Menü

Természetben űzhető sportágaink – a kerékpározás

Az egyik legrégebbi közlekedési eszközünk, mely főként a falvakban lakó emberek életében volt nélkülözhetetlen, de manapság a városokban élők körében is egyre nagyobb népszerűségnek örvend, köszönhetően az egyre inkább kiépülő kerékpárút-hálózatnak.

A kerékpár az idők folyamán nem maradt meg csak közlekedési eszköznek, hanem egy idő után sporteszköz is vált belőle. Ebben a szerepében országúti versenyeken, pályakerékpáros versenyeken és ügyességi versenyszámokban találkozhatunk vele. Természetesen ezek a speciálisan ezekre a célokra kifejlesztett változatok nagyban különböznek egymástól. De a bicajt nem csak versengésre, hanem túrázásra is használhatjuk, a kerékpárral való túrázás manapság egyre népszerűbb.

Ezt a népszerűséget főként egyszerű kezelhetőségének, s nem utolsó sorban viszonylag olcsó fenntarthatóságának is köszönheti, valamint annak, hogy egy kis érzékkel a drótszamár gazdája maga is karban tudja tartani a járgányt, nem kell hozzá különösebb szakértelem. Persze nem árt, ha néhány dologgal azért tisztában vagyunk.

Fontos, hogy a túrázni induló, lehetőleg a saját, kifogástalan állapotban lévő járművével induljon útnak, hiszen nem árt ismerni annak felépítését és szerkezetét, amivel útnak indulunk.

Indulás előtt készítsük fel bicajunkat, fújjuk fel a gumikat, olajozzuk meg a láncot, és a forgó alkatrészeket, ellenőrizzük és húzzuk meg a csavarokat. Legyen nálunk pumpa, defekt esetére tartalék belső, illetve ragasztókészlet, valamint a legfontosabb kerékpárkulcsok.

Ügyeljünk a túrának megfelelő öltözködésre is, amely legyen a túra hosszának és az időjárási viszonyoknak megfelelő. Az útra szükséges csomagokat semmiképp sem a hátunkon vigyük, ha nem akarjuk, hogy pár kilométer után szakadjon rólunk a víz. Érdemesebb, az erre a célra kitalált, csomagtartóra is rögzíthető kerékpáros táskát használni. Csomagjainkat odafigyelve készítsük össze, ügyelve, hogy a célnak megfelelő mennyiségű legyen, de semmiképpen sem túl sok. Az ételt és italt mindig a ruházattól elkülönítve tároljuk, az ital tárolására megfelelő a kulacstartó is, ha például a nyári nagy melegben nem vagyunk az ital hőmérsékletére különösen érzékenyek.

Az útvonal megtervezésénél, ha van rá lehetőség, érdemes elkerülni a legforgalmasabb útszakaszokat, ha tudunk, kerékpárutat használjuk, miközben minden esetben tartsuk be a közlekedési szabályokat. Körülbelül óránként 10 -15 kilométer megtételével számolhatunk, amelyek között érdemes pihenőket is beiktatni. Így kényelmes tempóban napi 50 – 60 kilométer megtételével számolhatunk.

Saját biztonságunk érdekében minden esetben viseljünk bukósisakot valamint láthatósági mellényt, melynek használata amúgy is kötelező. A túra során mindig egymás után haladjunk, ügyeljünk arra, hogy senki ne maradjon le tőlünk. Ha valaki segítségre szorul, minden esetben várjuk meg, amíg képes nem lesz a továbbhaladásra. Természetesen, mint bárhol a közlekedésben, az elsősegélynyújtás mindenki számára kötelező! Ha pedig véletlenül túra közben ránk esteledik, feltétlenül használjunk villogókat, elöl és hátul egyaránt.

Ha mindezeket az egyszerű szabályokat betartjuk, akkor egy ilyen biciklitúra alkalmával garantáltan kellemes élményben lesz része mindenkinek, jólesőérzés lesz letudni, az általunk kitűzött célt. Jó bringázást mindenkinek!

Fotó:
pixabay.com

A visszahízás okai

A fogyókúrázók klasszikus, 22-es csapdája előbb-utóbb minden fogyni vágyót utolér. A jelenség maga arra utal, hogy a diétázók eleinte gyors fogyásnak indulnak, majd - a fogyókúra abbahagyását követően - visszatérnek eredeti súlyukhoz. (Vagy rosszabb esetben akár plusz kilókkal is gyarapodhatnak.)

Jelek, hogy nem mozogsz eleget

Mozogsz eleget a hétköznapokban? Mikor néztél rá utoljára a telefon lépésszámlálójára? Meglepetten tapasztalhatod, hogy akár még a néhány ezer lépést sem éri el a napi teljesítményed, nemhogy a szakemberek által javasolt minimum 10 ezer lépést. Mi a helyzet a testmozgással? Van olyan edzésforma, amit szívesen végzel?

Mire utalhat a hirtelen fogyás?

Manapság nagyon sok ember túlsúllyal küzd, és minden vágya az, hogy gyorsan lefogyjon. A nagyon gyors súlyvesztés még akkor sem jó, ha ezt akarattal tesszük karcsúságunk érdekében. Sokkal nagyobb lehet azonban a baj, ha a fogyás akaratunktól függetlenül, változatlan étrend mellett következik be.

4 tipp gyors fogyáshoz

Nyaralásra vagy különleges eseményekre, mint esküvőre, esetleg egy versenyre bizony előfordulhat, hogy kevés idő alatt kell leadni néhány felesleges kilót. Ugyanakkor a gyors fogyás nem feltétlenül a legjobb módja a súlyvesztésnek, ha valóban tartós eredményt szeretnél elérni, hiszen ezek a diéták tápanyaghiányra apellálnak, amit a szervezet később visszakövetel.

Testzsír csökkentés okosan - Erre figyelj!

Testünk az energiát alapvetően zsírban vagyis testzsírban tárolja. Így kijelenthető, hogy a magas testzsírarány vagyis testzsírszázalék, krónikus energiatöbbletet jelent. Ennek oka, hogy több energiát viszünk be, mint amennyit testünk felhasznál, eléget. Ezt érdemes tovább fejtegetni, mivel ilyenkor jön az egyél kevesebbet, mozogj többet javaslat, ami nem mindig célravezető. Van ugyanis aki ehet bármennyit, nem hízik, míg más akkor is hízik, ha ránéz az ételre, pedig még mozog is.