyilvánulásokat foglalja magában, hanem a nonverbális jeleket és a hallgatás képességét is.

Az örökké negatív testkép kamaszkorban

A serdülőkor egyik legfontosabb feladata az identitás alakítása, amelynek része nemcsak a jövőképpel való foglalkozás, de az önmagáról kialakított kép változása is. Intenzíven foglalkoztatja a kamaszokat, hogy kik ők, merre tartanak, milyen személyiségük van, és hogy, hogy néznek ki, azaz elég szépek-e, elég hasonlóak vagy éppen különbözőek a kortársaikhoz képest.

Milyen veszélyekkel jár a digitális tér a gyerekekre nézve?

A digitális tér veszélyeiről beszélgettünk a helyi rádiónk egyik adásában, ez pedig különösen aktuális és fontos téma, hiszen a gyerekek számára számos különböző aspektust érintenek.

Amikor a munkahely a lustasággal tesz tönkre

Hallottál már a kiégés (burnout) szindróma „kis testvéréről”, a boreout-ról? Mit is jelent ez pontosan? Legtöbbször nevetségesnek tűnhet unatkozni egy munkahelyen, netán lustának titulálhatjuk az egykedvű kollégákat. Sok esetben azonban nem közönyről van szó, csupán nincsenek kihasználva a munkatárs képességei az adott helyen, amitől a krónikus unalom szindróma áldozatává válhat.

A közösségi média és a testképzavar

A közösségi média és a testképzavar közötti kapcsolatot már számos kutatás vizsgálta, és elég erős összefüggések rajzolódnak ki.