Mi az a crossfit?
- Dátum: 2014.02.05., 13:19
- Crossfit, edzés, erős, kettlebell, súly
Az utóbbi időben egyre inkább előtérbe kerülnek azok a szabadidős mozgásformák, amelyek a látvány, a méret és izombeli növekedés helyett a személyes teljesítőképesség minél hatékonyabb kiaknázására helyezik a hangsúlyt.
Ilyen a crossfit is, ami egyébként egy összefoglaló elnevezés. A crossfit, amely honnan máshonnan, az Egyesült Államokból ered, több mozgásformát, edzésmódszert takar. Ezek közös jellemzője, hogy kevés tárgyi segédeszközt igényelnek, és igyekeznek az ember saját súlyát a tréningek központjába állítani, illetve az egész testre koncentrálni. Az is elmondható róluk, hogy a komplexitást helyezik előtérbe, azaz az izmok mellett az inakat, az ízületeket, a szalagokat is erősítik. A crossfitesek büszkék arra, hogy módszerük, filozófiájuk nemcsak a testre, hanem a lélekre is hat. Kitartásra, nyugalomra, eltökéltségre nevel.
Látvány, helyett igazi erő – mondják, s ezzel mindjárt vitába is keverednek a hagyományos, gépi testépítés híveivel. Pedig csak felfogás kérdése az egész, és egyébként is mindkettőt lehet helyesen és helytelenül csinálni.
A crossfit kedvenc mozgásformái köz tartoznak a különböző kettlebell gyakorlatok. A kettlebell tulajdonképpen egy gömb alakú súlyzó fogantyúval a tetején, orosz eredetű, speciális tréningek eszköze. Emellett a crossfitesek egyszerűbb súlyokat, medicinlabdát, esetleg tornászgyűrűt használnak, de gyakran csak a saját testsúlyukkal edzenek.
Fotó:
Babják Tamás
Hogyan csökkentsük az élelmiszer-pazarlást otthonunkban?
Mindenkivel megtörtént már, hogy elfelejtett felhasználni egy gyors lejáratú alapanyagot, vagy akár egy kis maradék ebéd vasárnapról ott maradt a hűtő sarkában, és kidobásra lett ítélve. Az élelmiszer – pazarlás egy globális probléma, ami ellen akár mi magunk is tehetünk, ha odafigyelünk néhány dologra a háztartásunkban.
A visszahízás okai
A fogyókúrázók klasszikus, 22-es csapdája előbb-utóbb minden fogyni vágyót utolér. A jelenség maga arra utal, hogy a diétázók eleinte gyors fogyásnak indulnak, majd - a fogyókúra abbahagyását követően - visszatérnek eredeti súlyukhoz. (Vagy rosszabb esetben akár plusz kilókkal is gyarapodhatnak.)
Jelek, hogy nem mozogsz eleget
Mozogsz eleget a hétköznapokban? Mikor néztél rá utoljára a telefon lépésszámlálójára? Meglepetten tapasztalhatod, hogy akár még a néhány ezer lépést sem éri el a napi teljesítményed, nemhogy a szakemberek által javasolt minimum 10 ezer lépést. Mi a helyzet a testmozgással? Van olyan edzésforma, amit szívesen végzel?
Mire utalhat a hirtelen fogyás?
Manapság nagyon sok ember túlsúllyal küzd, és minden vágya az, hogy gyorsan lefogyjon. A nagyon gyors súlyvesztés még akkor sem jó, ha ezt akarattal tesszük karcsúságunk érdekében. Sokkal nagyobb lehet azonban a baj, ha a fogyás akaratunktól függetlenül, változatlan étrend mellett következik be.
4 tipp gyors fogyáshoz
Nyaralásra vagy különleges eseményekre, mint esküvőre, esetleg egy versenyre bizony előfordulhat, hogy kevés idő alatt kell leadni néhány felesleges kilót. Ugyanakkor a gyors fogyás nem feltétlenül a legjobb módja a súlyvesztésnek, ha valóban tartós eredményt szeretnél elérni, hiszen ezek a diéták tápanyaghiányra apellálnak, amit a szervezet később visszakövetel.