Menü

Gyereket vár az olimpiai bajnok

Kovács Katalin olimpiai bajnok kajakos bejelentette: várandós. Az élsportolóknál még az átlagosnál is bonyolultabb a gyermekvállalás, számos kérdést felvet, és a döntéseket, amelyek sok embert érintenek, nem könnyű meghozni.

Szokták mondani, hogy a profi sportolók burokban élnek, ami azt jelenti, hogy a jó szereplés érdekében környezetük igyekszik a civil életben (is) mindent megadni nekik. Ennek formája, nagysága persze sportáganként és személyenként teljesen eltérő lehet, de az biztos, hogy az összes élsportoló szigorúan szabályozott életet él. A gyermekvállalás teljesen felborítja ezt a típusú életmódot, a felkészülés-, és versenyközpontú, eredménycentrikus gondolkodás alaposan átalakul, épp úgy, mint egy átlagembernél, másra helyeződik a hangsúly. Épp ezt fogalmazta meg Kovács Katalin is, aki nagyon boldog, és egyébként egyelőre nem kíván visszavonulni.

Ez a fajta felborulás az élsportolóknál számos kérdést felvet. Szolgálja-e még klubját, hazáját, és ha igen, milyen gyorsan tud visszatérni, és milyen eredményekre lesz képes? Akad pozitív példa, olyan, aki anyaként jutott a csúcsra, míg mások szülés után már nem tudják korábbi teljesítményüket elérni. Erre vonatkozó kutatást nem ismerünk, de valószínűsítjük, hogy utóbbi a jóval gyakoribb. Talán ez az oka annak, hogy a legtöbben inkább a visszavonulás után alapítanak családot, persze a fegyelmezett életritmushoz szokott exversenyzőnek akkor sem szimpla dolog a gyermek.

Amúgy egyáltalán nem csak a nőkről van szó, az apává váló sportoló sincs könnyű helyzetben, nem beszélve arról, ha esetleg mindkét szülő olimpikon.

Így, vagy úgy, a sportoló dolga az, hogy meghatározza, melyik utat választja, de döntése nemcsak saját pályafutását, életét, megélhetését érinti, hanem ennél távolabb mutat: szurkolók, rajongók érzéseit, sportágak, vagy akár nemzetek, nemzedékek jövőjét befolyásolhatja.

Az biztos, hogy élsportolóink fantasztikus eredményei akkor sem halványodnak el az emberek emlékezetében és szívében, amikor valamelyikük családot alapít. Nem lesz ez másként Kovács Katalinnal sem, az ő gondolatai, érzései már másutt kavarognak, a szurkolók viszont ma is szeretettel emlékeznek legnagyobb pillanataira, sok boldogságot és egészséget kívánnak a bajnoknő-anyának.

Fotó:
pixabay.com

A ballagás pillanatai

Májusban valami véget ér. Elballagnak a végzős középiskolás gyerekek. Nem is annyira gyerekek már talán. A padokat csend öleli körbe, és a falak között még visszhangzik a múlt. Ballagunk. Bár több, mint húsz éve tanárként tekintek rá, mint a ballagási műsor megszervezője és lebonyolítója, ám idén a végzősök búcsúja után a saját nagyfiam is elballag az általános iskolából. A ballagás több mint egy iskolai szertartás,1870 óta tartjuk számon a magyar diákélet egyik legfontosabb rítusaként.

Az örökké negatív testkép kamaszkorban

A serdülőkor egyik legfontosabb feladata az identitás alakítása, amelynek része nemcsak a jövőképpel való foglalkozás, de az önmagáról kialakított kép változása is. Intenzíven foglalkoztatja a kamaszokat, hogy kik ők, merre tartanak, milyen személyiségük van, és hogy, hogy néznek ki, azaz elég szépek-e, elég hasonlóak vagy éppen különbözőek a kortársaikhoz képest.

Tavaszi szünet gyerekekkel

Mindig kihívást jelent a szülőknek a szünidőben lekötni a gyermekeket, tartalmas programmal kitölteni a szünetet. Ha egy gyerek unatkozik, rosszalkodni kezd, „nyűglődni”, testvéreivel veszekedni vagy a szüleit nyúzni, ezt elkerülendő a következő tippekkel készültem!

Milyen veszélyekkel jár a digitális tér a gyerekekre nézve?

A digitális tér veszélyeiről beszélgettünk a helyi rádiónk egyik adásában, ez pedig különösen aktuális és fontos téma, hiszen a gyerekek számára számos különböző aspektust érintenek.

Digitális autizmus avagy amikor az okostelefon ott van a babakocsiban

Autizmushoz hasonló viselkedést okozhat a gyerekeknél a túl sok képernyőidő – hívták fel a figyelmet szakértők a problémára! Ha belegondolunk, hogy egy-két évtizeddel ezelőtt még a képernyők előtt töltött idő hossza mennyi volt és mennyi ma, sajnos könnyen beláthatjuk, hogy a digitális világnak negatív hatásai is vannak, különösen a gyerekekre nézve.