Menü

Miért nem alszik a baba éjszaka?

A babák alvási szokása, ritmusa eltér a felnőttekétől, nemcsak alvásigényük más, hanem elve idegrendszerük sem elég érett ahhoz, hogy átaludják az egész éjszakát.

A nyugodt alvásban természetesen szerepet játszik az is, hogy mennyire lakott jól a baba. Eleinte azonban még nem tud egész éjszakára elegendő mennyiségű táplálékot elfogyasztani, így főként az első hónapokban hamarabb lesz éhes, és többször is felébredhet emiatt. Érdemes esetleg kitolni az esti szoptatást vagy vacsorát, így mindenki egy kicsit tovább aludhat majd.

Arra is fontos ügyelni, hogy ne kapjon a baba nehezen emészthető ételt, főleg nem az esti etetéskor. Szoptatás esetén is érdemes figyelni, hiszen az anya által fogyasztott nehezebb ételek a tejen keresztül a kicsi emésztését is megnehezíthetik. A hasi görcsök, puffadás miatt nehezebben tudnak elaludni a babák, és nyugtalanabbul is alszanak ilyenkor.

Az éjszakai ébredések a fogzási időszakban ismét gyakoribbá válhatnak. A fogak megindulása ugyanis fájdalommal és kellemetlenségekkel jár, ilyenkor a kisbabák nyugtalanabbá, ingerlékenyebbé és nyűgösebbé válhatnak. Ez éjszakára fokozódhat, mivel ilyenkor kevésbé tudják lekötni a figyelmüket más dolgokkal, például különböző tárgyak rágcsálásával, mely enyhíti a fogzással járó panaszokat.

Egyébként, ha egy mód van rá, az éjszakai pelenkázást ne rendszeresítsük, pusztán a pelenkázás miatt ne ébresszük fel alvó babánkat.

Fotó:
pixabay.com

Mindent a diszprexiáról

A programozott mozgásokban, melyek a csecsemő idegrendszeri érésétől függnek (pl.: kúszás, mászás), általában még nincsenek feltűnő eltérések. Később a kisdedkorban fejlődik a szenzoros érzékelés és integráció (szenzomotorika: az észlelés és a cselekvés egysége). A fejlődési diszpraxia a szenzoros integráció zavarainak egyfajta megnyilvánulása.

Ártalmatlannak tűnő, ám veszélyes dolgok a kiságyban

Lehet, hogy veszélytelennek, ártalmatlannak tűnő játékok és kiegészítők, ám valójában veszélyes dolgok, amiket feltétlen tartsunk távol a kiságytól, mikor a babánkat letesszük aludni.

Tényleg létezik a középső gyerek szindróma?

Okos elsőszülött vagy elhanyagolt középső esetleg traumatizált legkisebb gyerek? Mit mutatnak a statisztikák a születési sorrendről és a gyermek tulajdonságairól, habitusáról.

10 illemszabály, amit a gyereknek is tudnia kell

Mire tanítsuk a gyermekünket kiskorától kezdve, mely illemszabályokat illik tudnia? Természetesen a legjobb tanítás, ha a gyerek látja tőlünk a helyes viselkedést, hiszen öntudatlanul leutánoz minket.

5 kreatív szülő-gyerek program, ami a gyerekek fejlődését is segíti

Az együtt töltött minőségi idő semmivel sem pótolható a gyerekek szellemi és mentális fejlődése szempontjából, ráadásul a közös programok a szülőknek is segítenek a töltekezésben. Legyen szó például közös sütés-főzésről, meseolvasásról vagy mesehallgatásról, ezek a tevékenységek mind segítenek elmélyíteni a szülő és a gyerek közötti kötődést, támogatják a kicsik fejlődését, és nem utolsó sorban rengeteg boldog közös emléket is begyűjthetnek velük.